Мобилно меню

Около 150 недоносени бебета преминават всяка година през Дома за медико-социални грижи във Варна

За пеленачетата се грижи екип от неонатолог, педиатри, 11 медицински сестри и акушерки
Около 150 недоносени бебета преминават всяка година през Дома за медико-социални грижи във Варна

Вече 10 години в Дома за медико-социални грижи за деца – Варна, се прилага успешно кенгуру-грижата при недоносените бебета. В лечебния комплекс функционира Отделение за недоносени бебета, което годишно приема близо 150 кърмачета от цяла Североизточна България. То разполага с най-съвременно оборудване, включващо и 8 кувьоза. Към момента, на днешния Световен ден на кенгуру-грижите – 15 май, в отделението са настанени 10 бебета. За тях се грижи екип от неонатолог, педиатри, 11 медицински сестри и акушерки. На място на бебетата се осигуряват прегледи с различни специалисти - детски очен лекар, невролог. При необходимост те се консултират от детски кардиолог и ревматолог, нефролог, хирург, ортопед,  гастроентеролог, прави се трансфонтанелна ехография.

Заедно с рожбите си, в лечебното заведение са настани и майките, пожелали да са до децата си в този труден за семействата момент. Предвид доказания факт, че най-естественото и близко до утробата място е майчината прегръдка, ръководството на ДМСГД – Варна, въведе още през 2013 г. кенгуру-грижата, наричана още кожа в кожа. Това позволява да се съхрани емоционалната връзка между майката и бебето. Докато са в лечебното заведение родилките могат да кърмят, придобиват умения да се грижат за децата си, участвайки във всички моменти от режима им – къпане, захранване с биберон, бодърстване, обличане, масаж. Особено внимание се отделя на кърменето.

Престоят на майките и бебетата в ДМСГД – Варна е безплатен. За родилките са обособени стаи, които наскоро бяха изцяло обновени.

По повод Световния ден на кенгуру – грижите, ДМСГД – Варна, подкрепи кампанията “Месец на отворените врати” на Фондация “Нашите недоносени деца”, целяща повече лечебни заведения да предоставят възможност на родителите да практикуват кенгуру-грижи и контакт "кожа до кожа" със своите бебета.

2023 © Варна е / снимка: Дом за медико-социални грижи за деца - Варна

За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

С дейността на центъра са ангажирани повече експерти - психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори
За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

366 деца и техните семейства са се възползвали за една година от услугите на Общностния център за деца и семейства – Варна. Дейностите са свързани с превенция на рисковете от изоставяне на деца, намаляване на детската бедност, здравно-социални консултации и др. В последните години работата на центъра е ориентирана не само към малцинствени общностни групи и същевременно са привлекли повече експерти – психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори.

Данните бяха отчетени от ръководителя на проекта Даниела Биячева във връзка с неговото приключване по програма "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. Общата стойност на проекта за периода 01.10.2023 г. - 01.10.2024 г. е 391 165,99 лв. След приключване на дейностите по проекта, от 01.10.2024 г. "Общностен център за деца и семейства" става специализирана социална услуга, финансирана от държавния бюджет. В нея ще продължи да работи екип от 16 специалисти, както и досега.

Проектът обхваща деца от 0 до 7-годишна възраст и техните семейства. В последната година от услугите за ранно детско развитие са подпомогнати 100 нуждаещи се деца и семейства. Те са включени в дейности за формиране и развитие на родителски умения, семейно консултиране и подкрепа, ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието.

Други 154 деца и техните семейства са се включили в дейности, свързани със здравна профилактика и превенция на болестите при децата, информираност за здравното обслужване и улесняване достъпа до здравни грижи, програми за превенция на ранните бракове и раждания, семейно планиране, подготовка за включване в образователната система.

Проектът реализира и нова услуга, която е уникална за страната – патронажна грижа за деца от 0 до 3 години. Тя включва посещение на акушер в дома на новородено дете и работа със семейството в продължение на 2-3 месеца. Основната цел е добиване на умения за грижа за новороденото, препоръки по отношение на хигиената и храненето, в т.ч.  насърчаване на кърменето. При необходимост и преценка на екипа от специалисти могат да бъдат направени консултации с педиатър, психолог, рехабилитатор, а след 3-годишна възраст детето може да бъде насочено към друга услуга за ранно детско развитие. За една година през патронажната грижа са преминали 112 деца и семейства.

2024 © Варна е / снимка: Общностен център за деца и семейства - Варна