Мобилно меню

Безплатни прегледи за хора, които имат проблеми със съня, провеждат във Варна от 13 март до 1 април

Инициативата на Медицинския университет в морската столица е по повод Световния ден на съня - 17 март, необходимо е предварително записване
Безплатни прегледи за хора, които имат проблеми със съня, провеждат във Варна от 13 март до 1 април
667

За седма поредна година МУ-Варна отбелязва Световния ден на съня - 17 март, с безплатни диагностични прегледи на хора, които срещат проблеми със съня. Консултациите ще се извършват от мултидисциплинарен екип в сънната лаборатория на Университетския медико-дентален център на МУ-Варна. Прегледите ще се осъществяват от 13 март до 1 април в кабинет 114. Необходимо е предварително записване на телефони 0882 413 456 или 052 677 299.

Инициативата е съвместно с Българското дружество по Обструктивна сънна апнея и хъркане и Световната сънна асоциация.

Целта на прегледите е да се установят причините за липсата на здравословен и качествен сън. Те може да бъдат свързани с нарушения на дишането, с обструктивна сънна апнея, нарколепсия,  хъркане, инсомния или други проблемни състояния като медицински или психологически разстройства, уточни проф. д-р Марио Милков - оториноларинголог, експерт по медицина на съня и дългогодишен инициатор на безплатните профилактични прегледи по повод Световния ден на съня.  

Според специалистите едно от най-честите разстройства е обструктивната сънна апнея, която се изявява с различни дихателни нарушения. Леките ѝ форми се лекуват успешно след консултация със специалист по дентална медицина. В сънната лаборатория на Университетския медико-дентален център се извършват целогодишни прегледи за нарушения на съня. На пациентите се правят тестове с полиграф, а при необходимост от допълнителни изследвания, се насочват за преглед с полисомнограф.

Последиците от некачествения сън в началото изглеждат незначителни, но стават сериозни със задълбочаването на проблема. Като пример лекарите посочват повишената дневна сънливост, която нарушава здравето и качеството на живот.

Профилактичните прегледи са наложителни не само за хора с проблеми със съня. От няколко години Университетският медико-дентален център на МУ-Варна прави консултации и за професионални шофьори. При тях липсата на качествен сън може да доведе до проблеми с изпълнението на ежедневните ангажименти, да засегне вниманието и концентрацията и да доведе до опасното заспиване по време на път. Лошият сън може да предизвика и увреждане с ефект, подобен на алкохолната интоксикация. 

Световният ден на съня обръща внимание на значението на качествения сън за физическото, психическото и социалното благополучие. Най-важните ползи от съня са, че той помага на паметта и имунното здраве, поддържа енергийните нива в тялото и обновяването на клетките. Всяка година на 17 март по света се провеждат инициативи, които обръщат внимание на съня като една от основите на здравето, подобно на храненето и двигателната активност.

2023 © Варна е / илюстративна снимка: Pixabay

В България над 235 хиляди души са в предиабетно състояние

80% от тях не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното
В България над 235 хиляди души са в предиабетно състояние

По данни на Международната Диабетна Федерация (IDF) от 2021 г., в България над 235 хиляди души са в предиабетно състояние, като 80% от тях не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното и че са изложени на риск от развитие на диабет тип 2. Предиабетът е сериозен здравен проблем, който може да доведе до сърдечносъдови и бъбречни проблеми. Тази тревожна статистика бе обсъдена на форум в столицата, организирана от Българското Дружество по Ендокринология по повод предстоящия Световния ден за борба с диабета.

"Предиабетът често остава незабелязан, тъй като симптомите са неясни или липсват. Въпреки това, метаболитните промени, които настъпват, поставят хората в сериозен риск от прогресия към захарен диабет тип 2", отбеляза проф. д-р Анна-Мария Борисова, дългогодишен председател на Българското Дружество по Ендокринология.

"Ранната диагностика е от съществено значение, защото дава възможност за предприемане на мерки, които могат да предотвратят или забавят развитието на диабет. За хората с предиабет е от решаващо значение да променят начина си на живот – здравословното хранене и редовната физическа активност могат да имат значителен ефект върху подобряването на метаболитния профил", допълни тя.

Проф. Анна-Мария Борисова представи развитието на епидемията захарен диабет в света и в нашата страна за последните 18 години. В света честотата на диабета нараства, според популацията - от 246 милиона диабетика през 2007 г. до 537 милиона през 2021 г. възрастно население (20-79 г).  За България повишението е от 487 000 през 2006 г. до 770 000 през 2024 г.

Половината от диабетиците не са диагностицирани и се считат за "здрави".

В най-младата възраст (20-29 г.) през 2006 г. не е имало диабетици, а през 2024 г. те са 1.5% в тази възрастова група.

Днес всеки трети над 60-годишна възраст е с диабет.

Предиабетът е три пъти по-чест от диабета и се счита за основен негов рисков фактор. Половината от лицата с предиабет след 5 г. стават диабетици, показва проспективно проучване сред българска популация.

"Навременното откриване на предиабет е критично за предотвратяване на прогресията към захарен диабет тип 2, както и развитието на сериозни усложнения като коронарна болест на сърцето и хронична бъбречна болест", добави проф. д-р Михаил Боянов от Клиниката по Ендокринология в УМБАЛ "Александровска".

"Ранното разпознаване на състоянието позволява по-ефективно управление на здравословните рискове и предоставя възможност за значителни подобрения чрез промени в начина на живот и, при нужда, медикаментозна терапия", каза още той.

Експертите на пресконференцията подчертаха значението на редовните профилактични прегледи, особено за хора над 45 години или за тези с повишен риск – наднормено тегло, фамилна обремененост, високо кръвно налягане или други сърдечносъдови заболявания, ниски нива на "добрия" холестерол и високи триглицериди. Промяната в начина на живот, като редовна физическа активност и загуба на 5% до 7% от телесното тегло, може да намали риска от развитие на диабет с 58%. Тестът FINDRISK, състоящ се от 8 въпроса, е добър инструмент за предварителна оценка на риска от диабет тип 2.

Навременната диагностика за всички хора над 35 години, както и тези с наднормено тегло и допълнителни рискови фактори, с помощта на тестове за плазмена глюкоза на гладно, орален глюкозо-толерантен тест и тест за гликиран хемоглобин (HbA1c) е от съществено значение за откриване на предиабет и управление на риска. "Колкото по-рано се открие и третира състоянието, толкова по-добри са шансовете за избягване на сериозни усложнения", подчерта проф. Боянов.

Събитието завърши с призив към обществото да бъде по-информирано и да предприема активни стъпки за превенция на диабета чрез редовни прегледи и здравословни промени в начина на живот.

Всеки може да започне като си направи онлайн тест за оценка на риска от предиабет и диабет тип 2. Той е достъпен на следния линк: https://www.yourprediabetes.info/bg/prediabetes-test.html.

2024 © Варна е