Мобилно меню

Очна болница във Варна ще изследва безплатно пациенти с глаукома

Изследванията на зрителното поле ще се извършват безплатно във връзка със световния ден на глаукомата, който се отбелязва на 12 март
Очна болница във Варна ще изследва безплатно пациенти с глаукома
715

Специализирана болница по очни болести – Варна организира извършването на безплатни периметри (изследване на зрителното поле), за пациенти с глаукома, които са на лечение с локален медикамент (капки). Безплатните изследвания ще се провеждат в периода 13 - 17 март. Пациентите, при които се установят значими изменения в зрителното поле, ще получат консултация със специалист.

Глаукомата е социално значимо заболяване, което уврежда зрителното поле. Наричана е "тихият крадец" заради бавното си и безсимптомно напредване, което води до унищожаване първо на периферното, а накрая и на централното зрение. От много години в СБОБАЛ - Варна текат кампании за скрининг на глаукома, които включват измерване на вътреочното налягане и оглед на диска на зрителния нерв. Специалистите от лечебното заведение решиха да запазят тази програма през цялата 2023, като през седмицата на глаукомата ще извършат безплатни компютърни периметри на пациенти с вече диагностицирано заболяване.

Според критериите на Европейската глаукомна асоциация, периметърът е задължителен за всички пациенти с диагноза "глаукома" и трябва да се извършва веднъж на 6 месеца. За съжаление поради редица фактори, много от българските пациенти нямат толкова чест достъп до това изследване. То дава информация за обема на зрителното поле и използва времето като четвърто измерение за да отчете допълнителните загуби. Има различни технологии за изследване на зрителното поле, като в СБОБАЛ - Варна ще им бъде предоставена безплатна възможност за анализ с утвърдена от Европейската глаукомна асоциация методология и апаратура.

Всички останали пациенти могат да се включат в непрекъснатите скринингови програми, които Университетската Очна болница предоставя самостоятелно или съвместно с Община Варна.

Записване на час на телефон: 052/ 634 901

2023 © Варна е

Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Финансиране от общинския бюджет иска АГ болницата
Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Две общински лечебни заведения във Варна ще кандидатстват за европейско финансиране за закупуване на модерна апаратура. Това стана ясно на последното заседание на Постоянната комисия "Здравеопазване" към местния парламент, на което бяха одобрени текстове на споразумения за партньорство между Община Варна и двете здравни заведения. Споразуменията са част от изискуемата документация за кандидатстване по Програма "Развитие на регионите" 2021 – 2027 г.

Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" е включена в проектното предложение "Варна – иновативен, образован, здравословен и съхранен град" по процедура "Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж", в което Община Варна е водещ партньор. Реализацията на проектното предложение включва закупуване и въвеждане в експлоатация на модерна медицинска апаратура, позволяваща навременна и адекватна диагностика на онкологични заболявания. Подобреното определяне на стадия на заболяването ще позволи оптимален план за лечение и индивидуализирана терапия. Проектът ще засили капацитета на местното здравеопазване и ще утвърди Варна като регионален център за онкологична диагностика и лечение.

По същата процедура кандидатства и "Диагностично-консултативен център V Варна – Света Екатерина", като лечебното заведение е водеща организация, а Община Варна – партньор. Проектното предложение "Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, зелена градска инфраструктура и съвременно оборудване в здравеопазването в ДКЦ 5 "Света Екатерина" предвижда обновяване на здравната инфраструктура чрез закупуване и доставка на открит ядрено-магнитен резонанс, на апаратура за диагностика на болести на сърдечно-съдовата система, както и на мобилен кабинет/линейка, оборудван за прегледи на трудно подвижни хора в отдалечени населени места. В проекта са включени и дейности за повишаване на енергийната ефективност и за изграждане на фотоволтаична инсталация за собствено потребление.

На последното заседание на комисията по здравеопазване към общинския съвет беше разгледано и писмо от проф. Емил Ковачев, управител на "Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф. д-р Димитър Стаматов – Варна", за залагане на финансови средства в проектобюджета на Община Варна за 2025 г. за нуждите на лечебното заведение. Сред приоритетите е повишаване на енергийната ефективност на сградата на болницата. Необходимо също е проектиране и изграждане на аварийно-евакуационна стълба, която е задължителна за лечебни заведения. Прогнозната стойност за тези дейности е близо 1,56 млн. лева.

АГ болницата има нужда също от централна стерилизационна база и осигуряване дейността на отделенията със стерилни материали и консумативи. Парно-вакуумният стерилизатор е на обща стойност 143 хил. лева.

Лечебното заведение през 2025 г. има и желание да реализира програма за консултации, диагностика и превенция при двойки с фертилни затруднения. Бюджетът на програмата е 25 хил. лева.

Общият размер на средствата, необходими на лечебното заведение за 2025 г., възлиза на малко над 1,7 млн. лева.

Съветниците дадоха съгласието си за осигуряването на финансирането от местната хазна и препратиха писмото към постоянната комисия по финанси и бюджет.

2025 © Варна е