Мобилно меню

В деня на Света Марина: Университетската болница във Варна отбеляза патронния си празник

Специален гост на тържеството беше ресорният министър д-р Галя Кондева, която подчерта, че дейността и резултатите на УМБАЛ "Св. Марина"- Варна, са пример за българското здравеопазване
В деня на Света Марина: Университетската болница във Варна отбеляза патронния си празник

С концертна програма варненската университетска болница „Св. Марина“ отбеляза патронния си празник. На 17-ти юли, когато православната църква отбелязва Деня на Св. Великомъченица Марина – покровителка на лечебното заведение, Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отправи своята благословия за здраве и благоденствие  към ръководството и колектива на болницата.
В приветствието си изпълнителният директор на УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна проф. д-р Силва Андонова благодари на целия медицински и административeн екип за труда и професионализма, за съпричастието към пациентите и техните близки. Проф. Андонова изрази своята увереност, че просперитетът на лечебното заведение е благодарение на всеотдайността на всички хора, които работят във варненската университетска болница и пожела здраве на всички служители и техните семейства. 

В словото си министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева подчерта:

„За мен е чест да бъда на празника на УМБАЛ „Св. Марина“. Всички Вие, които работите в най-големия диагностично-лечебен и консултативен университетски болничен комплекс в Североизточна България, сте призвани да лекувате и защитавате болните хора. Вашите резултати са пример за българското здравеопазване. Пожелавам Ви да продължите все така всеотдайно грижата към пациентите. Бъдете здрави и успешни“.

Ректорът на МУ-Варна проф. д-р Димитър Райков благодари за активното сътрудничество между Университета и УМБАЛ „Св. Марина“ и подчерта, че то е пример за постигнати отлични резултати в сферата на здравеопазването чрез интеграция между науката, технологиите, опитът и знанията.

„Радвам се да съм начело на една институция, която е гордост за варненци. Радвам се да съм част от обединителното звено – болница и университет, което е уникален модел за България с постигнатите успехи в науката, образованието, диагностиката и лечението на пациентите".

Здравето е всичко, от което се нуждаем.  

На празника на УМБАЛ „Св. Марина“ ръководството на болницата отличи изявени служители за проявен висок професионализъм и отдаденост в работата. С плакети и грамоти бяха наградени д-р Орлин Костадинов - лекар в Мултипрофилно спешно отделение - Дейност Възрастни; Мария Георгиева - старша медицинска сестра на Отделението по неинвазивна кардиология към Втора клиника по кардиология; Алиса Миносян - медицинска сестра в Първа детска клиника; Николина Караджова - медицинска сестра в Клиника по нефрология; Павлинка Великова - медицинска сестра в Клиника по вътрешни болести; Гинка Дякова - санитар в Първа клиника по кардиология с дейност Интензивна кардиология; Божанка Василева - технически сътрудник в Първа клиника по нервни болести.

Празничната програма продължи с музикално-артистична програма на студенти и приятели на МУ-Варна, както и на деца на служители на УМБАЛ „Св. Марина“.

Специален поздрав към всички гости на празника отправи представителният духов оркестър на Военноморските сили с диригент капитан-лейтенант Георги Зайранов.

2024 © Варна е

Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Финансиране от общинския бюджет иска АГ болницата
Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Две общински лечебни заведения във Варна ще кандидатстват за европейско финансиране за закупуване на модерна апаратура. Това стана ясно на последното заседание на Постоянната комисия "Здравеопазване" към местния парламент, на което бяха одобрени текстове на споразумения за партньорство между Община Варна и двете здравни заведения. Споразуменията са част от изискуемата документация за кандидатстване по Програма "Развитие на регионите" 2021 – 2027 г.

Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" е включена в проектното предложение "Варна – иновативен, образован, здравословен и съхранен град" по процедура "Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж", в което Община Варна е водещ партньор. Реализацията на проектното предложение включва закупуване и въвеждане в експлоатация на модерна медицинска апаратура, позволяваща навременна и адекватна диагностика на онкологични заболявания. Подобреното определяне на стадия на заболяването ще позволи оптимален план за лечение и индивидуализирана терапия. Проектът ще засили капацитета на местното здравеопазване и ще утвърди Варна като регионален център за онкологична диагностика и лечение.

По същата процедура кандидатства и "Диагностично-консултативен център V Варна – Света Екатерина", като лечебното заведение е водеща организация, а Община Варна – партньор. Проектното предложение "Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, зелена градска инфраструктура и съвременно оборудване в здравеопазването в ДКЦ 5 "Света Екатерина" предвижда обновяване на здравната инфраструктура чрез закупуване и доставка на открит ядрено-магнитен резонанс, на апаратура за диагностика на болести на сърдечно-съдовата система, както и на мобилен кабинет/линейка, оборудван за прегледи на трудно подвижни хора в отдалечени населени места. В проекта са включени и дейности за повишаване на енергийната ефективност и за изграждане на фотоволтаична инсталация за собствено потребление.

На последното заседание на комисията по здравеопазване към общинския съвет беше разгледано и писмо от проф. Емил Ковачев, управител на "Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф. д-р Димитър Стаматов – Варна", за залагане на финансови средства в проектобюджета на Община Варна за 2025 г. за нуждите на лечебното заведение. Сред приоритетите е повишаване на енергийната ефективност на сградата на болницата. Необходимо също е проектиране и изграждане на аварийно-евакуационна стълба, която е задължителна за лечебни заведения. Прогнозната стойност за тези дейности е близо 1,56 млн. лева.

АГ болницата има нужда също от централна стерилизационна база и осигуряване дейността на отделенията със стерилни материали и консумативи. Парно-вакуумният стерилизатор е на обща стойност 143 хил. лева.

Лечебното заведение през 2025 г. има и желание да реализира програма за консултации, диагностика и превенция при двойки с фертилни затруднения. Бюджетът на програмата е 25 хил. лева.

Общият размер на средствата, необходими на лечебното заведение за 2025 г., възлиза на малко над 1,7 млн. лева.

Съветниците дадоха съгласието си за осигуряването на финансирането от местната хазна и препратиха писмото към постоянната комисия по финанси и бюджет.

2025 © Варна е