Мобилно меню

Откриха обновения стационар на Онкоболницата във варненския квартал Аспарухово

Изграден е и паркинг за пациенти, монтирана е и специализирана платформа за достъп до сградата на хора с увреждания
Откриха обновения стационар на Онкоболницата във варненския квартал Аспарухово

Официално беше открита обновената сграда на стационара на „Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания д-р Марко А. Марков – Варна“ ЕООД в кв. „Аспарухово“. Сградата е достроена и с освежена фасада. 

Болницата ще приема вече пациентите в изцяло нови чакалня и регистратура, а автомобилите си посетителите на здравното заведение ще могат да оставят на новоизградения паркинг. Монтираната специализирана платформа осигурява достъп и на хората с увреждания

В надстройката на по-стария от двата блока на стационара е обособено пространство за планиране, обучение и отдих на лекарския екип. На втория етаж, над новата чакалня, са изградени лекарски кабинет, зала за обучение на специализанти, санитарни помещения и съблекалня. В непосредствена близост е и нова VIP-стая за пациенти

Инвестицията в надграждането и ремонта е на стойност 1 666 хил. лева. От тях 1 441 хил. лева са отпуснати с решение за финансиране с протокол № 25 от 20.04.2022 г. и протокол 1048-1(29) от 8.11.2022 г. на Общински съвет – Варна. Разликата е обезпечена със собствени средства на здравното заведение. 

По време на официалното откриване управителят на общинската болница проф. д-р Георги Кобаков благодари на досегашния кмет Иван Портних и на Общински съвет – Варна за осигуреното финансиране. Той изрази надежда, че нуждите на онкологично болните пациенти и на специализираната общинска болница от модернизация и развитие ще бъдат сред приоритетите и на новия кмет Благомир Коцев и на новия състав на местния парламент, защото „борбата за общественото здраве няма мандати и изисква всекидневна грижа и усилия, от които никой не може да остане дистанциран“.

Водосвет с пожелание за здраве за лекарите и техните пациенти отслужи иконом Ясен Керчев.

Поздрав към екипа на болницата и всички лекари във Варна поднесе кметът на града Благомир Коцев.

СБАЛОЗ „Д-р Марко Антонов Марков – Варна” ЕООД е лечебно заведение за специализирана онкологична помощ, като всички отделения са с най-високо ниво на компетентност, съобразно медицинските стандарти.

През 2023 г. в Диагностично-консултативния блок на лечебното заведение са извършени 37 438 прегледа спрямо 17 055 за 2022г., което е ръст от 119,5%. Извършените диспансерни прегледи са 10 571 спрямо 9886 през 2022 година. Увеличение има и при направените безплатни  профилактични прегледи за ракови и предракови заболявания в рамките на проведена ежегодна собствена профилактична програма и по профилактична програма на Община – Варна - 627 миналата година спрямо 533 за 2022 г. 

Отчетеният ръст и на новорегистрираните пациенти през 2023 г е 9,6% за Варненска област и 10,6% за Добричка област. Миналата година за Варна регистрираните за първи път с онкологична диагноза са 2224 души спрямо 2029 души за 2022 година , а за Добрич - 584  при 528 души за 2022 година. 

През 2023 година през отделението по химиотерапия са преминали 11 183 болни.

Оперативната дейност на Отделението по хирургия в областта на онкологичните заболявания бележи ръст от 5,4% като през миналата година през него са преминали 1398 пациенти. 

Като самостоятелна структурна и функционална единица в СБАЛОЗ – Варна функционира Отделението по гастроентерология в областта на онкологичните заболявания. През 2023 г. през стационарния му  сектор са преминали  1668 болни, с 80 повече от 2022 г.  Обемът на извършените високоспециализирани ендоскопски изследвания и инвазивни манипулации се запазва. Ръст от 6,2% е регистриран при извършените колоноскопии.

Отделението по лъчелечение (ОЛЛ) при СБАЛОЗ „Д-р Марко Антонов Марков – Варна” ЕООД е едно от седемнадесетте специализирани отделения в България за лъчелечение на малигнени солидни тумори и малигнени лимфопролиферативни заболявания при възрастни и деца и за лъчелечение на някои доброкачествени   възпалителни заболявания (ставно-дегенеративни, диабетно стъпало и др.). През 2023 г. лъчелечение са провели 453 болни, а извършените лъчелечебни процедури за 2023г. са 6 611.

Извършените в Отделението по образна диагностика изследвания са 16 424, като 5100 от тях са комрютърните томографии.

За 2023 г. най-голям е ръстът при хематологичните изследвания – 90,8% и на лабораторните изследвания – 30,14%.

През изминалата 2023 г.  се потвърждава трайната тенденция към запазване на броя на преминалите болни в „СБАЛОЗ Д-р Марко Антонов Марков – Варна” ЕООД.  Причините за този факт са на първо място нарастване на заболеваемостта в световен мащаб, повишеният прием на пациенти от Добричка област и не на последно място – традиционно високото доверие на пациентите в специалистите на болницата. 

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

С дейността на центъра са ангажирани повече експерти - психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори
За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

366 деца и техните семейства са се възползвали за една година от услугите на Общностния център за деца и семейства – Варна. Дейностите са свързани с превенция на рисковете от изоставяне на деца, намаляване на детската бедност, здравно-социални консултации и др. В последните години работата на центъра е ориентирана не само към малцинствени общностни групи и същевременно са привлекли повече експерти – психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори.

Данните бяха отчетени от ръководителя на проекта Даниела Биячева във връзка с неговото приключване по програма "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. Общата стойност на проекта за периода 01.10.2023 г. - 01.10.2024 г. е 391 165,99 лв. След приключване на дейностите по проекта, от 01.10.2024 г. "Общностен център за деца и семейства" става специализирана социална услуга, финансирана от държавния бюджет. В нея ще продължи да работи екип от 16 специалисти, както и досега.

Проектът обхваща деца от 0 до 7-годишна възраст и техните семейства. В последната година от услугите за ранно детско развитие са подпомогнати 100 нуждаещи се деца и семейства. Те са включени в дейности за формиране и развитие на родителски умения, семейно консултиране и подкрепа, ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието.

Други 154 деца и техните семейства са се включили в дейности, свързани със здравна профилактика и превенция на болестите при децата, информираност за здравното обслужване и улесняване достъпа до здравни грижи, програми за превенция на ранните бракове и раждания, семейно планиране, подготовка за включване в образователната система.

Проектът реализира и нова услуга, която е уникална за страната – патронажна грижа за деца от 0 до 3 години. Тя включва посещение на акушер в дома на новородено дете и работа със семейството в продължение на 2-3 месеца. Основната цел е добиване на умения за грижа за новороденото, препоръки по отношение на хигиената и храненето, в т.ч.  насърчаване на кърменето. При необходимост и преценка на екипа от специалисти могат да бъдат направени консултации с педиатър, психолог, рехабилитатор, а след 3-годишна възраст детето може да бъде насочено към друга услуга за ранно детско развитие. За една година през патронажната грижа са преминали 112 деца и семейства.

2024 © Варна е / снимка: Общностен център за деца и семейства - Варна