Мобилно меню

Откриха първия във Варна АГ кабинет за двойки с репродуктивни проблеми

Създаването на кабинета е дългогодишна съвместна идея на Община Варна, СБАГАЛ "Проф. д-р Д. Стаматов" и фондация "Искам бебе"
Откриха първия във Варна АГ кабинет за двойки с репродуктивни проблеми

Първият във Варна кабинет за консултиране и диагностика на двойки с фертилни затруднения беше открит в СБАГАЛ "Проф. д-р Д. Стаматов" – единствената извън София специализирана болница по акушерство и гинекология.

Създаването на кабинета е дългогодишна съвместна идея на Община Варна, АГ-болницата и фондация "Искам бебе". Със средства от общинския бюджет в размер на 60 000 лв. бяха закупени ултразвукова диагностична система, фетален монитор, инструментариум, гинекологичен стол, компютърна техника и друго оборудване за кабинета.

"Смятам, че е изключително важно във Варна да има такъв кабинет, за да осигурим по-голяма достъпност и информираност на двойките с репродуктивни проблеми и да им предоставим по-качествена услуга", каза по време на откриването кметът Благомир Коцев. Той разкри, че в проектобюджета за 2025 г. вече са заложени средства за Програмата за отпускане на финансова помощ от Община Варна за лечение на семейства и лица, живеещи на семейни начала, с репродуктивни проблеми.

Заместник-кметът Снежана Апостолова допълни, че през следващата година Община Варна ще реализира нова общинска програма "Репродуктивен скрининг", която ще се изпълнява от СБАГАЛ "Проф. д-р Д. Стаматов". Планира се по нея да бъдат обхванати над 150 двойки, които ще преминат през новосъздадения кабинет в АГ-болницата.  

Координаторът на фондация "Искам бебе" за Варна Валентина Иванова съобщи на присъстващите, че през последните 3 дни с подкрепата на общинската инвитро програма са се родили още две бебета и така техният брой към момента е 254. Финансираните от общината двойки от началото на програмата през 2014 г. са над 860 с отпуснати средства в размер на 2,2 млн. лв.

Чрез осъществяване на консултации, извършване на трансвагинална ехография и изследване на антимюлеров хормон по програмата ще продължат да се консултират и диагностицират двойки с фертилни затруднения, които желаят да станат родители. Ще се подпомогнат бъдещите репродуктивните планове с цел раждане на повече здрави деца.

По статистически данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 - 20% от населението.

Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве, семейното планиране и сексуално-трансмисивните заболявания. Двойките в репродуктивна възраст имат огромна нужда от консултации, насоки, специализирани прегледи и изследвания по повод бъдещото си отговорно родителство, стана ясно по време на откриването на кабинета. Целта на неговото създаване е и ранно диагностициране на стерилитет, за да не губят двойките ценно време.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Български кардиолог влиза в борда на Европейската асоциация по сърдечносъдова образна диагностика

Доц. д-р Красимира Христова е утвърден специалист с изключително богата научна и организационна дейност, носител е на множество престижни награди
Български кардиолог влиза в борда на Европейската асоциация по сърдечносъдова образна диагностика

Българският кардиолог доц. д-р Красимира Христова беше избрана за член на борда на директорите на Европейската асоциация по сърдечносъдова образна диагностика (EACVI) по време на международен конгрес EuroEcho-Imaging 2024, който се проведе преди броени дни в Берлин, Германия. Изборът е поредното признание за изключителния принос на доц. Красимира Христова към развитието на съвременната кардиология, диагностичните технологии и терапевтичните подходи в сърдечносъдовата медицина.

Като член на борда на EACVI, доц. д-р Красимира Христова ще участва в разработването на стратегическите приоритети на организацията, включително иновации, обучение и проучвания в областта на сърдечносъдовите заболявания. Това е вторият ѝ мандат в ръководството на EACVI, след като е заемала тази длъжност и в периода 2012-2018 г.

"За мен е огромна чест и отговорност отново да бъда част от ръководството на EACVI. Моята мисия е да допринасям за развитието на иновациите в кардиологията, както и за обучението на новото поколение специалисти. Вярвам, че с общи усилия можем да подобрим разбирането, диагностиката и лечението на сърдечносъдовите заболявания," коментира доц. д-р Красимира Христова.

През ноември доц. д-р Красимира Христова беше удостоена с честта да изнесе Лекцията на Файгенбаум (Feigenbaum Lecture) по време на IV Национална среща по неинвазивна образна диагностика в кардиологията, провела се в София. Лекцията носи името на д-р Харви Файгенбаум – пионер в ехокардиографията и съвременната неинвазивна кардиология. Тази престижна лекция традиционно се поверява на специалист с не само значими научни постижения и клиничен опит, но и на лидер, който задава посоката в своята област и вдъхновява младите лекари и учени.

Доц. Христова е утвърден специалист с изключително богата научна и организационна дейност. Тя е председател на Българската асоциация по неинвазивна образна диагностика и основател на Фондацията по неинвазивна образна диагностика в кардиологията.

От 2013 г. е член на борда на директорите на Световната лига по хипертония. Лектор и гост-професор в Creighton University в САЩ от 2015 г. Член на работната група Women Task Force in Cardiovascular Imaging към EACVI от 2020 г. Генерален секретар на International College of Cardiology (ICC) и почетен член на Международната академия по сърдечносъдови заболявания (IACS).

През годините доц. Христова е носител на множество престижни награди, сред които наградата за млад изследовател на Световната асоциация по хипертония през 2006 г. в Япония. Тя е участвала активно в научните комитети на Американската асоциация по ехокардиография (ASE) и Международната асоциация по хипертония (ISH).

Изборът на доц. Христова за член на борда на EACVI е високо признание и за българската медицинска общност.

2024 © Варна е