Мобилно меню

С уникална за България операция спасиха 57-годишен пациент в УМБАЛ "Св. Марина" – Варна

Интервенцията е извършена в клиниката по кардиохирургия
С уникална за България операция спасиха 57-годишен пациент в УМБАЛ "Св. Марина" – Варна

57 годишен мъж e първият пациент в България, спасен при кардиохирургична интервенция за подмяна на аортна и митрална клапа с хомографт, което е водещ метод за лечение на тежки комплексни ендокардити по света. Интервенцията е извършена от д-р Цанко Гълъбов и екип от Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина" – Варна. Пациентът е изписан и се възстановява бързо, съобщават от пресцентъра на УМБАЛ "Св. Марина" – Варна.

Инфекциозният ендокардит е възпалително заболяване на сърцето, дължащо се на микроби, навлезли в кръвния поток. Най-често засяга сърдечните клапи, като води до тяхното разрушаване. Предразположени към него са пациентите с вродено сърдечно заболяване и при тях дори обичайни зъбни манипулаци могат да предизвикат инфекцията. Инфекциозният ендокардит е спешно и животозастрашаващо състояние, което остава голямо предизвикателство за кардиохирургията по света, особено в случаите, в които  са засегнати повече от 1 сърдечни клапи. 

"При пациента на Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина" – Варна инфекцията е засегнала значимо аортна и митрална клапи, както и частта от фиброзния скелет на сърцето, разположена между тях", обясни д-р Цанко Гълъбов.

Успехът на хирургичното лечение при пациенти с инфекциозен ендокардит се определя основно от степента на премахване на засегнатите възпалени тъкани. Хомографтът представлява биологично обработена и замразена тъкан от трупен донор. Използването му при пациенти с инфекциозен ендокардит дава възможност за максимално агресивно изчистване на инфекцията, което определя и неговото основно предимството пред останалите оперативни методи, прилагащи синтетичен материал. Хомографтът позволява пълно възстановяване структурата на сърцето, при него рискът от реинфекция е нисък и не се налага доживотен прием на антикоагуланти.

Използването на хомографт дава възможност за успешно лечение на инфекциозния ендокардит. Това е предпочитания метод в последните години от водещите кардиохирургични клиники по света. Лечението с хомографт се препоръчва за пациенти между 30 и 59 г., като "ние даваме гаранция за високо качество на живот на пациента в продължение на 20 – 25 години", допълни д-р Гълъбов. 

Клиниката по Кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина" – Варна, която е разкрита преди повече от 20 години, е една от водещите клиники не само в България, но и в Европа. Тя е специализирана  в лечение на спешни и планови случаи, като се покрива целият обем от хирургични интервенции при пациенти с тежки вродени или придобити сърдечни заболявания. Често водещи европейски кардиохирурзи правят съвместни операции с българските си колеги от варненската университетска болница.

2024 © Варна е

Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Финансиране от общинския бюджет иска АГ болницата
Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Две общински лечебни заведения във Варна ще кандидатстват за европейско финансиране за закупуване на модерна апаратура. Това стана ясно на последното заседание на Постоянната комисия "Здравеопазване" към местния парламент, на което бяха одобрени текстове на споразумения за партньорство между Община Варна и двете здравни заведения. Споразуменията са част от изискуемата документация за кандидатстване по Програма "Развитие на регионите" 2021 – 2027 г.

Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" е включена в проектното предложение "Варна – иновативен, образован, здравословен и съхранен град" по процедура "Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж", в което Община Варна е водещ партньор. Реализацията на проектното предложение включва закупуване и въвеждане в експлоатация на модерна медицинска апаратура, позволяваща навременна и адекватна диагностика на онкологични заболявания. Подобреното определяне на стадия на заболяването ще позволи оптимален план за лечение и индивидуализирана терапия. Проектът ще засили капацитета на местното здравеопазване и ще утвърди Варна като регионален център за онкологична диагностика и лечение.

По същата процедура кандидатства и "Диагностично-консултативен център V Варна – Света Екатерина", като лечебното заведение е водеща организация, а Община Варна – партньор. Проектното предложение "Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, зелена градска инфраструктура и съвременно оборудване в здравеопазването в ДКЦ 5 "Света Екатерина" предвижда обновяване на здравната инфраструктура чрез закупуване и доставка на открит ядрено-магнитен резонанс, на апаратура за диагностика на болести на сърдечно-съдовата система, както и на мобилен кабинет/линейка, оборудван за прегледи на трудно подвижни хора в отдалечени населени места. В проекта са включени и дейности за повишаване на енергийната ефективност и за изграждане на фотоволтаична инсталация за собствено потребление.

На последното заседание на комисията по здравеопазване към общинския съвет беше разгледано и писмо от проф. Емил Ковачев, управител на "Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф. д-р Димитър Стаматов – Варна", за залагане на финансови средства в проектобюджета на Община Варна за 2025 г. за нуждите на лечебното заведение. Сред приоритетите е повишаване на енергийната ефективност на сградата на болницата. Необходимо също е проектиране и изграждане на аварийно-евакуационна стълба, която е задължителна за лечебни заведения. Прогнозната стойност за тези дейности е близо 1,56 млн. лева.

АГ болницата има нужда също от централна стерилизационна база и осигуряване дейността на отделенията със стерилни материали и консумативи. Парно-вакуумният стерилизатор е на обща стойност 143 хил. лева.

Лечебното заведение през 2025 г. има и желание да реализира програма за консултации, диагностика и превенция при двойки с фертилни затруднения. Бюджетът на програмата е 25 хил. лева.

Общият размер на средствата, необходими на лечебното заведение за 2025 г., възлиза на малко над 1,7 млн. лева.

Съветниците дадоха съгласието си за осигуряването на финансирането от местната хазна и препратиха писмото към постоянната комисия по финанси и бюджет.

2025 © Варна е