Мобилно меню

Проф. д-р Зорница Златарова е новият управител на Очна болница - Варна

Дейността на управителя на УСБОБАЛ ще бъде подпомагана активно от трима заместник управители - по медицинската, по учебната и научна, и по икономическата и административно-стопанска дейност.
Проф. д-р Зорница Златарова е новият управител на Очна болница - Варна

Проф. д-р Зорница Златарова, дмн е избрана с решение на едноличния собственик на капитала на Медицински Университет - Варна за управител на Университетската специализирана болница по очни болести за активно лечение – Варна.

Дейността на управителя на УСБОБАЛ ще бъде подпомагана активно от трима заместник- управители - по медицинската, по учебната и научна, и по икономическата и административно-стопанска дейност.

УСБОБАЛ е високотехнологичен център за очно здраве, оборудван с най-модерната апаратура за диагностика и лечение на очни заболявания, в който работят квалифицирани офталмолози с богат опит. Това е единствената болница в Североизточна България, която осигурява на гражданите

24 часова специализирана медицинска помощ за пациенти с офталмологични проблеми.

Болницата е и база за обучение на студенти от различни специалности, докторанти и специализанти по очни болести към МУ - Варна.

Проф. д-р Зорница Златарова, дмн е завършила медицина в Медицински университет-Варна. От 1994 г. работи в Очна болница - Варна,  последователно като ординатор, началник на Консултативно-диагностично отделение, а от май 2019 като заместник- управител медицинска дейност.

Има придобита специалност "очни болести" през 1999 в МУ-София и магистърска степен по здравен мениджмънт в МУ-Варна през 2007 г.

През 2007г. след защита на дисертационен труд на тема "Злокачествени тумори на клепачите - разпространение, клинико-морфологични характеристики и хирургично лечение" пред ВАК проф. Златарова придобива ОНС "доктор", а през 2017г. след защита на втори дисертационен труд на тема "Реконструктивна хирургия на клепачите при промяна в позицията им и след ексцизия на тумори" придобива научна степен "доктор на науките" по специалност офталмология, МУ-Варна.

През 2008 г. проф. Златарова започва работа като асистент в Катедрата по НХ, УНГ и очни болести на МУ-Варна, продължава като главен асистент, доцент и от ноември 2018 е професор по очни болести в Катедрата по очни болести и зрителни науки, МУ-Варна.

В момента проф. Златарова е ръководител на катедрата по оптометрия и професионални болести.

Проф. Златарова участва в научни журита, редакционни колегии на списания "Глаукоми", "Български офталмологичен преглед", "Известия на Съюза на учените – Варна Серия Медицина и екология", рецензент е на научни публикации и монографии. Била е главен редактор на списание "Български офталмологичен преглед" и член на УС на БДО в периода 2022-2024г. Член е на УС на Българското глаукомно дружество, председател на Секция "Медицина и дентална медицина" на Съюза на учените - Варна. Член е на изпитната комисия за държавен изпит за придобиване на специалност по очни болести и на редица национални и международни професионални и научни организации. Има повече от 80 научни публикации, съавтор е в три учебника по очни болести и е автор на две монографии.

2024 © Варна е

Учени от 3 континента се събират за форум край Варна

Black sea neurogenesis 2025 ще се проведе в курорта Албена от 5 до 7 юни
Учени от 3 континента се събират за форум край Варна

Среща на световния медицински и научен елит в областта на мозъчното развитие и невровъзстановяването ще се състои в периода 5-7 юни 2025 г. в КК Албена. Организатор на мащабния научен форум Black sea neurogenesis е Медицински университет – Варна, тази година ще се проведе 4-тото му издание. Научният форум е подкрепен от Европейския Съюз по проект TRANSTEM на Европейската комисия.

Участие в събитието ще вземат

водещи специалисти от Япония, САЩ, Германия, Испания, Швейцария, Великобритания, България и др.

Научен организатор на форума е проф. д-р Антон Тончев, невробиолог и Директор на научноизследователския институт в МУ-Варна. 

Трансформация на невронните стволови клетки и невронна миграция за регенерация на мозъка, как се образуват гънките на мозъка и какво означават те, роля на метаболизма на невронните стволови клетки в разширяването на неокортекса в развитието и човешката еволюция са само част от темите, които ще бъдат поставени във фокуса на международното събитие. 

Очаква се събитието да подобри транслационното въздействие на фундаменталните открития върху невронните стволови клетки и тяхното потомство,  да изгради мост между разбирането за неврогенезата на развитието и неврогенезата на възрастния човек и да насърчи изграждането на нови партньорства между участващите изследователи и МУ-Варна.

Повече информация за събитието и лекторите може да намерите ТУК.

2025 © Варна е