Над 740 варненци получават здравни и социални грижи по домовете си
Екип от 108 специалисти и помощен персонал предоставя комплекса от услуги в домашна среда
28 март 2024 | 12:41
Сподели статията
Община Варна предоставя почасови мобилни здравни грижи и социални услуги в домашна среда на лица с увреждания и възрастни хора. Дейностите се реализират по проект „Грижа в домашна среда“ по програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027. Проектът е стартирал от началото на 2023 година. Той се удължава с още три месеца и ще продължи до 3 юли 2024 година. Това стана възможно след сключено споразумение между Община Варна и Министерство на труда и социалната политика. Общата стойност на проекта е 4,98 милиона лева, а средствата се предоставят безвъзмездно.
Екип от 108 специалисти и помощен персонал предоставя комплекса от услуги в домашна среда. Те включват посещение от медицинска сестра, консултант „здравословно хранене“, психолог, рехабилитатор, домашен помощник и сътрудник „социална работа“. На всеки потребител се предоставя почасово съответната услуга, съобразена с предварително изготвена индивидуална оценка за нуждите му. По проекта са обхванати 734 потребители.
Желаещите да се възползват от социалните услуги може да заявят молба по настоящ адрес. За целта е необходимо да се попълни Заявление-декларация (по образец), да се представят документ за самоличност (за справка) и копие на медицински документи. Наборът от документи се подава на гише 14 в сградата на Общината.
Желание за ползване на грижа в дома може да бъде заявено и на следните телефонни номера: 0884920867; 0884999050.
За 20 години: Над 8000 пациента са спасени в Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина"
Екипът на Клиниката разполага с последно поколение ехокардиографска апаратура, с чиято помощ кардиолозите извършват точна диагностика на функционалните и морфологични отклонения, касаещи сърцето и големите съдове
13 юни 2025 | 22:57
Сподели статията
Точно преди 20 години на 15 юни 2005 година във Варна е създадена Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина". С това се поставя началото на възможността за пациенти от Източна България животозастрашаващи състояния да бъдат спасени. До този момент тези пациенти, нуждаещи се от планова или спешна сърдечна хирургия поради тежки състояния, са били транспортирани до София, често по въздух, или изобщо не са получавали възможност за адекватно лечение.
Оттогава в Клиниката са извършени над 8000 големи планови или спешни операции от почти целия диапазон на сърдечната хирургия при възрастни.
Единствената в Североизточна България Клиника по кардиохирургия, днес е модерен и високотехнологичен център, в който работи опитен и висококвалифициран екип от хирурзи, реаниматори, кардиолози и специалисти по здравни грижи, който е на разположение на пациентите денонощно, 7 дни в седмицата. В Клиниката са обособени стационарно отделение, отделение по реанимация за кардиохирургични пациенти, оборудвана за 24-часово продължително мониториране на жизнените показатели в непосредствения следоперативен период и съответното интензивно лечение и операционен блок с две напълно оборудвани зали за извършване на сърдечни операции със или без използване на машина сърце-бял дроб.
Началникът на клиниката д-р Георги Бъчваров обяснява:
"Съгласно модерните тенденции, решението за лечебната стратегия при пациентите в УМБАЛ "Света Марина" - Варна се взема след ежедневни обсъждания от екип от специалисти, наречен кардиотим (Heart team). Най-често кардиохирургично лечение кардиотимът препоръчва поради коронарна атеросклероза – аорто-коронарен байпас, в това число операции с пълна артериална реваскуларизация и на биещо сърце; следват корекция или протезиране на сърдечните клапи, като на разположение на пациента са високотехнологични сърдечни импланти, включително най-авангардните биологични аортни и митрални клапи, позволяващи имплантирането им при млади хора, спестявайки им доживотния прием на антикоагуланти (медикаменти за разреждане на кръвта); не на последно място планова и спешна хирургия на аортата и други по-редки заболявания."
Екипът на Клиниката разполага с последно поколение ехокардиографска апаратура, с чиято помощ кардиолозите извършват точна диагностика на функционалните и морфологични отклонения, касаещи сърцето и големите съдове. Това позволява да се изготви подробен план за извършване на оперативната интервенция, а рисковете за пациента да се сведат до минимум.
Оборудването в операционните зали покрива стандартите на най-големите кардиохирургични центрове по света.
В ход е процедура по закупуване на последно поколение машина за извънтелесно кръвообращение. Торакоскопското оборудване и пълният набор инструментариум позволяват извършването на сърдечни операции с минимално-инвазивни достъпи под триизмерен визуален контрол. Специализирана апаратура дава възможност за хирургично лечение на ритъмни нарушения.
В ролята си на университетски център Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина" е тясно ангажирана с обучението на студенти, стажанти и специализанти от Медицински университет – Варна, с което утвърдените специалисти предават знанията си и опита си към младите лекари.