Мобилно меню

По-високи заплати ще получават работещите в детското и училищно здравеопазване

Основното възнаграждение на медицинските сестри става 1 726 лв., а на лекарите – 2 244 лв.
По-високи заплати ще получават работещите в детското и училищно здравеопазване
939

 

15% увеличение на основното трудовото възнаграждение получават работещите в детските ясли, в яслените групи на детски градини, в здравните кабинети в градини и училища и здравните медиатори.

Това е заложено в подписания на 29 септември 2023 г. анекс към Общинския колективен трудов договор в сектор „Здравеопазване“ 2022-2024 г. съвместно със синдикалните организации – КНСБ и КТ „Подкрепа“.

Увеличението влиза в сила от началото на тази година, като основното възнаграждение на медицинските сестри става 1 726 лв., при средна брутна заплата – 2 284 лв., а на лекарите – 2 244 лв. (средна брутна заплата – 2 906 лв.). Договорените средства са резултат от преговори със социалните партньори, които преминаха в конструктивен тон, съобщиха от дирекция „Здравеопазване“ към Община Варна.

Във връзка с повишаване квалификацията на служителите от детското и училищното здравеопазване, съвместно с Медицински университет - Варна, през месец септември стартира и нова общинска програма „Обучение на специалистите, работещи в детските ясли, яслените групи в детски градини, здравните кабинети в детски градини и училища и здравните медиатори“. Чрез подобряване условията на труд се цели професионално усъвършенстване, запазване на работните места и авторитета на медицинските специалисти, работниците и служителите от детските ясли и здравните медиатори, посочват от ресорната дирекция.

2023 © Варна е

За 20 години: Над 8000 пациента са спасени в Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина"

Екипът на Клиниката разполага с последно поколение ехокардиографска апаратура, с чиято помощ кардиолозите извършват точна диагностика на функционалните и морфологични отклонения, касаещи сърцето и големите съдове
За 20 години: Над 8000 пациента са спасени в Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина"

Точно преди 20 години на 15 юни 2005 година във Варна е създадена Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина". С това се поставя началото на възможността за пациенти от Източна България животозастрашаващи състояния да бъдат спасени. До този момент тези пациенти, нуждаещи се от планова или спешна сърдечна хирургия поради тежки състояния, са били транспортирани до София, често по въздух, или изобщо не са получавали възможност за адекватно лечение.

Оттогава в Клиниката са извършени над 8000 големи планови или спешни операции от почти целия диапазон на сърдечната хирургия при възрастни.

Единствената в Североизточна България Клиника по кардиохирургия, днес е модерен и високотехнологичен център, в който работи опитен и висококвалифициран екип от хирурзи, реаниматори, кардиолози и специалисти по здравни грижи, който е на разположение на пациентите денонощно, 7 дни в седмицата. В Клиниката са обособени стационарно отделение, отделение по реанимация за кардиохирургични пациенти, оборудвана за 24-часово продължително мониториране на жизнените показатели в непосредствения следоперативен период и съответното интензивно лечение и операционен блок с две напълно оборудвани зали за извършване на сърдечни операции със или без използване на машина сърце-бял дроб.

Началникът на клиниката д-р Георги Бъчваров обяснява:

"Съгласно модерните тенденции, решението за лечебната стратегия при пациентите в УМБАЛ "Света Марина" - Варна се взема след ежедневни обсъждания от екип от специалисти, наречен кардиотим (Heart team). Най-често кардиохирургично лечение кардиотимът препоръчва поради коронарна атеросклероза – аорто-коронарен байпас, в това число операции с пълна артериална реваскуларизация и на биещо сърце; следват корекция или протезиране на сърдечните клапи, като на разположение на пациента са високотехнологични сърдечни импланти, включително най-авангардните биологични аортни и митрални клапи, позволяващи имплантирането им при млади хора, спестявайки им доживотния прием на антикоагуланти (медикаменти за разреждане на кръвта); не на последно място планова и спешна хирургия на аортата и други по-редки заболявания."

Екипът на Клиниката разполага с последно поколение ехокардиографска апаратура, с чиято помощ кардиолозите извършват точна диагностика на функционалните и морфологични отклонения, касаещи сърцето и големите съдове. Това позволява да се изготви подробен план за извършване на оперативната интервенция, а рисковете за пациента да се сведат до минимум.

Оборудването в операционните зали покрива стандартите на най-големите кардиохирургични центрове по света.

В ход е процедура по закупуване на последно поколение машина за извънтелесно кръвообращение. Торакоскопското оборудване и пълният набор инструментариум позволяват извършването на сърдечни операции с минимално-инвазивни достъпи под триизмерен визуален контрол. Специализирана апаратура дава възможност за хирургично лечение на ритъмни нарушения.

В ролята си на университетски център Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина" е тясно ангажирана с обучението на студенти, стажанти и специализанти от Медицински университет – Варна,  с което утвърдените специалисти предават знанията си и опита си към младите лекари. 

2025 © Варна е