Мобилно меню

Стряскаща прогноза: До 2045 година над 780 милиона ще са болните от диабет по света

10,5% от възрастното население има диабет, а почти половината не знаят, че живеят с това състояние
Стряскаща прогноза: До 2045 година над 780 милиона ще са болните от диабет по света

Световният ден за борба с диабета (World Diabetes Day) е годишно събитие, което се провежда на 14 ноември. Този ден е установен от Световната здравна организация (СЗО) и Международния диабет фонд (IDF) през 1991 година, с цел да увеличи осведомеността за диабета и да подчертае необходимостта от превенция и контрол на този сериозен заболяване.

Главната цел на Световния ден за борба с диабета е да информира хората за рисковете, свързани с диабета, както и за начините за предотвратяване и управление на това заболяване. Фактите и цифрите за диабета, разпространени от Международната диабетна федерация, показват нарастващото глобално бреме за отделни хора, семейства и държави. Диабетният атлас на IDF (2021) съобщава, че 10,5% от възрастното население (20-79 години) има диабет, като почти половината не знаят, че живеят с това състояние. 6,7 милиона са смъртните случаи поради диабет през 2021 г. До 2045 г. прогнозите на IDF показват, че 1 от 8 възрастни, приблизително 783 милиона, ще живеят с диабет, което е увеличение от 46%.

Над 90% от хората с диабет имат диабет тип 2, който се определя от социално-икономически, демографски, екологични и генетични фактори. Основните фактори, допринасящи за нарастването на диабет тип 2, включват: Урбанизация; Застаряващо население; Намаляване на нивата на физическа активност; Увеличаване на разпространението на наднорменото тегло и затлъстяването.

Въпреки това е възможно да се намали въздействието на диабета, като се вземат превантивни мерки за диабет тип 2 и се осигури ранна диагностика и подходяща грижа за всички видове диабет. Тези мерки могат да помогнат на хората, живеещи със заболяването, да избегнат или забавят усложненията.

Диабетът е хронично състояние, което възниква, когато панкреасът вече не може да произвежда инсулин или тялото не може ефективно да използва инсулина.

Инсулинът е хормон, произведен от панкреаса, който действа като ключ, за да позволи на глюкозата от храната, която ядем, да премине от кръвния поток в клетките на тялото, за да произвежда енергия. Тялото разгражда всички въглехидратни храни до глюкоза в кръвта, а инсулинът помага на глюкозата да се придвижи в клетките. Когато тялото не може да произвежда или използва инсулин ефективно, това води до високи нива на кръвната захар, наречени хипергликемия. В дългосрочен план високите нива на глюкоза са свързани с увреждане на тялото и недостатъчност на различни органи и тъкани.

Има 3 основни типа диабет. Диабет тип 1 може да се развие на всяка възраст и изисква лечение с инсулин за оцеляване.  Диабет тип 2 представлява около 90% от всички случаи и се диагностицира по-често при възрастни. Гестационният диабет се проявява при висока кръвна захар по време на бременност и може да причини усложнения както за майката, така и за детето.

Технологичните иновации са променили начина, по който хората с диабет управляват своето заболяване, като предоставят по-голям контрол, точност и удобство в мониторирането на нивата на глюкоза в кръвта и управлението на диабета.

2023 © Варна е

Проф. д-р Зорница Златарова е новият управител на Очна болница - Варна

Дейността на управителя на УСБОБАЛ ще бъде подпомагана активно от трима заместник управители - по медицинската, по учебната и научна, и по икономическата и административно-стопанска дейност.
Проф. д-р Зорница Златарова е новият управител на Очна болница - Варна

Проф. д-р Зорница Златарова, дмн е избрана с решение на едноличния собственик на капитала на Медицински Университет - Варна за управител на Университетската специализирана болница по очни болести за активно лечение – Варна.

Дейността на управителя на УСБОБАЛ ще бъде подпомагана активно от трима заместник- управители - по медицинската, по учебната и научна, и по икономическата и административно-стопанска дейност.

УСБОБАЛ е високотехнологичен център за очно здраве, оборудван с най-модерната апаратура за диагностика и лечение на очни заболявания, в който работят квалифицирани офталмолози с богат опит. Това е единствената болница в Североизточна България, която осигурява на гражданите

24 часова специализирана медицинска помощ за пациенти с офталмологични проблеми.

Болницата е и база за обучение на студенти от различни специалности, докторанти и специализанти по очни болести към МУ - Варна.

Проф. д-р Зорница Златарова, дмн е завършила медицина в Медицински университет-Варна. От 1994 г. работи в Очна болница - Варна,  последователно като ординатор, началник на Консултативно-диагностично отделение, а от май 2019 като заместник- управител медицинска дейност.

Има придобита специалност "очни болести" през 1999 в МУ-София и магистърска степен по здравен мениджмънт в МУ-Варна през 2007 г.

През 2007г. след защита на дисертационен труд на тема "Злокачествени тумори на клепачите - разпространение, клинико-морфологични характеристики и хирургично лечение" пред ВАК проф. Златарова придобива ОНС "доктор", а през 2017г. след защита на втори дисертационен труд на тема "Реконструктивна хирургия на клепачите при промяна в позицията им и след ексцизия на тумори" придобива научна степен "доктор на науките" по специалност офталмология, МУ-Варна.

През 2008 г. проф. Златарова започва работа като асистент в Катедрата по НХ, УНГ и очни болести на МУ-Варна, продължава като главен асистент, доцент и от ноември 2018 е професор по очни болести в Катедрата по очни болести и зрителни науки, МУ-Варна.

В момента проф. Златарова е ръководител на катедрата по оптометрия и професионални болести.

Проф. Златарова участва в научни журита, редакционни колегии на списания "Глаукоми", "Български офталмологичен преглед", "Известия на Съюза на учените – Варна Серия Медицина и екология", рецензент е на научни публикации и монографии. Била е главен редактор на списание "Български офталмологичен преглед" и член на УС на БДО в периода 2022-2024г. Член е на УС на Българското глаукомно дружество, председател на Секция "Медицина и дентална медицина" на Съюза на учените - Варна. Член е на изпитната комисия за държавен изпит за придобиване на специалност по очни болести и на редица национални и международни професионални и научни организации. Има повече от 80 научни публикации, съавтор е в три учебника по очни болести и е автор на две монографии.

2024 © Варна е