Мобилно меню

Модерен център за лечение на сърдечни аритмии в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, вече приема пациенти

Центърът е уникален за България
Модерен център за лечение на сърдечни аритмии в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, вече приема пациенти

Сърдечните аритмии са един от социално значимите проблеми в медицината, който засяга значителна част от населението във всички възрастови групи и може да доведе до редица усложнения. 

Най-честата аритмия е така нареченото предсърдно мъждене. То, за разлика от други видове аритмии не застрашава пряко живота на пациента, но ограничава  неговата физическа активност, влошава значително качеството на живот и може да доведе до различни тромбоемболични инциденти, най-тежък от които е мозъчният инсулт. Установено е, че рискът от инсулт при възникване на този вид аритмия се увеличава петкратно, което налага дългосрочна профилактика с медикаменти, потискащи тромбообразуването. В случаите, когато медикаментозното лечение на аритмиите е неефективно или е довело до усложнения, се препоръчва интервенционален подход на лечение с методите на електрофизиологията. 

През последното десетилетие инвазивната електрофизиология претърпя революционен напредък и стана относително безопасен и предпочитан начин за лечение на сърдечните аритмии във водещите клиники в Европа и света. 

В унисон със стратегията за приоритетно лечение на социално значимите заболявания, Медицински университет – Варна инвестира в създаването на модерна, високотехнологична зала за електрофизиология и в подготовката на медицински специалисти, владеещи тези авангардни техники за лечение. Залата е разположена в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна и е обзаведена с медицинска апаратура от последна генерация: ангиограф с възможности за 3-D  изображение, най-съвременната техника за радиофреквентна аблация, конзола за криоаблация, както и апаратура за мониториране на всички жизнени функции и анализ на сърдечната дейност. Тясното сътрудничество с клиниките по кардиохирургия, неврохирургия, неврология, интензивен кардиологичен и хемодиализен център и клиниката по образна диагностика на територията на Университетската болница гарантира всеобхватния характер и високото качество на предлаганите здравни грижи за пациентите. 

Центърът по електрофизиология в УМБАЛ „Св. Марина“ е изграден в резултат на дългогодишно партньорство на Медицински Университет-Варна и Университетска болница „Шарите“ – Берлин. В работата на центъра участват и водещи специалисти по електрофизиология и университетски преподаватели от Медицинския университет в Берлин.

Уникалният за България център започна работа в края на месец октомври. Вече са извършени интервенции на първите пациенти. Болните, нуждаещи се от такъв вид лечение, могат да бъдат консултирани в кабинет 104 (на партерния етаж в болницата), както и в кардиологичните клиники на УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна.

Изграждането и оборудването на поредния високотехнологичен център е част от визията на ръководството на МУ-Варна и УМБАЛ „Св. Марина“ за предоставяне на възможности за съвременно лечение на територията на град Варна и региона и намаляване на необходимостта от лечение на български граждани в чужбина.

2023 © Варна е / снимка: УМБАЛ "Св. Марина" – Варна

За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

С дейността на центъра са ангажирани повече експерти - психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори
За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

366 деца и техните семейства са се възползвали за една година от услугите на Общностния център за деца и семейства – Варна. Дейностите са свързани с превенция на рисковете от изоставяне на деца, намаляване на детската бедност, здравно-социални консултации и др. В последните години работата на центъра е ориентирана не само към малцинствени общностни групи и същевременно са привлекли повече експерти – психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори.

Данните бяха отчетени от ръководителя на проекта Даниела Биячева във връзка с неговото приключване по програма "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. Общата стойност на проекта за периода 01.10.2023 г. - 01.10.2024 г. е 391 165,99 лв. След приключване на дейностите по проекта, от 01.10.2024 г. "Общностен център за деца и семейства" става специализирана социална услуга, финансирана от държавния бюджет. В нея ще продължи да работи екип от 16 специалисти, както и досега.

Проектът обхваща деца от 0 до 7-годишна възраст и техните семейства. В последната година от услугите за ранно детско развитие са подпомогнати 100 нуждаещи се деца и семейства. Те са включени в дейности за формиране и развитие на родителски умения, семейно консултиране и подкрепа, ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието.

Други 154 деца и техните семейства са се включили в дейности, свързани със здравна профилактика и превенция на болестите при децата, информираност за здравното обслужване и улесняване достъпа до здравни грижи, програми за превенция на ранните бракове и раждания, семейно планиране, подготовка за включване в образователната система.

Проектът реализира и нова услуга, която е уникална за страната – патронажна грижа за деца от 0 до 3 години. Тя включва посещение на акушер в дома на новородено дете и работа със семейството в продължение на 2-3 месеца. Основната цел е добиване на умения за грижа за новороденото, препоръки по отношение на хигиената и храненето, в т.ч.  насърчаване на кърменето. При необходимост и преценка на екипа от специалисти могат да бъдат направени консултации с педиатър, психолог, рехабилитатор, а след 3-годишна възраст детето може да бъде насочено към друга услуга за ранно детско развитие. За една година през патронажната грижа са преминали 112 деца и семейства.

2024 © Варна е / снимка: Общностен център за деца и семейства - Варна