Мобилно меню

Откриха първия във Варна АГ кабинет за двойки с репродуктивни проблеми

Създаването на кабинета е дългогодишна съвместна идея на Община Варна, СБАГАЛ "Проф. д-р Д. Стаматов" и фондация "Искам бебе"
Откриха първия във Варна АГ кабинет за двойки с репродуктивни проблеми

Първият във Варна кабинет за консултиране и диагностика на двойки с фертилни затруднения беше открит в СБАГАЛ "Проф. д-р Д. Стаматов" – единствената извън София специализирана болница по акушерство и гинекология.

Създаването на кабинета е дългогодишна съвместна идея на Община Варна, АГ-болницата и фондация "Искам бебе". Със средства от общинския бюджет в размер на 60 000 лв. бяха закупени ултразвукова диагностична система, фетален монитор, инструментариум, гинекологичен стол, компютърна техника и друго оборудване за кабинета.

"Смятам, че е изключително важно във Варна да има такъв кабинет, за да осигурим по-голяма достъпност и информираност на двойките с репродуктивни проблеми и да им предоставим по-качествена услуга", каза по време на откриването кметът Благомир Коцев. Той разкри, че в проектобюджета за 2025 г. вече са заложени средства за Програмата за отпускане на финансова помощ от Община Варна за лечение на семейства и лица, живеещи на семейни начала, с репродуктивни проблеми.

Заместник-кметът Снежана Апостолова допълни, че през следващата година Община Варна ще реализира нова общинска програма "Репродуктивен скрининг", която ще се изпълнява от СБАГАЛ "Проф. д-р Д. Стаматов". Планира се по нея да бъдат обхванати над 150 двойки, които ще преминат през новосъздадения кабинет в АГ-болницата.  

Координаторът на фондация "Искам бебе" за Варна Валентина Иванова съобщи на присъстващите, че през последните 3 дни с подкрепата на общинската инвитро програма са се родили още две бебета и така техният брой към момента е 254. Финансираните от общината двойки от началото на програмата през 2014 г. са над 860 с отпуснати средства в размер на 2,2 млн. лв.

Чрез осъществяване на консултации, извършване на трансвагинална ехография и изследване на антимюлеров хормон по програмата ще продължат да се консултират и диагностицират двойки с фертилни затруднения, които желаят да станат родители. Ще се подпомогнат бъдещите репродуктивните планове с цел раждане на повече здрави деца.

По статистически данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 - 20% от населението.

Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве, семейното планиране и сексуално-трансмисивните заболявания. Двойките в репродуктивна възраст имат огромна нужда от консултации, насоки, специализирани прегледи и изследвания по повод бъдещото си отговорно родителство, стана ясно по време на откриването на кабинета. Целта на неговото създаване е и ранно диагностициране на стерилитет, за да не губят двойките ценно време.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

С дейността на центъра са ангажирани повече експерти - психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори
За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

366 деца и техните семейства са се възползвали за една година от услугите на Общностния център за деца и семейства – Варна. Дейностите са свързани с превенция на рисковете от изоставяне на деца, намаляване на детската бедност, здравно-социални консултации и др. В последните години работата на центъра е ориентирана не само към малцинствени общностни групи и същевременно са привлекли повече експерти – психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори.

Данните бяха отчетени от ръководителя на проекта Даниела Биячева във връзка с неговото приключване по програма "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. Общата стойност на проекта за периода 01.10.2023 г. - 01.10.2024 г. е 391 165,99 лв. След приключване на дейностите по проекта, от 01.10.2024 г. "Общностен център за деца и семейства" става специализирана социална услуга, финансирана от държавния бюджет. В нея ще продължи да работи екип от 16 специалисти, както и досега.

Проектът обхваща деца от 0 до 7-годишна възраст и техните семейства. В последната година от услугите за ранно детско развитие са подпомогнати 100 нуждаещи се деца и семейства. Те са включени в дейности за формиране и развитие на родителски умения, семейно консултиране и подкрепа, ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието.

Други 154 деца и техните семейства са се включили в дейности, свързани със здравна профилактика и превенция на болестите при децата, информираност за здравното обслужване и улесняване достъпа до здравни грижи, програми за превенция на ранните бракове и раждания, семейно планиране, подготовка за включване в образователната система.

Проектът реализира и нова услуга, която е уникална за страната – патронажна грижа за деца от 0 до 3 години. Тя включва посещение на акушер в дома на новородено дете и работа със семейството в продължение на 2-3 месеца. Основната цел е добиване на умения за грижа за новороденото, препоръки по отношение на хигиената и храненето, в т.ч.  насърчаване на кърменето. При необходимост и преценка на екипа от специалисти могат да бъдат направени консултации с педиатър, психолог, рехабилитатор, а след 3-годишна възраст детето може да бъде насочено към друга услуга за ранно детско развитие. За една година през патронажната грижа са преминали 112 деца и семейства.

2024 © Варна е / снимка: Общностен център за деца и семейства - Варна