Мобилно меню

Български и чуждестранни специалисти по колоректална хирургия се събират на форум край Варна

Международният конгрес ще е в курорта Златни пясъци, а сред темите, които ще бъдат обсъдени са минимално инвазивните и робот-асистирани оперативни интервенции, персонализираната медицина и генетичните изследвания
Български и чуждестранни специалисти по колоректална хирургия се събират на форум край Варна

Осемнадесетото издание на традиционния за хирургичната общественост в България Международен конгрес по колоректална хирургия, ще се проведе от 5 до 7 октомври в хотел "Адмирал" в курорта Златни пясъци. За първи път от четири години на специалистите се дава възможност да се съберат на живо и да обменят ценния опит, натрупан в една динамично развиваща се обстановка. 

Акцент на тазгодишния конгрес ще бъдат минимално инвазивните и робот-асистирани оперативни интервенции, персонализираната медицина и генетичните изследвания на колоректалните онкологични заболявания. Ще се акцентира и на теми, свързани с възпалителните заболявания на дебелото и правото черво, както и на хирургията при чернодробни метастази от колоректален карцином

Сред чуждестранни лектори ще бъдат проф. д-р Исидоро ди Карло и д-р Джулио Санторо от Италия, проф. Лонг Джао от Великобритания, д-р Оливер Шванднер от Германия, д-р Атила Сиарто от Унгария и др. Ще бъдат представени доклади и от водещите клиники в България. 

Конгресът ще предостави уникалната възможност лекциите да бъдат заснети от професионален екип и публикувани в единствената по рода си виртуална академия по хирургия в България “GI Surgery Academy”

Научната среща е инцициирана през 1985 г. от колектив, начело с проф. Темелко Темелков.

Организатори на XVIII Международен конгрес по колоректална хирургия са Катедрата по обща и оперативна хирургия в МУ-Варна и Първа клиника по хирургия в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна.

Председател на организационния комитет е проф. д-р Красимир Иванов, а почетни председатели са проф. д-р Темелко Темелков  и проф. д-р Валентин Игнатов.

2023 © Варна е

Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Финансиране от общинския бюджет иска АГ болницата
Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Две общински лечебни заведения във Варна ще кандидатстват за европейско финансиране за закупуване на модерна апаратура. Това стана ясно на последното заседание на Постоянната комисия "Здравеопазване" към местния парламент, на което бяха одобрени текстове на споразумения за партньорство между Община Варна и двете здравни заведения. Споразуменията са част от изискуемата документация за кандидатстване по Програма "Развитие на регионите" 2021 – 2027 г.

Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" е включена в проектното предложение "Варна – иновативен, образован, здравословен и съхранен град" по процедура "Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж", в което Община Варна е водещ партньор. Реализацията на проектното предложение включва закупуване и въвеждане в експлоатация на модерна медицинска апаратура, позволяваща навременна и адекватна диагностика на онкологични заболявания. Подобреното определяне на стадия на заболяването ще позволи оптимален план за лечение и индивидуализирана терапия. Проектът ще засили капацитета на местното здравеопазване и ще утвърди Варна като регионален център за онкологична диагностика и лечение.

По същата процедура кандидатства и "Диагностично-консултативен център V Варна – Света Екатерина", като лечебното заведение е водеща организация, а Община Варна – партньор. Проектното предложение "Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, зелена градска инфраструктура и съвременно оборудване в здравеопазването в ДКЦ 5 "Света Екатерина" предвижда обновяване на здравната инфраструктура чрез закупуване и доставка на открит ядрено-магнитен резонанс, на апаратура за диагностика на болести на сърдечно-съдовата система, както и на мобилен кабинет/линейка, оборудван за прегледи на трудно подвижни хора в отдалечени населени места. В проекта са включени и дейности за повишаване на енергийната ефективност и за изграждане на фотоволтаична инсталация за собствено потребление.

На последното заседание на комисията по здравеопазване към общинския съвет беше разгледано и писмо от проф. Емил Ковачев, управител на "Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф. д-р Димитър Стаматов – Варна", за залагане на финансови средства в проектобюджета на Община Варна за 2025 г. за нуждите на лечебното заведение. Сред приоритетите е повишаване на енергийната ефективност на сградата на болницата. Необходимо също е проектиране и изграждане на аварийно-евакуационна стълба, която е задължителна за лечебни заведения. Прогнозната стойност за тези дейности е близо 1,56 млн. лева.

АГ болницата има нужда също от централна стерилизационна база и осигуряване дейността на отделенията със стерилни материали и консумативи. Парно-вакуумният стерилизатор е на обща стойност 143 хил. лева.

Лечебното заведение през 2025 г. има и желание да реализира програма за консултации, диагностика и превенция при двойки с фертилни затруднения. Бюджетът на програмата е 25 хил. лева.

Общият размер на средствата, необходими на лечебното заведение за 2025 г., възлиза на малко над 1,7 млн. лева.

Съветниците дадоха съгласието си за осигуряването на финансирането от местната хазна и препратиха писмото към постоянната комисия по финанси и бюджет.

2025 © Варна е