Мобилно меню

Български и чуждестранни специалисти по колоректална хирургия се събират на форум край Варна

Международният конгрес ще е в курорта Златни пясъци, а сред темите, които ще бъдат обсъдени са минимално инвазивните и робот-асистирани оперативни интервенции, персонализираната медицина и генетичните изследвания
Български и чуждестранни специалисти по колоректална хирургия се събират на форум край Варна

Осемнадесетото издание на традиционния за хирургичната общественост в България Международен конгрес по колоректална хирургия, ще се проведе от 5 до 7 октомври в хотел "Адмирал" в курорта Златни пясъци. За първи път от четири години на специалистите се дава възможност да се съберат на живо и да обменят ценния опит, натрупан в една динамично развиваща се обстановка. 

Акцент на тазгодишния конгрес ще бъдат минимално инвазивните и робот-асистирани оперативни интервенции, персонализираната медицина и генетичните изследвания на колоректалните онкологични заболявания. Ще се акцентира и на теми, свързани с възпалителните заболявания на дебелото и правото черво, както и на хирургията при чернодробни метастази от колоректален карцином

Сред чуждестранни лектори ще бъдат проф. д-р Исидоро ди Карло и д-р Джулио Санторо от Италия, проф. Лонг Джао от Великобритания, д-р Оливер Шванднер от Германия, д-р Атила Сиарто от Унгария и др. Ще бъдат представени доклади и от водещите клиники в България. 

Конгресът ще предостави уникалната възможност лекциите да бъдат заснети от професионален екип и публикувани в единствената по рода си виртуална академия по хирургия в България “GI Surgery Academy”

Научната среща е инцициирана през 1985 г. от колектив, начело с проф. Темелко Темелков.

Организатори на XVIII Международен конгрес по колоректална хирургия са Катедрата по обща и оперативна хирургия в МУ-Варна и Първа клиника по хирургия в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна.

Председател на организационния комитет е проф. д-р Красимир Иванов, а почетни председатели са проф. д-р Темелко Темелков  и проф. д-р Валентин Игнатов.

2023 © Варна е

За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

С дейността на центъра са ангажирани повече експерти - психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори
За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

366 деца и техните семейства са се възползвали за една година от услугите на Общностния център за деца и семейства – Варна. Дейностите са свързани с превенция на рисковете от изоставяне на деца, намаляване на детската бедност, здравно-социални консултации и др. В последните години работата на центъра е ориентирана не само към малцинствени общностни групи и същевременно са привлекли повече експерти – психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори.

Данните бяха отчетени от ръководителя на проекта Даниела Биячева във връзка с неговото приключване по програма "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. Общата стойност на проекта за периода 01.10.2023 г. - 01.10.2024 г. е 391 165,99 лв. След приключване на дейностите по проекта, от 01.10.2024 г. "Общностен център за деца и семейства" става специализирана социална услуга, финансирана от държавния бюджет. В нея ще продължи да работи екип от 16 специалисти, както и досега.

Проектът обхваща деца от 0 до 7-годишна възраст и техните семейства. В последната година от услугите за ранно детско развитие са подпомогнати 100 нуждаещи се деца и семейства. Те са включени в дейности за формиране и развитие на родителски умения, семейно консултиране и подкрепа, ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието.

Други 154 деца и техните семейства са се включили в дейности, свързани със здравна профилактика и превенция на болестите при децата, информираност за здравното обслужване и улесняване достъпа до здравни грижи, програми за превенция на ранните бракове и раждания, семейно планиране, подготовка за включване в образователната система.

Проектът реализира и нова услуга, която е уникална за страната – патронажна грижа за деца от 0 до 3 години. Тя включва посещение на акушер в дома на новородено дете и работа със семейството в продължение на 2-3 месеца. Основната цел е добиване на умения за грижа за новороденото, препоръки по отношение на хигиената и храненето, в т.ч.  насърчаване на кърменето. При необходимост и преценка на екипа от специалисти могат да бъдат направени консултации с педиатър, психолог, рехабилитатор, а след 3-годишна възраст детето може да бъде насочено към друга услуга за ранно детско развитие. За една година през патронажната грижа са преминали 112 деца и семейства.

2024 © Варна е / снимка: Общностен център за деца и семейства - Варна