Мобилно меню

Бебе с вроден тумор на езика оперираха успешно във Варна

Едномесечният пациент беше спасен от Лекарски екип от Клиниката по оториноларингология на УМБАЛ “Св. Марина” - Варна
Бебе с вроден тумор на езика оперираха успешно във Варна

Лекарски екип от Клиниката по оториноларингология на УМБАЛ „Св. Марина”-Варна с началник проф. д-р Николай Сапунджиев извърши лазер-асистирана микроскопска операция на едномесечно момиченце с туморна формация на езика.

 „Тези вродени заболявания са изключително редки при педиатрични пациенти и обикновено дават клинична картина на обем-заемащ процес. В конкретния случай находката е регистрирана при раждането - лезия с размерите на лешник в задните отдели на езика, която пречи на храненето и застрашава дишането. След консулти с неонатолози, педиатри и оториноларинголози малката пациентка от Разград е стабилизирана благодарение на техните грижи и е насочена за оперативно лечение към клиниката по оториноларингология на университетската болница във Варна.“, обясни проф. Сапунджиев.

Към момента това е най-малкият пациент като възраст, ръст и килограми с подобно заболяване от многото случаи, успешно оперирани в УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна.

За планирането на интервенцията е използван и въведения в експлоатация в началото на 2024 година компютърен томограф, който има уникални възможности от най-ново поколение за 3D, MIP и MPR реконструкции, като по този начин са уточнени връзките на тумора с кръвоносните съдове.

„Самата интервенция представлява предизвикателство и от анестезиологична гледна точка. Малката пациентка е интубирана по специален начин (трансназално под ендоскопски контрол), за да се избегне ненужна травма на езика. Операцията е извършена с хирургична лазерна система, която е възможно най-прецизният режещ инструмент, същевременно е щадящ за околните тъкани и е възможно най-подходящ за подобна интервенция на езика. Приложим е и при широк спектър операции в областта на УНГ органите.“, допълни проф. Сапунджиев.

След интервенцията, протекла без усложнения, постоперативните грижи за малкото момиченце са били възложени на лекарите и сестрите в Детското интензивно отделение в УМБАЛ “Св. Марина” - Варна.

Седемдесет и два часа след интервенцията едномесечната пациентка бе посрещната на изхода на болницата от цялото си семейство и спокойна и напълно възстановена отпътува с тях за дома.

2024 © Варна е

Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Финансиране от общинския бюджет иска АГ болницата
Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Две общински лечебни заведения във Варна ще кандидатстват за европейско финансиране за закупуване на модерна апаратура. Това стана ясно на последното заседание на Постоянната комисия "Здравеопазване" към местния парламент, на което бяха одобрени текстове на споразумения за партньорство между Община Варна и двете здравни заведения. Споразуменията са част от изискуемата документация за кандидатстване по Програма "Развитие на регионите" 2021 – 2027 г.

Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" е включена в проектното предложение "Варна – иновативен, образован, здравословен и съхранен град" по процедура "Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж", в което Община Варна е водещ партньор. Реализацията на проектното предложение включва закупуване и въвеждане в експлоатация на модерна медицинска апаратура, позволяваща навременна и адекватна диагностика на онкологични заболявания. Подобреното определяне на стадия на заболяването ще позволи оптимален план за лечение и индивидуализирана терапия. Проектът ще засили капацитета на местното здравеопазване и ще утвърди Варна като регионален център за онкологична диагностика и лечение.

По същата процедура кандидатства и "Диагностично-консултативен център V Варна – Света Екатерина", като лечебното заведение е водеща организация, а Община Варна – партньор. Проектното предложение "Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, зелена градска инфраструктура и съвременно оборудване в здравеопазването в ДКЦ 5 "Света Екатерина" предвижда обновяване на здравната инфраструктура чрез закупуване и доставка на открит ядрено-магнитен резонанс, на апаратура за диагностика на болести на сърдечно-съдовата система, както и на мобилен кабинет/линейка, оборудван за прегледи на трудно подвижни хора в отдалечени населени места. В проекта са включени и дейности за повишаване на енергийната ефективност и за изграждане на фотоволтаична инсталация за собствено потребление.

На последното заседание на комисията по здравеопазване към общинския съвет беше разгледано и писмо от проф. Емил Ковачев, управител на "Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф. д-р Димитър Стаматов – Варна", за залагане на финансови средства в проектобюджета на Община Варна за 2025 г. за нуждите на лечебното заведение. Сред приоритетите е повишаване на енергийната ефективност на сградата на болницата. Необходимо също е проектиране и изграждане на аварийно-евакуационна стълба, която е задължителна за лечебни заведения. Прогнозната стойност за тези дейности е близо 1,56 млн. лева.

АГ болницата има нужда също от централна стерилизационна база и осигуряване дейността на отделенията със стерилни материали и консумативи. Парно-вакуумният стерилизатор е на обща стойност 143 хил. лева.

Лечебното заведение през 2025 г. има и желание да реализира програма за консултации, диагностика и превенция при двойки с фертилни затруднения. Бюджетът на програмата е 25 хил. лева.

Общият размер на средствата, необходими на лечебното заведение за 2025 г., възлиза на малко над 1,7 млн. лева.

Съветниците дадоха съгласието си за осигуряването на финансирането от местната хазна и препратиха писмото към постоянната комисия по финанси и бюджет.

2025 © Варна е