Мобилно меню

Проф. д-р Георги Кобаков: Редовната профилактика е най-силното оръжие срещу онкологичните заболявания

СБАЛОЗ – Варна подкрепя Световния ден за борба с рака, който отбелязваме на 4 февруари
Проф. д-р Георги Кобаков: Редовната профилактика е най-силното оръжие срещу онкологичните заболявания
517

 

"Лечението на пациенти с онкологични заболявания е комплексно и включва няколко важни стъпки, като всяка от тях е от значение за позитивния изход от заболяването". Това заяви управителят на "Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания" проф. д-р Георги Кобаков.

"Първата стъпка е превенцията и тя започва в най-ранна детска възраст", категоричен е д-р Кобаков. 

Необходимо е на децата от рано да им създадем навици за здравословен начин на живот и правилно хранене, да се опитаме да ограничим доколкото е възможно вредните въздействия на заобикалящата ни среда, които имат пряко или косвено значение за развитието на онкологичните заболявания. 

Втората важна стъпка в лечението на онкологични заболявания, според проф. Кобаков е профилактиката.

"Тя е най-силното оръжие срещу рака. За да има дългосрочни резултати тя, както и превенцията, трябва да бъде държавен приоритет, с който да са ангажирани и работодатели, институции, а и всеки човек да е лично ангажиран. Не е възможно само с усилията на отделни структури да се обхване цялото население на страната, за да се обърне негативната тенденция за заболеваемостта и преживяемостта от онкологични заболявания. Отговорността за здравето е на всеки един от нас", заяви д-р Кобаков.

Управителят на СБАЛОЗ – Варна посочи, че лечебното заведение разполага с разработени собствени профилактични програми за най-честите злокачествени заболявания като карцином на млечна жлеза, на маточната шийка, простатния и колоректалния карцином, кожните карциноми, които провежда през последните 10 години напълно безплатно. Последните 3 години тези програми се финансират от община Варна.

През 2022 година на тези профилактични прегледи са преминали само 535 души, което е недостатъчно, за да говорим за мащабност. Инициативата за подобряване на здравето трябва да е на гражданите, за да станат тези програми наистина ефективни.

Проф. д-р Георги Кобаков подчертава, че превенцията и профилактиката допринасят за ранно откриване на онкологичните заболявания, което е важна предпоставка за по-успешно лечение.

"Появата на оплаквания е много често късен симптом и белег за напреднало  онкологично заболяване. Самолечението, без поставена точна диагноза на всяко едно заболяване, независимо дали е онкологично или не, винаги крие рискове за пациента и може да забави значително търсенето на адекватна медицинска помощ. Ключът отново е в профилактиката. Тук е и ролята на личните лекари за ранното разпознаване на началните симптоми на болестта и своевременното насочване на пациентите към специализирана медицинска помощ. Високата смъртност на пациентите с онкологични заболявания не се дължи на липсата на адекватно и модерно лечение. При онкологичните заболявания не можем да разчитаме на успех само с лечението, без да са на ниво превенцията, профилактиката, ранната диагноза. Това трябва да е национална политика, отговорност на обществото и всеки отделен човек. Само усилията на лекарите не стигат".

Задължителната трета стъпка за успешното лечение на онкологичните заболявания е осигуряването на възможности за съвременна диагностика за пациентите.

"СБАЛОЗ-Варна оказва специализирана медицинска помощ на пациенти с онкологични заболявания, като фокусът на дейността е върху тяхното комплексно лечение. В нашата болница с диагностична насоченост е предимно отделението по гастроентерология. То разполага с най-съвременната ендоскопска апаратура за визуализация, вземане на биопсии и морфологична верификация на всички заболявания на гастроинтестиналния тракт. През 2022 година през него са преминали 1607 болни. Екипът от доказани специалисти в отделението във взаимодействие с отделението по образна диагностика извършва и стадиране на всяко онкологично заболяване още при поставяне на диагнозата. За диагностика и стадиране само за последната 1 година са извършени 5440 компютърни томографии".

"Лекарите от лабораторията по патоанатомия са с голям опит и разполагат с всички необходими средства и апаратура за поставяне на качествена морфологична диагноза", уверява д-р Кобаков. "Те извършват в пълен обем и специфични имунохистохимични изследвания, които предоставят уникалната възможност да се оцени биологичния потенциал на раковите клетки. За 2022 г. в отделението са изработени 22 357 хистологични изследвания на направени 5 123 биопсии и 1 997 проби от оперативен материал", посочва той.

СБАЛОЗ-Варна разполага и със собствена клинична лаборатория, в която се изследват в пълен обем всички познати до момента туморни маркери. Само за изтеклата 2022 г. са изработени 13 248 туморни маркера.

След всички изброени до момента стъпки идва ред и на лечението и наблюдението на доказаното вече онкологично заболяване.

