Мобилно меню

Обявиха наградените от 20-ото издание на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми

Кметът на Варна Иван Портних връчи специалното отличие на френския филм „Пленителното пътуване“, филмът „Една провинциална болница“, копродукция на България и Германия, получи голямата награда на фестивала
Обявиха наградените от 20-ото издание на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми

 

22 награди бяха връчени на 20-ото издание на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми, който се подкрепя от Община Варна. Кметът Иван Портних връчи специалната награда на френския филм „Пленителното пътуване“

„Поздравявам организаторите от Българския Червен кръст и Медицински университет - Варна, както и Илко Раев - вдъхновител и двигател на фестивала, че продължават чрез изкуството да показват силата на хуманизма и доброволчеството, да събират талантливи хора от цял свят в нашия град“, каза Портних. 

Филмът „Една провинциална болница“, копродукция на България и Германия, получи голямата награда на фестивала. Той е дело на младите автори Илиян Метев, Иван Чертов и Златина Тенева, които са прекарали месеци наред в болницата в Кюстендил по време на ковид пандемията, за да заснемат лентата.

Наградата за режисура отиде при Денис Божич от Босна и Херцеговина за филма „Един нов Бродуей“, който разказва за театрална трупа, състояща се от хора със синдром на Даун. Заглавието получи и най-високото признание в категорията за пълнометражни документални филми. 

Наградата за сценарий бе присъдена на украинския филм „Клондайк“.

Две награди получи късометражният игрален филм „За мен“ от Нидерландия на иранския режисьор Али Асгари.

Българското документално заглавие „Лимбо“ на режисьорката Джулия Пъстракова заслужи също два приза - за най-добър късометражен документален филм и специална награда на журито за проникновения му поглед към деменцията при възрастни хора.

Специална награда на журито получи и швейцарско-белгийската копродукция „Последният танц“. 

Преди церемонията по награждаването доброволците от БМЧК направиха флашмоб.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

С дейността на центъра са ангажирани повече експерти - психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори
За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

366 деца и техните семейства са се възползвали за една година от услугите на Общностния център за деца и семейства – Варна. Дейностите са свързани с превенция на рисковете от изоставяне на деца, намаляване на детската бедност, здравно-социални консултации и др. В последните години работата на центъра е ориентирана не само към малцинствени общностни групи и същевременно са привлекли повече експерти – психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори.

Данните бяха отчетени от ръководителя на проекта Даниела Биячева във връзка с неговото приключване по програма "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. Общата стойност на проекта за периода 01.10.2023 г. - 01.10.2024 г. е 391 165,99 лв. След приключване на дейностите по проекта, от 01.10.2024 г. "Общностен център за деца и семейства" става специализирана социална услуга, финансирана от държавния бюджет. В нея ще продължи да работи екип от 16 специалисти, както и досега.

Проектът обхваща деца от 0 до 7-годишна възраст и техните семейства. В последната година от услугите за ранно детско развитие са подпомогнати 100 нуждаещи се деца и семейства. Те са включени в дейности за формиране и развитие на родителски умения, семейно консултиране и подкрепа, ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието.

Други 154 деца и техните семейства са се включили в дейности, свързани със здравна профилактика и превенция на болестите при децата, информираност за здравното обслужване и улесняване достъпа до здравни грижи, програми за превенция на ранните бракове и раждания, семейно планиране, подготовка за включване в образователната система.

Проектът реализира и нова услуга, която е уникална за страната – патронажна грижа за деца от 0 до 3 години. Тя включва посещение на акушер в дома на новородено дете и работа със семейството в продължение на 2-3 месеца. Основната цел е добиване на умения за грижа за новороденото, препоръки по отношение на хигиената и храненето, в т.ч.  насърчаване на кърменето. При необходимост и преценка на екипа от специалисти могат да бъдат направени консултации с педиатър, психолог, рехабилитатор, а след 3-годишна възраст детето може да бъде насочено към друга услуга за ранно детско развитие. За една година през патронажната грижа са преминали 112 деца и семейства.

2024 © Варна е / снимка: Общностен център за деца и семейства - Варна