Мобилно меню

74 лица с деменция са използвали здравно-социални услуги във Варна

Два са центровете за хора с подобни нужди, сградите им са ремонтирани с евросредства
74 лица с деменция са използвали здравно-социални услуги във Варна

 

74 потребители са ползвали различни интегрирани здравно-социални услуги в „Център за грижа за лица с различни форми на деменция“ и „Дневен център за подкрепа на лица с различна форма на деменция и техните семейства“. Проектът бе реализиран по ОП „Развитие на човешките ресурси“, съгласно договор за безвъзмездна помощ между Община Варна и Министерството на труда и социалната политика, обясни на заключителна пресконференция днес Анастасия Георгиева, ръководител на проекта и директор на дирекция „Здравеопазване“ в Община Варна. В събитието участваха още Таня Василева, директор на дирекция „Социални дейности“, представители на Дирекция „Социално подпомагане“, на социални институции и неправителствени организации.

„Дневният център за подкрепа на лица с различна форма на деменция и техните семейства“, който се намира в район „Младост“, ул. „Петко Стайнов“ 7, е с капацитет 40 потребители. По време на проекта в него е предоставена грижа за 54 лица, които могат да се възползват за 8 или 4 часа, 5 дни седмично, без събота и неделя. Това са възрастни хора с различни форми на деменция над 65 г., с ограничения или в невъзможност за самообслужване. Те са получавали консултиране, психологическа подкрепа, терапевтична помощ и рехабилитация и други", обясни Анастасия Георгиева.

Втората база - "Центърът за грижа за лица с различни форми на деменция", предоставя 24-часова грижа за посрещане на ежедневните потребности на лицата с деменция и подкрепа за водене на самостоятелен живот. Той се намира в район „Владислав Варненчик“, бул. „Константин и Фружин“, и е с капацитет от 15 места, а през него са преминали 20 потребители. Дейностите, които предоставя центърът, са 24-часова грижа за посрещане на ежедневните потребности на лицата, индивидуална и групова работа с потребителите, насочена към възстановяване и поддържане на социални умения, терапевтични програми, медицинска рехабилитация и други.

От 1 юли и двете услуги става държано-делегирана дейност. Ще бъдат запазени всички работни места за персонала и всички потребители имат сключени нови договори и могат да останат, обясни Таня Василева. По думите й, в община Варна е направен анализ на потребностите от социални услуги във връзка с изготвянето на Национална карта на социалните услуги, която трябва да стане факт през 2024 година. Съобразно данните ще продължат да функционират всичките 58 услуги, предоставяни от Община Варна, а новите  направления, по които ще се търси финансиране са - социални услуги за хора с психични разстройства, деца с увреждания и медицински грижи в дома.  

Сградите, в които се намират двата центъра за хора с различна форма на деменция, бяха основно ремонтирани от Община Варна с европейски средства по ОП „Региони в растеж“.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

За 20 години: Над 8000 пациента са спасени в Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина"

Екипът на Клиниката разполага с последно поколение ехокардиографска апаратура, с чиято помощ кардиолозите извършват точна диагностика на функционалните и морфологични отклонения, касаещи сърцето и големите съдове
За 20 години: Над 8000 пациента са спасени в Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина"

Точно преди 20 години на 15 юни 2005 година във Варна е създадена Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина". С това се поставя началото на възможността за пациенти от Източна България животозастрашаващи състояния да бъдат спасени. До този момент тези пациенти, нуждаещи се от планова или спешна сърдечна хирургия поради тежки състояния, са били транспортирани до София, често по въздух, или изобщо не са получавали възможност за адекватно лечение.

Оттогава в Клиниката са извършени над 8000 големи планови или спешни операции от почти целия диапазон на сърдечната хирургия при възрастни.

Единствената в Североизточна България Клиника по кардиохирургия, днес е модерен и високотехнологичен център, в който работи опитен и висококвалифициран екип от хирурзи, реаниматори, кардиолози и специалисти по здравни грижи, който е на разположение на пациентите денонощно, 7 дни в седмицата. В Клиниката са обособени стационарно отделение, отделение по реанимация за кардиохирургични пациенти, оборудвана за 24-часово продължително мониториране на жизнените показатели в непосредствения следоперативен период и съответното интензивно лечение и операционен блок с две напълно оборудвани зали за извършване на сърдечни операции със или без използване на машина сърце-бял дроб.

Началникът на клиниката д-р Георги Бъчваров обяснява:

"Съгласно модерните тенденции, решението за лечебната стратегия при пациентите в УМБАЛ "Света Марина" - Варна се взема след ежедневни обсъждания от екип от специалисти, наречен кардиотим (Heart team). Най-често кардиохирургично лечение кардиотимът препоръчва поради коронарна атеросклероза – аорто-коронарен байпас, в това число операции с пълна артериална реваскуларизация и на биещо сърце; следват корекция или протезиране на сърдечните клапи, като на разположение на пациента са високотехнологични сърдечни импланти, включително най-авангардните биологични аортни и митрални клапи, позволяващи имплантирането им при млади хора, спестявайки им доживотния прием на антикоагуланти (медикаменти за разреждане на кръвта); не на последно място планова и спешна хирургия на аортата и други по-редки заболявания."

Екипът на Клиниката разполага с последно поколение ехокардиографска апаратура, с чиято помощ кардиолозите извършват точна диагностика на функционалните и морфологични отклонения, касаещи сърцето и големите съдове. Това позволява да се изготви подробен план за извършване на оперативната интервенция, а рисковете за пациента да се сведат до минимум.

Оборудването в операционните зали покрива стандартите на най-големите кардиохирургични центрове по света.

В ход е процедура по закупуване на последно поколение машина за извънтелесно кръвообращение. Торакоскопското оборудване и пълният набор инструментариум позволяват извършването на сърдечни операции с минимално-инвазивни достъпи под триизмерен визуален контрол. Специализирана апаратура дава възможност за хирургично лечение на ритъмни нарушения.

В ролята си на университетски център Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина" е тясно ангажирана с обучението на студенти, стажанти и специализанти от Медицински университет – Варна,  с което утвърдените специалисти предават знанията си и опита си към младите лекари. 

2025 © Варна е