"В този етап е най-голямата сила на СБАЛОЗ-Варна. При нас работят едни от най-високо квалифицираните специалисти с дългогодишен опит, а в момента се обучават и 19 специализанти. През 2022 г. в отделението по хирургия са извършени 1576 операции. В отделението по химиотерапия са лекувани 1363 души, като са извършени 12 464 химиотерапевтични процедури. През отделението по лъчетерапия са преминали 425 пациенти, на които са проведени 7 848 лъчелечебни процедури. През ДКБ са преминали 30 876 души за диспансерно наблюдение. За оказване на помощ на онкологично болните пациенти и техните близки в СБАЛОЗ-Варна работят клиничен психолог и социален работник", отбелязва проф. д-р Георги Кобаков.

По данни на СБАЛОЗ – Варна, новорегистрираните пациенти с онкологични заболявания за Варна през 2022 г. са 1750, а за Добрич – 442. От регистрираните за Варна мъже със злокачествени новообразувания на кожата са 210, на простата – 126 и на дебелото черво – 85, а при жените – с карцином на млечна жлеза са 240, със злокачествени новообразувания на кожата - 158 а на дебело черво – 80.

Привидното намаляване на новорегистрираните случаи се дължи до голяма степен на неглижирането на някои състояния по време и след пандемията от COVID-19. Специалистите на болницата са категорични, че провеждането на редовни профилактични прегледи може да спаси много пациенти от усложнения и продължително лечение.

През 2022 г. в отделението по хирургия на СБАЛОЗ са извършени 1576 операции. В отделението по химиотерапия са лекувани 1363-ма души, а извършените химиотерапевтични процедури са 12 464. През отделението по лъчетерапия са преминали 425 пациенти, на които са проведени 7 848 лъчелечебни процедури. В отделението по гастроентерология са лекувани 1607 болни. В Диагностично-консултативния блок за диспансерно наблюдение са преминали 30 876 пациенти с онкологична диагноза, които вече са преминали лечение.

СБАЛОЗ – Варна подкрепя Световния ден за борба с рака, който отбелязваме на 4 февруари от 2000-та година насам. Глобалната инициатива има за цел да постигне по-голяма осведоменост за рака и да предизвика действия за по-добра превенция, ранно откриване и успешно лечение на болестта, тя напомня на хората да бъдат внимателни и да не пропускат профилактичните си прегледи, защото най-добрите шансове за пълно излекуване от рак са когато е хванат в ранен стадий.

2023 © Варна е

Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Финансиране от общинския бюджет иска АГ болницата
Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Две общински лечебни заведения във Варна ще кандидатстват за европейско финансиране за закупуване на модерна апаратура. Това стана ясно на последното заседание на Постоянната комисия "Здравеопазване" към местния парламент, на което бяха одобрени текстове на споразумения за партньорство между Община Варна и двете здравни заведения. Споразуменията са част от изискуемата документация за кандидатстване по Програма "Развитие на регионите" 2021 – 2027 г.

Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" е включена в проектното предложение "Варна – иновативен, образован, здравословен и съхранен град" по процедура "Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж", в което Община Варна е водещ партньор. Реализацията на проектното предложение включва закупуване и въвеждане в експлоатация на модерна медицинска апаратура, позволяваща навременна и адекватна диагностика на онкологични заболявания. Подобреното определяне на стадия на заболяването ще позволи оптимален план за лечение и индивидуализирана терапия. Проектът ще засили капацитета на местното здравеопазване и ще утвърди Варна като регионален център за онкологична диагностика и лечение.

По същата процедура кандидатства и "Диагностично-консултативен център V Варна – Света Екатерина", като лечебното заведение е водеща организация, а Община Варна – партньор. Проектното предложение "Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, зелена градска инфраструктура и съвременно оборудване в здравеопазването в ДКЦ 5 "Света Екатерина" предвижда обновяване на здравната инфраструктура чрез закупуване и доставка на открит ядрено-магнитен резонанс, на апаратура за диагностика на болести на сърдечно-съдовата система, както и на мобилен кабинет/линейка, оборудван за прегледи на трудно подвижни хора в отдалечени населени места. В проекта са включени и дейности за повишаване на енергийната ефективност и за изграждане на фотоволтаична инсталация за собствено потребление.

На последното заседание на комисията по здравеопазване към общинския съвет беше разгледано и писмо от проф. Емил Ковачев, управител на "Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф. д-р Димитър Стаматов – Варна", за залагане на финансови средства в проектобюджета на Община Варна за 2025 г. за нуждите на лечебното заведение. Сред приоритетите е повишаване на енергийната ефективност на сградата на болницата. Необходимо също е проектиране и изграждане на аварийно-евакуационна стълба, която е задължителна за лечебни заведения. Прогнозната стойност за тези дейности е близо 1,56 млн. лева.

АГ болницата има нужда също от централна стерилизационна база и осигуряване дейността на отделенията със стерилни материали и консумативи. Парно-вакуумният стерилизатор е на обща стойност 143 хил. лева.

Лечебното заведение през 2025 г. има и желание да реализира програма за консултации, диагностика и превенция при двойки с фертилни затруднения. Бюджетът на програмата е 25 хил. лева.

Общият размер на средствата, необходими на лечебното заведение за 2025 г., възлиза на малко над 1,7 млн. лева.

Съветниците дадоха съгласието си за осигуряването на финансирането от местната хазна и препратиха писмото към постоянната комисия по финанси и бюджет.

2025 © Варна е