Мобилно меню

Очна болница във Варна ще изследва безплатно пациенти с глаукома

Изследванията на зрителното поле ще се извършват безплатно във връзка със световния ден на глаукомата, който се отбелязва на 12 март
Очна болница във Варна ще изследва безплатно пациенти с глаукома
589

Специализирана болница по очни болести – Варна организира извършването на безплатни периметри (изследване на зрителното поле), за пациенти с глаукома, които са на лечение с локален медикамент (капки). Безплатните изследвания ще се провеждат в периода 13 - 17 март. Пациентите, при които се установят значими изменения в зрителното поле, ще получат консултация със специалист.

Глаукомата е социално значимо заболяване, което уврежда зрителното поле. Наричана е "тихият крадец" заради бавното си и безсимптомно напредване, което води до унищожаване първо на периферното, а накрая и на централното зрение. От много години в СБОБАЛ - Варна текат кампании за скрининг на глаукома, които включват измерване на вътреочното налягане и оглед на диска на зрителния нерв. Специалистите от лечебното заведение решиха да запазят тази програма през цялата 2023, като през седмицата на глаукомата ще извършат безплатни компютърни периметри на пациенти с вече диагностицирано заболяване.

Според критериите на Европейската глаукомна асоциация, периметърът е задължителен за всички пациенти с диагноза "глаукома" и трябва да се извършва веднъж на 6 месеца. За съжаление поради редица фактори, много от българските пациенти нямат толкова чест достъп до това изследване. То дава информация за обема на зрителното поле и използва времето като четвърто измерение за да отчете допълнителните загуби. Има различни технологии за изследване на зрителното поле, като в СБОБАЛ - Варна ще им бъде предоставена безплатна възможност за анализ с утвърдена от Европейската глаукомна асоциация методология и апаратура.

Всички останали пациенти могат да се включат в непрекъснатите скринингови програми, които Университетската Очна болница предоставя самостоятелно или съвместно с Община Варна.

Записване на час на телефон: 052/ 634 901

2023 © Варна е

За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

С дейността на центъра са ангажирани повече експерти - психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори
За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

366 деца и техните семейства са се възползвали за една година от услугите на Общностния център за деца и семейства – Варна. Дейностите са свързани с превенция на рисковете от изоставяне на деца, намаляване на детската бедност, здравно-социални консултации и др. В последните години работата на центъра е ориентирана не само към малцинствени общностни групи и същевременно са привлекли повече експерти – психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори.

Данните бяха отчетени от ръководителя на проекта Даниела Биячева във връзка с неговото приключване по програма "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. Общата стойност на проекта за периода 01.10.2023 г. - 01.10.2024 г. е 391 165,99 лв. След приключване на дейностите по проекта, от 01.10.2024 г. "Общностен център за деца и семейства" става специализирана социална услуга, финансирана от държавния бюджет. В нея ще продължи да работи екип от 16 специалисти, както и досега.

Проектът обхваща деца от 0 до 7-годишна възраст и техните семейства. В последната година от услугите за ранно детско развитие са подпомогнати 100 нуждаещи се деца и семейства. Те са включени в дейности за формиране и развитие на родителски умения, семейно консултиране и подкрепа, ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието.

Други 154 деца и техните семейства са се включили в дейности, свързани със здравна профилактика и превенция на болестите при децата, информираност за здравното обслужване и улесняване достъпа до здравни грижи, програми за превенция на ранните бракове и раждания, семейно планиране, подготовка за включване в образователната система.

Проектът реализира и нова услуга, която е уникална за страната – патронажна грижа за деца от 0 до 3 години. Тя включва посещение на акушер в дома на новородено дете и работа със семейството в продължение на 2-3 месеца. Основната цел е добиване на умения за грижа за новороденото, препоръки по отношение на хигиената и храненето, в т.ч.  насърчаване на кърменето. При необходимост и преценка на екипа от специалисти могат да бъдат направени консултации с педиатър, психолог, рехабилитатор, а след 3-годишна възраст детето може да бъде насочено към друга услуга за ранно детско развитие. За една година през патронажната грижа са преминали 112 деца и семейства.

2024 © Варна е / снимка: Общностен център за деца и семейства - Варна