Мобилно меню

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха и вестибуларния апарат стартира МУ - Варна

Прегледите ще се извършват с модерна апаратура, от 13 февруари до 2 март
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха и вестибуларния апарат стартира МУ - Варна
585

За трета поредна година МУ - Варна се включва в отбелязването на Световния ден на слуха с безплатни медицински прегледи за откриване на нарушения на слуха и проблеми с вестибуларния апарат, съобщават от пресцентъра на учебното заведение. Прегледите ще се извършват от 13 февруари до 2 март, включително, с модерната апаратура на Аудио-вестибуларната лаборатория в Университетския медико-дентален център на МУ-Варна. Необходимо е предварително записване на телефони 0882 413 456 или 052 677 299.

Прегледите ще се осъществяват от екип квалифицирани лекари, сред които е и един от водещите специалисти по оториноларингология проф. д-р Марио Милков. Той подчерта, че проблемите с ушите и слуха са сред най-често срещаните и целта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг при новородени, превенция на слуха при подрастващи и подобряване на качеството на живот при възрастни хора с намален слух. Според специалистите профилактичните прегледи са необходими за навременното откриване на предпоставки, които могат да доведат до трайно увреждане на слуха или внезапната му загуба.

Аудио-вестибуларната лаборатория към Университетския медико-дентален център на МУ  -Варна разполага с последно поколение апартаура за изследване на слуха и вестибуларния апарат и тук се прилагат най-съвременните методики за единен аудио-вестибуларен преглед, утвърдени от водещи световни организации, занимаващи се с проблемите на слуха. Много от пациентите имат неврит на слуховия нерв, придружен с нестабилност, световъртеж и замаяност, каза проф. Милков и допълни, че тук целогодишно се извършват прегледи и диагностика  с различните модули на изследване на слуха - от тъпънчевата мембрана до мозъчната кора.

От 2007 година досега Световната здравна организация (СЗО) отбелязва Световния ден на слуха на 3 март с инициативи, които да насочат вниманието на обществеността към проблемите на слуха. През 2023 година те са под мотото „С грижа за слуха за всички! Нека го направим реалност“. Целта на СЗО през тази година е да се подчертае значението на интегрирането на грижите за ушите и слуха в рамките на първичната медицинска помощ, като основен компонент на универсалното здравеопазване. Досега МУ - Варна два пъти е отличаван със специална грамота на СЗО за инициативи, свързани със Световния ден на слуха.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър МУ - Варна

Проф. д-р Зорница Златарова е новият управител на Очна болница - Варна

Дейността на управителя на УСБОБАЛ ще бъде подпомагана активно от трима заместник управители - по медицинската, по учебната и научна, и по икономическата и административно-стопанска дейност.
Проф. д-р Зорница Златарова е новият управител на Очна болница - Варна

Проф. д-р Зорница Златарова, дмн е избрана с решение на едноличния собственик на капитала на Медицински Университет - Варна за управител на Университетската специализирана болница по очни болести за активно лечение – Варна.

Дейността на управителя на УСБОБАЛ ще бъде подпомагана активно от трима заместник- управители - по медицинската, по учебната и научна, и по икономическата и административно-стопанска дейност.

УСБОБАЛ е високотехнологичен център за очно здраве, оборудван с най-модерната апаратура за диагностика и лечение на очни заболявания, в който работят квалифицирани офталмолози с богат опит. Това е единствената болница в Североизточна България, която осигурява на гражданите

24 часова специализирана медицинска помощ за пациенти с офталмологични проблеми.

Болницата е и база за обучение на студенти от различни специалности, докторанти и специализанти по очни болести към МУ - Варна.

Проф. д-р Зорница Златарова, дмн е завършила медицина в Медицински университет-Варна. От 1994 г. работи в Очна болница - Варна,  последователно като ординатор, началник на Консултативно-диагностично отделение, а от май 2019 като заместник- управител медицинска дейност.

Има придобита специалност "очни болести" през 1999 в МУ-София и магистърска степен по здравен мениджмънт в МУ-Варна през 2007 г.

През 2007г. след защита на дисертационен труд на тема "Злокачествени тумори на клепачите - разпространение, клинико-морфологични характеристики и хирургично лечение" пред ВАК проф. Златарова придобива ОНС "доктор", а през 2017г. след защита на втори дисертационен труд на тема "Реконструктивна хирургия на клепачите при промяна в позицията им и след ексцизия на тумори" придобива научна степен "доктор на науките" по специалност офталмология, МУ-Варна.

През 2008 г. проф. Златарова започва работа като асистент в Катедрата по НХ, УНГ и очни болести на МУ-Варна, продължава като главен асистент, доцент и от ноември 2018 е професор по очни болести в Катедрата по очни болести и зрителни науки, МУ-Варна.

В момента проф. Златарова е ръководител на катедрата по оптометрия и професионални болести.

Проф. Златарова участва в научни журита, редакционни колегии на списания "Глаукоми", "Български офталмологичен преглед", "Известия на Съюза на учените – Варна Серия Медицина и екология", рецензент е на научни публикации и монографии. Била е главен редактор на списание "Български офталмологичен преглед" и член на УС на БДО в периода 2022-2024г. Член е на УС на Българското глаукомно дружество, председател на Секция "Медицина и дентална медицина" на Съюза на учените - Варна. Член е на изпитната комисия за държавен изпит за придобиване на специалност по очни болести и на редица национални и международни професионални и научни организации. Има повече от 80 научни публикации, съавтор е в три учебника по очни болести и е автор на две монографии.

2024 © Варна е