Мобилно меню

Представиха инициативата "Бързи герои 112" пред директори на детски градини и училища във Варна

Целта е в Образователната програма, която обучава децата как да разпознават симптомите на инсулт, тази година да се включат повече варненски образователни институции
Представиха инициативата "Бързи герои 112" пред директори на детски градини и училища във Варна

Образователната програма "Бързи герои 112" беше представена пред директорите на детските градини и училищата във Варна по време на работно съвещание с ръководствата на учебните институции в Община Варна. Международната здравнообразователна инициатива се реализира с подкрепата на общинската администрация и има за цел да привлече вниманието на обществеността за най-големите рискове за човешкото здраве, както и да представи начините за бърза реакция при възникването на животозастрашаващи ситуации вкъщи и в училище

"Бързи герои 112" е разработена, за да обучи най-малките и техните семейства как

да разпознават симптомите на инсулт и как да реагират правилно в спешни случаи.

Програмата е базирана на интерактивни игри, кратки образователни видеа и печатни материали. Тя се реализира под формата на  обучения в училище и се основава на ентусиазма на децата между 6 и 11 години, които споделят у дома всичко интересно и полезно, което са научили в училище.

Всяко дете, участвало в инициативата, спонтанно обучава още 6-ма възрастни - своите родители, бабите и дядовците си, споделят създателите ѝ. 

Благодарение на световната инициатива "Бързи герои 112" четвъртокласници от Русе спечелиха международно признание, след като спасиха живота на свой учител и получиха приза "Най-всеотдаен клас" за 2024 година, разказа Елица Хадживълчева - национален координатор по програмата. По думите ѝ с помощта на знанията, получени по време на  обученията в здравнообразователната програма, учениците успяват да разпознаят симптомите на инсулт при своя преподавател и да реагират светкавично. 

"Бързи герои 112" вече е достигнала до 36 000 български деца,  216 000 възрастни, 4 500 учители в 580 училища и детски градини на територията на страната. 

Идеята за популяризиране на програмата у нас е провокирана от тревожната статистика, според която един от всеки 4-ма възрастни получава инсулт през живота си, което се превръща в причина №1 за инавалидизация и смърт в България. Само 22% от хората, попадащи в тази група, осъзнават риска и разпознават правилно симптомите на инсулт, разказа още Хадживълчева

Посланието на "Бързи герои 112" е, че навременната реакция спасява живот и дава шанс за лечение на инсулт, допълни националният координатор. Тя поясни, че обученията по програмата са напълно безплатни, като се изисква единствено подаване на заявление с желание за участие от страна на образователните институции.

2025 © Варна е

За 20 години: Над 8000 пациента са спасени в Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина"

Екипът на Клиниката разполага с последно поколение ехокардиографска апаратура, с чиято помощ кардиолозите извършват точна диагностика на функционалните и морфологични отклонения, касаещи сърцето и големите съдове
За 20 години: Над 8000 пациента са спасени в Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина"

Точно преди 20 години на 15 юни 2005 година във Варна е създадена Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина". С това се поставя началото на възможността за пациенти от Източна България животозастрашаващи състояния да бъдат спасени. До този момент тези пациенти, нуждаещи се от планова или спешна сърдечна хирургия поради тежки състояния, са били транспортирани до София, често по въздух, или изобщо не са получавали възможност за адекватно лечение.

Оттогава в Клиниката са извършени над 8000 големи планови или спешни операции от почти целия диапазон на сърдечната хирургия при възрастни.

Единствената в Североизточна България Клиника по кардиохирургия, днес е модерен и високотехнологичен център, в който работи опитен и висококвалифициран екип от хирурзи, реаниматори, кардиолози и специалисти по здравни грижи, който е на разположение на пациентите денонощно, 7 дни в седмицата. В Клиниката са обособени стационарно отделение, отделение по реанимация за кардиохирургични пациенти, оборудвана за 24-часово продължително мониториране на жизнените показатели в непосредствения следоперативен период и съответното интензивно лечение и операционен блок с две напълно оборудвани зали за извършване на сърдечни операции със или без използване на машина сърце-бял дроб.

Началникът на клиниката д-р Георги Бъчваров обяснява:

"Съгласно модерните тенденции, решението за лечебната стратегия при пациентите в УМБАЛ "Света Марина" - Варна се взема след ежедневни обсъждания от екип от специалисти, наречен кардиотим (Heart team). Най-често кардиохирургично лечение кардиотимът препоръчва поради коронарна атеросклероза – аорто-коронарен байпас, в това число операции с пълна артериална реваскуларизация и на биещо сърце; следват корекция или протезиране на сърдечните клапи, като на разположение на пациента са високотехнологични сърдечни импланти, включително най-авангардните биологични аортни и митрални клапи, позволяващи имплантирането им при млади хора, спестявайки им доживотния прием на антикоагуланти (медикаменти за разреждане на кръвта); не на последно място планова и спешна хирургия на аортата и други по-редки заболявания."

Екипът на Клиниката разполага с последно поколение ехокардиографска апаратура, с чиято помощ кардиолозите извършват точна диагностика на функционалните и морфологични отклонения, касаещи сърцето и големите съдове. Това позволява да се изготви подробен план за извършване на оперативната интервенция, а рисковете за пациента да се сведат до минимум.

Оборудването в операционните зали покрива стандартите на най-големите кардиохирургични центрове по света.

В ход е процедура по закупуване на последно поколение машина за извънтелесно кръвообращение. Торакоскопското оборудване и пълният набор инструментариум позволяват извършването на сърдечни операции с минимално-инвазивни достъпи под триизмерен визуален контрол. Специализирана апаратура дава възможност за хирургично лечение на ритъмни нарушения.

В ролята си на университетски център Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина" е тясно ангажирана с обучението на студенти, стажанти и специализанти от Медицински университет – Варна,  с което утвърдените специалисти предават знанията си и опита си към младите лекари. 

2025 © Варна е