Мобилно меню

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха и вестибуларния апарат стартира МУ - Варна

Прегледите ще се извършват с модерна апаратура, от 13 февруари до 2 март
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха и вестибуларния апарат стартира МУ - Варна
546

За трета поредна година МУ - Варна се включва в отбелязването на Световния ден на слуха с безплатни медицински прегледи за откриване на нарушения на слуха и проблеми с вестибуларния апарат, съобщават от пресцентъра на учебното заведение. Прегледите ще се извършват от 13 февруари до 2 март, включително, с модерната апаратура на Аудио-вестибуларната лаборатория в Университетския медико-дентален център на МУ-Варна. Необходимо е предварително записване на телефони 0882 413 456 или 052 677 299.

Прегледите ще се осъществяват от екип квалифицирани лекари, сред които е и един от водещите специалисти по оториноларингология проф. д-р Марио Милков. Той подчерта, че проблемите с ушите и слуха са сред най-често срещаните и целта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг при новородени, превенция на слуха при подрастващи и подобряване на качеството на живот при възрастни хора с намален слух. Според специалистите профилактичните прегледи са необходими за навременното откриване на предпоставки, които могат да доведат до трайно увреждане на слуха или внезапната му загуба.

Аудио-вестибуларната лаборатория към Университетския медико-дентален център на МУ  -Варна разполага с последно поколение апартаура за изследване на слуха и вестибуларния апарат и тук се прилагат най-съвременните методики за единен аудио-вестибуларен преглед, утвърдени от водещи световни организации, занимаващи се с проблемите на слуха. Много от пациентите имат неврит на слуховия нерв, придружен с нестабилност, световъртеж и замаяност, каза проф. Милков и допълни, че тук целогодишно се извършват прегледи и диагностика  с различните модули на изследване на слуха - от тъпънчевата мембрана до мозъчната кора.

От 2007 година досега Световната здравна организация (СЗО) отбелязва Световния ден на слуха на 3 март с инициативи, които да насочат вниманието на обществеността към проблемите на слуха. През 2023 година те са под мотото „С грижа за слуха за всички! Нека го направим реалност“. Целта на СЗО през тази година е да се подчертае значението на интегрирането на грижите за ушите и слуха в рамките на първичната медицинска помощ, като основен компонент на универсалното здравеопазване. Досега МУ - Варна два пъти е отличаван със специална грамота на СЗО за инициативи, свързани със Световния ден на слуха.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър МУ - Варна

Откриха първия във Варна АГ кабинет за двойки с репродуктивни проблеми

Създаването на кабинета е дългогодишна съвместна идея на Община Варна, СБАГАЛ "Проф. д-р Д. Стаматов" и фондация "Искам бебе"
Откриха първия във Варна АГ кабинет за двойки с репродуктивни проблеми

Първият във Варна кабинет за консултиране и диагностика на двойки с фертилни затруднения беше открит в СБАГАЛ "Проф. д-р Д. Стаматов" – единствената извън София специализирана болница по акушерство и гинекология.

Създаването на кабинета е дългогодишна съвместна идея на Община Варна, АГ-болницата и фондация "Искам бебе". Със средства от общинския бюджет в размер на 60 000 лв. бяха закупени ултразвукова диагностична система, фетален монитор, инструментариум, гинекологичен стол, компютърна техника и друго оборудване за кабинета.

"Смятам, че е изключително важно във Варна да има такъв кабинет, за да осигурим по-голяма достъпност и информираност на двойките с репродуктивни проблеми и да им предоставим по-качествена услуга", каза по време на откриването кметът Благомир Коцев. Той разкри, че в проектобюджета за 2025 г. вече са заложени средства за Програмата за отпускане на финансова помощ от Община Варна за лечение на семейства и лица, живеещи на семейни начала, с репродуктивни проблеми.

Заместник-кметът Снежана Апостолова допълни, че през следващата година Община Варна ще реализира нова общинска програма "Репродуктивен скрининг", която ще се изпълнява от СБАГАЛ "Проф. д-р Д. Стаматов". Планира се по нея да бъдат обхванати над 150 двойки, които ще преминат през новосъздадения кабинет в АГ-болницата.  

Координаторът на фондация "Искам бебе" за Варна Валентина Иванова съобщи на присъстващите, че през последните 3 дни с подкрепата на общинската инвитро програма са се родили още две бебета и така техният брой към момента е 254. Финансираните от общината двойки от началото на програмата през 2014 г. са над 860 с отпуснати средства в размер на 2,2 млн. лв.

Чрез осъществяване на консултации, извършване на трансвагинална ехография и изследване на антимюлеров хормон по програмата ще продължат да се консултират и диагностицират двойки с фертилни затруднения, които желаят да станат родители. Ще се подпомогнат бъдещите репродуктивните планове с цел раждане на повече здрави деца.

По статистически данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 - 20% от населението.

Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве, семейното планиране и сексуално-трансмисивните заболявания. Двойките в репродуктивна възраст имат огромна нужда от консултации, насоки, специализирани прегледи и изследвания по повод бъдещото си отговорно родителство, стана ясно по време на откриването на кабинета. Целта на неговото създаване е и ранно диагностициране на стерилитет, за да не губят двойките ценно време.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна