Мобилно меню

Безплатни прегледи за хора, които имат проблеми със съня, провеждат във Варна от 13 март до 1 април

Инициативата на Медицинския университет в морската столица е по повод Световния ден на съня - 17 март, необходимо е предварително записване
Безплатни прегледи за хора, които имат проблеми със съня, провеждат във Варна от 13 март до 1 април
739

За седма поредна година МУ-Варна отбелязва Световния ден на съня - 17 март, с безплатни диагностични прегледи на хора, които срещат проблеми със съня. Консултациите ще се извършват от мултидисциплинарен екип в сънната лаборатория на Университетския медико-дентален център на МУ-Варна. Прегледите ще се осъществяват от 13 март до 1 април в кабинет 114. Необходимо е предварително записване на телефони 0882 413 456 или 052 677 299.

Инициативата е съвместно с Българското дружество по Обструктивна сънна апнея и хъркане и Световната сънна асоциация.

Целта на прегледите е да се установят причините за липсата на здравословен и качествен сън. Те може да бъдат свързани с нарушения на дишането, с обструктивна сънна апнея, нарколепсия,  хъркане, инсомния или други проблемни състояния като медицински или психологически разстройства, уточни проф. д-р Марио Милков - оториноларинголог, експерт по медицина на съня и дългогодишен инициатор на безплатните профилактични прегледи по повод Световния ден на съня.  

Според специалистите едно от най-честите разстройства е обструктивната сънна апнея, която се изявява с различни дихателни нарушения. Леките ѝ форми се лекуват успешно след консултация със специалист по дентална медицина. В сънната лаборатория на Университетския медико-дентален център се извършват целогодишни прегледи за нарушения на съня. На пациентите се правят тестове с полиграф, а при необходимост от допълнителни изследвания, се насочват за преглед с полисомнограф.

Последиците от некачествения сън в началото изглеждат незначителни, но стават сериозни със задълбочаването на проблема. Като пример лекарите посочват повишената дневна сънливост, която нарушава здравето и качеството на живот.

Профилактичните прегледи са наложителни не само за хора с проблеми със съня. От няколко години Университетският медико-дентален център на МУ-Варна прави консултации и за професионални шофьори. При тях липсата на качествен сън може да доведе до проблеми с изпълнението на ежедневните ангажименти, да засегне вниманието и концентрацията и да доведе до опасното заспиване по време на път. Лошият сън може да предизвика и увреждане с ефект, подобен на алкохолната интоксикация. 

Световният ден на съня обръща внимание на значението на качествения сън за физическото, психическото и социалното благополучие. Най-важните ползи от съня са, че той помага на паметта и имунното здраве, поддържа енергийните нива в тялото и обновяването на клетките. Всяка година на 17 март по света се провеждат инициативи, които обръщат внимание на съня като една от основите на здравето, подобно на храненето и двигателната активност.

2023 © Варна е / илюстративна снимка: Pixabay

Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Финансиране от общинския бюджет иска АГ болницата
Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Две общински лечебни заведения във Варна ще кандидатстват за европейско финансиране за закупуване на модерна апаратура. Това стана ясно на последното заседание на Постоянната комисия "Здравеопазване" към местния парламент, на което бяха одобрени текстове на споразумения за партньорство между Община Варна и двете здравни заведения. Споразуменията са част от изискуемата документация за кандидатстване по Програма "Развитие на регионите" 2021 – 2027 г.

Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" е включена в проектното предложение "Варна – иновативен, образован, здравословен и съхранен град" по процедура "Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж", в което Община Варна е водещ партньор. Реализацията на проектното предложение включва закупуване и въвеждане в експлоатация на модерна медицинска апаратура, позволяваща навременна и адекватна диагностика на онкологични заболявания. Подобреното определяне на стадия на заболяването ще позволи оптимален план за лечение и индивидуализирана терапия. Проектът ще засили капацитета на местното здравеопазване и ще утвърди Варна като регионален център за онкологична диагностика и лечение.

По същата процедура кандидатства и "Диагностично-консултативен център V Варна – Света Екатерина", като лечебното заведение е водеща организация, а Община Варна – партньор. Проектното предложение "Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, зелена градска инфраструктура и съвременно оборудване в здравеопазването в ДКЦ 5 "Света Екатерина" предвижда обновяване на здравната инфраструктура чрез закупуване и доставка на открит ядрено-магнитен резонанс, на апаратура за диагностика на болести на сърдечно-съдовата система, както и на мобилен кабинет/линейка, оборудван за прегледи на трудно подвижни хора в отдалечени населени места. В проекта са включени и дейности за повишаване на енергийната ефективност и за изграждане на фотоволтаична инсталация за собствено потребление.

На последното заседание на комисията по здравеопазване към общинския съвет беше разгледано и писмо от проф. Емил Ковачев, управител на "Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф. д-р Димитър Стаматов – Варна", за залагане на финансови средства в проектобюджета на Община Варна за 2025 г. за нуждите на лечебното заведение. Сред приоритетите е повишаване на енергийната ефективност на сградата на болницата. Необходимо също е проектиране и изграждане на аварийно-евакуационна стълба, която е задължителна за лечебни заведения. Прогнозната стойност за тези дейности е близо 1,56 млн. лева.

АГ болницата има нужда също от централна стерилизационна база и осигуряване дейността на отделенията със стерилни материали и консумативи. Парно-вакуумният стерилизатор е на обща стойност 143 хил. лева.

Лечебното заведение през 2025 г. има и желание да реализира програма за консултации, диагностика и превенция при двойки с фертилни затруднения. Бюджетът на програмата е 25 хил. лева.

Общият размер на средствата, необходими на лечебното заведение за 2025 г., възлиза на малко над 1,7 млн. лева.

Съветниците дадоха съгласието си за осигуряването на финансирането от местната хазна и препратиха писмото към постоянната комисия по финанси и бюджет.

2025 © Варна е