Мобилно меню

Модерен център за лечение на сърдечни аритмии в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, вече приема пациенти

Центърът е уникален за България
Модерен център за лечение на сърдечни аритмии в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, вече приема пациенти

Сърдечните аритмии са един от социално значимите проблеми в медицината, който засяга значителна част от населението във всички възрастови групи и може да доведе до редица усложнения. 

Най-честата аритмия е така нареченото предсърдно мъждене. То, за разлика от други видове аритмии не застрашава пряко живота на пациента, но ограничава  неговата физическа активност, влошава значително качеството на живот и може да доведе до различни тромбоемболични инциденти, най-тежък от които е мозъчният инсулт. Установено е, че рискът от инсулт при възникване на този вид аритмия се увеличава петкратно, което налага дългосрочна профилактика с медикаменти, потискащи тромбообразуването. В случаите, когато медикаментозното лечение на аритмиите е неефективно или е довело до усложнения, се препоръчва интервенционален подход на лечение с методите на електрофизиологията. 

През последното десетилетие инвазивната електрофизиология претърпя революционен напредък и стана относително безопасен и предпочитан начин за лечение на сърдечните аритмии във водещите клиники в Европа и света. 

В унисон със стратегията за приоритетно лечение на социално значимите заболявания, Медицински университет – Варна инвестира в създаването на модерна, високотехнологична зала за електрофизиология и в подготовката на медицински специалисти, владеещи тези авангардни техники за лечение. Залата е разположена в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна и е обзаведена с медицинска апаратура от последна генерация: ангиограф с възможности за 3-D  изображение, най-съвременната техника за радиофреквентна аблация, конзола за криоаблация, както и апаратура за мониториране на всички жизнени функции и анализ на сърдечната дейност. Тясното сътрудничество с клиниките по кардиохирургия, неврохирургия, неврология, интензивен кардиологичен и хемодиализен център и клиниката по образна диагностика на територията на Университетската болница гарантира всеобхватния характер и високото качество на предлаганите здравни грижи за пациентите. 

Центърът по електрофизиология в УМБАЛ „Св. Марина“ е изграден в резултат на дългогодишно партньорство на Медицински Университет-Варна и Университетска болница „Шарите“ – Берлин. В работата на центъра участват и водещи специалисти по електрофизиология и университетски преподаватели от Медицинския университет в Берлин.

Уникалният за България център започна работа в края на месец октомври. Вече са извършени интервенции на първите пациенти. Болните, нуждаещи се от такъв вид лечение, могат да бъдат консултирани в кабинет 104 (на партерния етаж в болницата), както и в кардиологичните клиники на УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна.

Изграждането и оборудването на поредния високотехнологичен център е част от визията на ръководството на МУ-Варна и УМБАЛ „Св. Марина“ за предоставяне на възможности за съвременно лечение на територията на град Варна и региона и намаляване на необходимостта от лечение на български граждани в чужбина.

2023 © Варна е / снимка: УМБАЛ "Св. Марина" – Варна

Проф. д-р Зорница Златарова е новият управител на Очна болница - Варна

Дейността на управителя на УСБОБАЛ ще бъде подпомагана активно от трима заместник управители - по медицинската, по учебната и научна, и по икономическата и административно-стопанска дейност.
Проф. д-р Зорница Златарова е новият управител на Очна болница - Варна

Проф. д-р Зорница Златарова, дмн е избрана с решение на едноличния собственик на капитала на Медицински Университет - Варна за управител на Университетската специализирана болница по очни болести за активно лечение – Варна.

Дейността на управителя на УСБОБАЛ ще бъде подпомагана активно от трима заместник- управители - по медицинската, по учебната и научна, и по икономическата и административно-стопанска дейност.

УСБОБАЛ е високотехнологичен център за очно здраве, оборудван с най-модерната апаратура за диагностика и лечение на очни заболявания, в който работят квалифицирани офталмолози с богат опит. Това е единствената болница в Североизточна България, която осигурява на гражданите

24 часова специализирана медицинска помощ за пациенти с офталмологични проблеми.

Болницата е и база за обучение на студенти от различни специалности, докторанти и специализанти по очни болести към МУ - Варна.

Проф. д-р Зорница Златарова, дмн е завършила медицина в Медицински университет-Варна. От 1994 г. работи в Очна болница - Варна,  последователно като ординатор, началник на Консултативно-диагностично отделение, а от май 2019 като заместник- управител медицинска дейност.

Има придобита специалност "очни болести" през 1999 в МУ-София и магистърска степен по здравен мениджмънт в МУ-Варна през 2007 г.

През 2007г. след защита на дисертационен труд на тема "Злокачествени тумори на клепачите - разпространение, клинико-морфологични характеристики и хирургично лечение" пред ВАК проф. Златарова придобива ОНС "доктор", а през 2017г. след защита на втори дисертационен труд на тема "Реконструктивна хирургия на клепачите при промяна в позицията им и след ексцизия на тумори" придобива научна степен "доктор на науките" по специалност офталмология, МУ-Варна.

През 2008 г. проф. Златарова започва работа като асистент в Катедрата по НХ, УНГ и очни болести на МУ-Варна, продължава като главен асистент, доцент и от ноември 2018 е професор по очни болести в Катедрата по очни болести и зрителни науки, МУ-Варна.

В момента проф. Златарова е ръководител на катедрата по оптометрия и професионални болести.

Проф. Златарова участва в научни журита, редакционни колегии на списания "Глаукоми", "Български офталмологичен преглед", "Известия на Съюза на учените – Варна Серия Медицина и екология", рецензент е на научни публикации и монографии. Била е главен редактор на списание "Български офталмологичен преглед" и член на УС на БДО в периода 2022-2024г. Член е на УС на Българското глаукомно дружество, председател на Секция "Медицина и дентална медицина" на Съюза на учените - Варна. Член е на изпитната комисия за държавен изпит за придобиване на специалност по очни болести и на редица национални и международни професионални и научни организации. Има повече от 80 научни публикации, съавтор е в три учебника по очни болести и е автор на две монографии.

2024 © Варна е