Мобилно меню

Модерен център за лечение на сърдечни аритмии в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, вече приема пациенти

Центърът е уникален за България
Модерен център за лечение на сърдечни аритмии в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, вече приема пациенти

Сърдечните аритмии са един от социално значимите проблеми в медицината, който засяга значителна част от населението във всички възрастови групи и може да доведе до редица усложнения. 

Най-честата аритмия е така нареченото предсърдно мъждене. То, за разлика от други видове аритмии не застрашава пряко живота на пациента, но ограничава  неговата физическа активност, влошава значително качеството на живот и може да доведе до различни тромбоемболични инциденти, най-тежък от които е мозъчният инсулт. Установено е, че рискът от инсулт при възникване на този вид аритмия се увеличава петкратно, което налага дългосрочна профилактика с медикаменти, потискащи тромбообразуването. В случаите, когато медикаментозното лечение на аритмиите е неефективно или е довело до усложнения, се препоръчва интервенционален подход на лечение с методите на електрофизиологията. 

През последното десетилетие инвазивната електрофизиология претърпя революционен напредък и стана относително безопасен и предпочитан начин за лечение на сърдечните аритмии във водещите клиники в Европа и света. 

В унисон със стратегията за приоритетно лечение на социално значимите заболявания, Медицински университет – Варна инвестира в създаването на модерна, високотехнологична зала за електрофизиология и в подготовката на медицински специалисти, владеещи тези авангардни техники за лечение. Залата е разположена в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна и е обзаведена с медицинска апаратура от последна генерация: ангиограф с възможности за 3-D  изображение, най-съвременната техника за радиофреквентна аблация, конзола за криоаблация, както и апаратура за мониториране на всички жизнени функции и анализ на сърдечната дейност. Тясното сътрудничество с клиниките по кардиохирургия, неврохирургия, неврология, интензивен кардиологичен и хемодиализен център и клиниката по образна диагностика на територията на Университетската болница гарантира всеобхватния характер и високото качество на предлаганите здравни грижи за пациентите. 

Центърът по електрофизиология в УМБАЛ „Св. Марина“ е изграден в резултат на дългогодишно партньорство на Медицински Университет-Варна и Университетска болница „Шарите“ – Берлин. В работата на центъра участват и водещи специалисти по електрофизиология и университетски преподаватели от Медицинския университет в Берлин.

Уникалният за България център започна работа в края на месец октомври. Вече са извършени интервенции на първите пациенти. Болните, нуждаещи се от такъв вид лечение, могат да бъдат консултирани в кабинет 104 (на партерния етаж в болницата), както и в кардиологичните клиники на УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна.

Изграждането и оборудването на поредния високотехнологичен център е част от визията на ръководството на МУ-Варна и УМБАЛ „Св. Марина“ за предоставяне на възможности за съвременно лечение на територията на град Варна и региона и намаляване на необходимостта от лечение на български граждани в чужбина.

2023 © Варна е / снимка: УМБАЛ "Св. Марина" – Варна

Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Финансиране от общинския бюджет иска АГ болницата
Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Две общински лечебни заведения във Варна ще кандидатстват за европейско финансиране за закупуване на модерна апаратура. Това стана ясно на последното заседание на Постоянната комисия "Здравеопазване" към местния парламент, на което бяха одобрени текстове на споразумения за партньорство между Община Варна и двете здравни заведения. Споразуменията са част от изискуемата документация за кандидатстване по Програма "Развитие на регионите" 2021 – 2027 г.

Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" е включена в проектното предложение "Варна – иновативен, образован, здравословен и съхранен град" по процедура "Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж", в което Община Варна е водещ партньор. Реализацията на проектното предложение включва закупуване и въвеждане в експлоатация на модерна медицинска апаратура, позволяваща навременна и адекватна диагностика на онкологични заболявания. Подобреното определяне на стадия на заболяването ще позволи оптимален план за лечение и индивидуализирана терапия. Проектът ще засили капацитета на местното здравеопазване и ще утвърди Варна като регионален център за онкологична диагностика и лечение.

По същата процедура кандидатства и "Диагностично-консултативен център V Варна – Света Екатерина", като лечебното заведение е водеща организация, а Община Варна – партньор. Проектното предложение "Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, зелена градска инфраструктура и съвременно оборудване в здравеопазването в ДКЦ 5 "Света Екатерина" предвижда обновяване на здравната инфраструктура чрез закупуване и доставка на открит ядрено-магнитен резонанс, на апаратура за диагностика на болести на сърдечно-съдовата система, както и на мобилен кабинет/линейка, оборудван за прегледи на трудно подвижни хора в отдалечени населени места. В проекта са включени и дейности за повишаване на енергийната ефективност и за изграждане на фотоволтаична инсталация за собствено потребление.

На последното заседание на комисията по здравеопазване към общинския съвет беше разгледано и писмо от проф. Емил Ковачев, управител на "Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф. д-р Димитър Стаматов – Варна", за залагане на финансови средства в проектобюджета на Община Варна за 2025 г. за нуждите на лечебното заведение. Сред приоритетите е повишаване на енергийната ефективност на сградата на болницата. Необходимо също е проектиране и изграждане на аварийно-евакуационна стълба, която е задължителна за лечебни заведения. Прогнозната стойност за тези дейности е близо 1,56 млн. лева.

АГ болницата има нужда също от централна стерилизационна база и осигуряване дейността на отделенията със стерилни материали и консумативи. Парно-вакуумният стерилизатор е на обща стойност 143 хил. лева.

Лечебното заведение през 2025 г. има и желание да реализира програма за консултации, диагностика и превенция при двойки с фертилни затруднения. Бюджетът на програмата е 25 хил. лева.

Общият размер на средствата, необходими на лечебното заведение за 2025 г., възлиза на малко над 1,7 млн. лева.

Съветниците дадоха съгласието си за осигуряването на финансирането от местната хазна и препратиха писмото към постоянната комисия по финанси и бюджет.

2025 © Варна е