Мобилно меню

74 лица с деменция са използвали здравно-социални услуги във Варна

Два са центровете за хора с подобни нужди, сградите им са ремонтирани с евросредства
74 лица с деменция са използвали здравно-социални услуги във Варна

 

74 потребители са ползвали различни интегрирани здравно-социални услуги в „Център за грижа за лица с различни форми на деменция“ и „Дневен център за подкрепа на лица с различна форма на деменция и техните семейства“. Проектът бе реализиран по ОП „Развитие на човешките ресурси“, съгласно договор за безвъзмездна помощ между Община Варна и Министерството на труда и социалната политика, обясни на заключителна пресконференция днес Анастасия Георгиева, ръководител на проекта и директор на дирекция „Здравеопазване“ в Община Варна. В събитието участваха още Таня Василева, директор на дирекция „Социални дейности“, представители на Дирекция „Социално подпомагане“, на социални институции и неправителствени организации.

„Дневният център за подкрепа на лица с различна форма на деменция и техните семейства“, който се намира в район „Младост“, ул. „Петко Стайнов“ 7, е с капацитет 40 потребители. По време на проекта в него е предоставена грижа за 54 лица, които могат да се възползват за 8 или 4 часа, 5 дни седмично, без събота и неделя. Това са възрастни хора с различни форми на деменция над 65 г., с ограничения или в невъзможност за самообслужване. Те са получавали консултиране, психологическа подкрепа, терапевтична помощ и рехабилитация и други", обясни Анастасия Георгиева.

Втората база - "Центърът за грижа за лица с различни форми на деменция", предоставя 24-часова грижа за посрещане на ежедневните потребности на лицата с деменция и подкрепа за водене на самостоятелен живот. Той се намира в район „Владислав Варненчик“, бул. „Константин и Фружин“, и е с капацитет от 15 места, а през него са преминали 20 потребители. Дейностите, които предоставя центърът, са 24-часова грижа за посрещане на ежедневните потребности на лицата, индивидуална и групова работа с потребителите, насочена към възстановяване и поддържане на социални умения, терапевтични програми, медицинска рехабилитация и други.

От 1 юли и двете услуги става държано-делегирана дейност. Ще бъдат запазени всички работни места за персонала и всички потребители имат сключени нови договори и могат да останат, обясни Таня Василева. По думите й, в община Варна е направен анализ на потребностите от социални услуги във връзка с изготвянето на Национална карта на социалните услуги, която трябва да стане факт през 2024 година. Съобразно данните ще продължат да функционират всичките 58 услуги, предоставяни от Община Варна, а новите  направления, по които ще се търси финансиране са - социални услуги за хора с психични разстройства, деца с увреждания и медицински грижи в дома.  

Сградите, в които се намират двата центъра за хора с различна форма на деменция, бяха основно ремонтирани от Община Варна с европейски средства по ОП „Региони в растеж“.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Финансиране от общинския бюджет иска АГ болницата
Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Две общински лечебни заведения във Варна ще кандидатстват за европейско финансиране за закупуване на модерна апаратура. Това стана ясно на последното заседание на Постоянната комисия "Здравеопазване" към местния парламент, на което бяха одобрени текстове на споразумения за партньорство между Община Варна и двете здравни заведения. Споразуменията са част от изискуемата документация за кандидатстване по Програма "Развитие на регионите" 2021 – 2027 г.

Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" е включена в проектното предложение "Варна – иновативен, образован, здравословен и съхранен град" по процедура "Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж", в което Община Варна е водещ партньор. Реализацията на проектното предложение включва закупуване и въвеждане в експлоатация на модерна медицинска апаратура, позволяваща навременна и адекватна диагностика на онкологични заболявания. Подобреното определяне на стадия на заболяването ще позволи оптимален план за лечение и индивидуализирана терапия. Проектът ще засили капацитета на местното здравеопазване и ще утвърди Варна като регионален център за онкологична диагностика и лечение.

По същата процедура кандидатства и "Диагностично-консултативен център V Варна – Света Екатерина", като лечебното заведение е водеща организация, а Община Варна – партньор. Проектното предложение "Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, зелена градска инфраструктура и съвременно оборудване в здравеопазването в ДКЦ 5 "Света Екатерина" предвижда обновяване на здравната инфраструктура чрез закупуване и доставка на открит ядрено-магнитен резонанс, на апаратура за диагностика на болести на сърдечно-съдовата система, както и на мобилен кабинет/линейка, оборудван за прегледи на трудно подвижни хора в отдалечени населени места. В проекта са включени и дейности за повишаване на енергийната ефективност и за изграждане на фотоволтаична инсталация за собствено потребление.

На последното заседание на комисията по здравеопазване към общинския съвет беше разгледано и писмо от проф. Емил Ковачев, управител на "Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф. д-р Димитър Стаматов – Варна", за залагане на финансови средства в проектобюджета на Община Варна за 2025 г. за нуждите на лечебното заведение. Сред приоритетите е повишаване на енергийната ефективност на сградата на болницата. Необходимо също е проектиране и изграждане на аварийно-евакуационна стълба, която е задължителна за лечебни заведения. Прогнозната стойност за тези дейности е близо 1,56 млн. лева.

АГ болницата има нужда също от централна стерилизационна база и осигуряване дейността на отделенията със стерилни материали и консумативи. Парно-вакуумният стерилизатор е на обща стойност 143 хил. лева.

Лечебното заведение през 2025 г. има и желание да реализира програма за консултации, диагностика и превенция при двойки с фертилни затруднения. Бюджетът на програмата е 25 хил. лева.

Общият размер на средствата, необходими на лечебното заведение за 2025 г., възлиза на малко над 1,7 млн. лева.

Съветниците дадоха съгласието си за осигуряването на финансирането от местната хазна и препратиха писмото към постоянната комисия по финанси и бюджет.

2025 © Варна е