Мобилно меню

Близо 320 са заболелите от варицела и скарлатина във Варна за седмица

407 са случаите на остри респираторни заболявания в областта, 63-ма са пациентите с COVID-19
Близо 320 са заболелите от варицела и скарлатина във Варна за седмица

 

160 лица с варицела и 156 със скарлатина са регистрирани във Варна през изминалата седмица, сочи справка на Регионалната здравна инспекция. Регистрирани са 14 случая на чревни инфекции в периода от 24-ти до 30 март, а през предходната седмица те са били 9.

Установени са 407 пациенти с остри респираторни заболявания. Най-често боледуващи са лицата във възрастова група 5 - 14 г. - 140 лица и възрастова група 15 - 29 г. - 93 случая. Регистрирани са общо 29 усложнения от грип и ОРЗ срещу 10 за предходната седмица.

Има регистрирани 2 лица, ухапани от кърлеж в периода от 24-ти до 30 март, съобщават още от РЗИ-Варна.

За изтеклия период за област Варна лабораторно доказани положителни на COVID-19 са 63 лица, срещу 87 лица от предходната седмица. Починали са 4 лица.

В имунизационния кабинет към РЗИ- Варна през отчетния период са извършени 19 имунизации срещу COVID-19 и 2 ваксини срещу жълта треска.

Извършени са 71 епидемиологични проучвания на положителни на COVID-19 лица и на 33 лица с други инфекциозни заболявания. Издадени са общо 81 броя предписания за поставяне под карантина на положителни на COVID-19 лица, контактни лица и хоспитализирани.

2023 © Варна е

За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

С дейността на центъра са ангажирани повече експерти - психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори
За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

366 деца и техните семейства са се възползвали за една година от услугите на Общностния център за деца и семейства – Варна. Дейностите са свързани с превенция на рисковете от изоставяне на деца, намаляване на детската бедност, здравно-социални консултации и др. В последните години работата на центъра е ориентирана не само към малцинствени общностни групи и същевременно са привлекли повече експерти – психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори.

Данните бяха отчетени от ръководителя на проекта Даниела Биячева във връзка с неговото приключване по програма "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. Общата стойност на проекта за периода 01.10.2023 г. - 01.10.2024 г. е 391 165,99 лв. След приключване на дейностите по проекта, от 01.10.2024 г. "Общностен център за деца и семейства" става специализирана социална услуга, финансирана от държавния бюджет. В нея ще продължи да работи екип от 16 специалисти, както и досега.

Проектът обхваща деца от 0 до 7-годишна възраст и техните семейства. В последната година от услугите за ранно детско развитие са подпомогнати 100 нуждаещи се деца и семейства. Те са включени в дейности за формиране и развитие на родителски умения, семейно консултиране и подкрепа, ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието.

Други 154 деца и техните семейства са се включили в дейности, свързани със здравна профилактика и превенция на болестите при децата, информираност за здравното обслужване и улесняване достъпа до здравни грижи, програми за превенция на ранните бракове и раждания, семейно планиране, подготовка за включване в образователната система.

Проектът реализира и нова услуга, която е уникална за страната – патронажна грижа за деца от 0 до 3 години. Тя включва посещение на акушер в дома на новородено дете и работа със семейството в продължение на 2-3 месеца. Основната цел е добиване на умения за грижа за новороденото, препоръки по отношение на хигиената и храненето, в т.ч.  насърчаване на кърменето. При необходимост и преценка на екипа от специалисти могат да бъдат направени консултации с педиатър, психолог, рехабилитатор, а след 3-годишна възраст детето може да бъде насочено към друга услуга за ранно детско развитие. За една година през патронажната грижа са преминали 112 деца и семейства.

2024 © Варна е / снимка: Общностен център за деца и семейства - Варна