Мобилно меню

Ръст на острите респираторни заболявания и чревните инфекции във Варна

Случаите на COVID-19 в областта намаляват
Ръст на острите респираторни заболявания и чревните инфекции във Варна

Ръст на острите респираторни заболявания и чревните инфекции сред пациентите във Варна, регистрират от Регионалната здравна инспекция за периода от 3 до 9 ноември. 

Установени са 26 случая на чревни инфекции срещу 19 от предходната седмица. От новите случаи 15 са на ентероколити, по 2 на колиентерит, кампилобактер, листериоза и салмонела, по 1 пациент има с вирусен хепатит, ротавирусен ентерит и дизентерия. 

Продължават да се увеличават и случаите на остри респираторни заболявания в областта. В периода от 3 до 9 ноември те са 447 случая, а през предходната седмица са били 391. На трима от пациентите е поставена диагноза грип, а при 48 от пациентите с остри респираторни заболявания са настъпили усложнения. 

От въздушно - капковите инфекции през изминалата седмица са регистрирани 17 пациенти с варицела (срещу 16 от предходната), 15 със скарлатина (срещу 29 от предходната). Установени са и двама пациенти с вирусен менингит и 1 с паротит. 

Няма регистрирани лица ухапани от кърлеж.

За периода от 3 до 9 ноември се отчита намаление на случаите на COVID-19 в област Варна. Новорегистрираните пациенти с коронавирус са 87, а през предходната седмица са били 139. Четирима пациенти с коронавирус са починали през изминалата седмица. 

В имунизационния кабинет към РЗИ- Варна през отчетния период са извършени 170 имунизации срещу COVID-19, за сравнение за предходната седмица са имунизирани 204 лица. Срещу жълта треска са имунизирани 3 лица. Извършени са 87 епидемиологични проучвания на положителни на COVID-19 и на 29 лица с други инфекциозни заболявания. Издадени са общо 112 предписания за поставяне под карантина на положителни на COVID-19 и контактните им.

2023 © Варна е

Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Финансиране от общинския бюджет иска АГ болницата
Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Две общински лечебни заведения във Варна ще кандидатстват за европейско финансиране за закупуване на модерна апаратура. Това стана ясно на последното заседание на Постоянната комисия "Здравеопазване" към местния парламент, на което бяха одобрени текстове на споразумения за партньорство между Община Варна и двете здравни заведения. Споразуменията са част от изискуемата документация за кандидатстване по Програма "Развитие на регионите" 2021 – 2027 г.

Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" е включена в проектното предложение "Варна – иновативен, образован, здравословен и съхранен град" по процедура "Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж", в което Община Варна е водещ партньор. Реализацията на проектното предложение включва закупуване и въвеждане в експлоатация на модерна медицинска апаратура, позволяваща навременна и адекватна диагностика на онкологични заболявания. Подобреното определяне на стадия на заболяването ще позволи оптимален план за лечение и индивидуализирана терапия. Проектът ще засили капацитета на местното здравеопазване и ще утвърди Варна като регионален център за онкологична диагностика и лечение.

По същата процедура кандидатства и "Диагностично-консултативен център V Варна – Света Екатерина", като лечебното заведение е водеща организация, а Община Варна – партньор. Проектното предложение "Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, зелена градска инфраструктура и съвременно оборудване в здравеопазването в ДКЦ 5 "Света Екатерина" предвижда обновяване на здравната инфраструктура чрез закупуване и доставка на открит ядрено-магнитен резонанс, на апаратура за диагностика на болести на сърдечно-съдовата система, както и на мобилен кабинет/линейка, оборудван за прегледи на трудно подвижни хора в отдалечени населени места. В проекта са включени и дейности за повишаване на енергийната ефективност и за изграждане на фотоволтаична инсталация за собствено потребление.

На последното заседание на комисията по здравеопазване към общинския съвет беше разгледано и писмо от проф. Емил Ковачев, управител на "Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф. д-р Димитър Стаматов – Варна", за залагане на финансови средства в проектобюджета на Община Варна за 2025 г. за нуждите на лечебното заведение. Сред приоритетите е повишаване на енергийната ефективност на сградата на болницата. Необходимо също е проектиране и изграждане на аварийно-евакуационна стълба, която е задължителна за лечебни заведения. Прогнозната стойност за тези дейности е близо 1,56 млн. лева.

АГ болницата има нужда също от централна стерилизационна база и осигуряване дейността на отделенията със стерилни материали и консумативи. Парно-вакуумният стерилизатор е на обща стойност 143 хил. лева.

Лечебното заведение през 2025 г. има и желание да реализира програма за консултации, диагностика и превенция при двойки с фертилни затруднения. Бюджетът на програмата е 25 хил. лева.

Общият размер на средствата, необходими на лечебното заведение за 2025 г., възлиза на малко над 1,7 млн. лева.

Съветниците дадоха съгласието си за осигуряването на финансирането от местната хазна и препратиха писмото към постоянната комисия по финанси и бюджет.

2025 © Варна е