Мобилно меню

Около 150 недоносени бебета преминават всяка година през Дома за медико-социални грижи във Варна

За пеленачетата се грижи екип от неонатолог, педиатри, 11 медицински сестри и акушерки
Около 150 недоносени бебета преминават всяка година през Дома за медико-социални грижи във Варна

Вече 10 години в Дома за медико-социални грижи за деца – Варна, се прилага успешно кенгуру-грижата при недоносените бебета. В лечебния комплекс функционира Отделение за недоносени бебета, което годишно приема близо 150 кърмачета от цяла Североизточна България. То разполага с най-съвременно оборудване, включващо и 8 кувьоза. Към момента, на днешния Световен ден на кенгуру-грижите – 15 май, в отделението са настанени 10 бебета. За тях се грижи екип от неонатолог, педиатри, 11 медицински сестри и акушерки. На място на бебетата се осигуряват прегледи с различни специалисти - детски очен лекар, невролог. При необходимост те се консултират от детски кардиолог и ревматолог, нефролог, хирург, ортопед,  гастроентеролог, прави се трансфонтанелна ехография.

Заедно с рожбите си, в лечебното заведение са настани и майките, пожелали да са до децата си в този труден за семействата момент. Предвид доказания факт, че най-естественото и близко до утробата място е майчината прегръдка, ръководството на ДМСГД – Варна, въведе още през 2013 г. кенгуру-грижата, наричана още кожа в кожа. Това позволява да се съхрани емоционалната връзка между майката и бебето. Докато са в лечебното заведение родилките могат да кърмят, придобиват умения да се грижат за децата си, участвайки във всички моменти от режима им – къпане, захранване с биберон, бодърстване, обличане, масаж. Особено внимание се отделя на кърменето.

Престоят на майките и бебетата в ДМСГД – Варна е безплатен. За родилките са обособени стаи, които наскоро бяха изцяло обновени.

По повод Световния ден на кенгуру – грижите, ДМСГД – Варна, подкрепи кампанията “Месец на отворените врати” на Фондация “Нашите недоносени деца”, целяща повече лечебни заведения да предоставят възможност на родителите да практикуват кенгуру-грижи и контакт "кожа до кожа" със своите бебета.

2023 © Варна е / снимка: Дом за медико-социални грижи за деца - Варна

Проф. д-р Зорница Златарова е новият управител на Очна болница - Варна

Дейността на управителя на УСБОБАЛ ще бъде подпомагана активно от трима заместник управители - по медицинската, по учебната и научна, и по икономическата и административно-стопанска дейност.
Проф. д-р Зорница Златарова е новият управител на Очна болница - Варна

Проф. д-р Зорница Златарова, дмн е избрана с решение на едноличния собственик на капитала на Медицински Университет - Варна за управител на Университетската специализирана болница по очни болести за активно лечение – Варна.

Дейността на управителя на УСБОБАЛ ще бъде подпомагана активно от трима заместник- управители - по медицинската, по учебната и научна, и по икономическата и административно-стопанска дейност.

УСБОБАЛ е високотехнологичен център за очно здраве, оборудван с най-модерната апаратура за диагностика и лечение на очни заболявания, в който работят квалифицирани офталмолози с богат опит. Това е единствената болница в Североизточна България, която осигурява на гражданите

24 часова специализирана медицинска помощ за пациенти с офталмологични проблеми.

Болницата е и база за обучение на студенти от различни специалности, докторанти и специализанти по очни болести към МУ - Варна.

Проф. д-р Зорница Златарова, дмн е завършила медицина в Медицински университет-Варна. От 1994 г. работи в Очна болница - Варна,  последователно като ординатор, началник на Консултативно-диагностично отделение, а от май 2019 като заместник- управител медицинска дейност.

Има придобита специалност "очни болести" през 1999 в МУ-София и магистърска степен по здравен мениджмънт в МУ-Варна през 2007 г.

През 2007г. след защита на дисертационен труд на тема "Злокачествени тумори на клепачите - разпространение, клинико-морфологични характеристики и хирургично лечение" пред ВАК проф. Златарова придобива ОНС "доктор", а през 2017г. след защита на втори дисертационен труд на тема "Реконструктивна хирургия на клепачите при промяна в позицията им и след ексцизия на тумори" придобива научна степен "доктор на науките" по специалност офталмология, МУ-Варна.

През 2008 г. проф. Златарова започва работа като асистент в Катедрата по НХ, УНГ и очни болести на МУ-Варна, продължава като главен асистент, доцент и от ноември 2018 е професор по очни болести в Катедрата по очни болести и зрителни науки, МУ-Варна.

В момента проф. Златарова е ръководител на катедрата по оптометрия и професионални болести.

Проф. Златарова участва в научни журита, редакционни колегии на списания "Глаукоми", "Български офталмологичен преглед", "Известия на Съюза на учените – Варна Серия Медицина и екология", рецензент е на научни публикации и монографии. Била е главен редактор на списание "Български офталмологичен преглед" и член на УС на БДО в периода 2022-2024г. Член е на УС на Българското глаукомно дружество, председател на Секция "Медицина и дентална медицина" на Съюза на учените - Варна. Член е на изпитната комисия за държавен изпит за придобиване на специалност по очни болести и на редица национални и международни професионални и научни организации. Има повече от 80 научни публикации, съавтор е в три учебника по очни болести и е автор на две монографии.

2024 © Варна е