Мобилно меню

В УМБАЛ "Св. Марина" спасиха 9-годишно дете с рядък тумор

Операцията продължила повече от 3 часа и била с особена сложност, тъй като засягала труднодостъпна анатомична област, в която се преплитат важни нерви и рискови съдове
В УМБАЛ "Св. Марина" спасиха 9-годишно дете с рядък тумор

Мултидисциплинарен екип специалисти от варненската университетска болница „Св. Марина“ осъществиха сложна операция на 9-годишно дете с рядък тумор на фаринкса. Уникалната интервенция бе ръководена от началника на Клиниката по ушно-носно-гърлени болести проф. д-р Николай Сапунджиев с участието на лекарите от клиниката доц. Георги Илиев и д-р Георги Давидов, както и екип от анестезиолози.

Детето е прието в Спешното отделение на УМБАЛ „Св. Марина“ с оплаквания от затруднено преглъщане, болки в гърлото и кървене. Насочено е към Клиниката по ушно-носно-гърлени болести, където след извършени множество изследвания е установен тумор в гърлото. Проф. д-р Николай Сапунджиев уточни, че хистологичният анализ е доказал изключително рядката диагноза шваном на фаринкса.

Специалистите в Клиниката по УНГ вземат решение за спешна операция. Труднодостъпната локализация на тумора в дълбочината на гърлото и рискът от кървене са били истинско предизвикателство за опериращия екип. Проф. Сапунджиев обясни, че поради необходимостта от осигуряване на нормален дихателен път на пациента е направена трахеостомия. След извършването на манипулацията става възможно и радикалното отстраняване на тумора. Операцията, продължила повече от 3 часа, е осъществена под микроскопски контрол, тъй като туморът обхващал труднодостъпна анатомична област, в която се преплитат важни нерви и рискови съдове.

По време на възстановителния период детето е оставено за наблюдение в УМБАЛ „Св. Марина“, където получава комплексна грижа от специалисти по образна диагностика, педиатрия, анестезиология и реанимация, гръдна хирургия и дерматология. То е изписано здраво и напълно възстановено.

Интердисциплинарният екип от специалисти има богат опит с хирургичните интервенции на дихателните пътища – повече от 15 години в Клиниките по анестезиология и УНГ в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна се провежда единственият у нас курс за оперативна намеса при затруднено дишане на пациентите.

Проф. Сапунджиев уточни, че специфичността на случая се дължи на факта, че туморът е изключително рядък, особено в педиатрична възраст – съществуват само 8 научни съобщения за такава диагноза в световен мащаб. Успешната операция е поредното доказателство за професионализма на специалистите в Клиниката по ушно-носно-гърлени болести към УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна.

2023 © Варна е / снимка: УМБАЛ Света Марина

Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Финансиране от общинския бюджет иска АГ болницата
Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Две общински лечебни заведения във Варна ще кандидатстват за европейско финансиране за закупуване на модерна апаратура. Това стана ясно на последното заседание на Постоянната комисия "Здравеопазване" към местния парламент, на което бяха одобрени текстове на споразумения за партньорство между Община Варна и двете здравни заведения. Споразуменията са част от изискуемата документация за кандидатстване по Програма "Развитие на регионите" 2021 – 2027 г.

Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" е включена в проектното предложение "Варна – иновативен, образован, здравословен и съхранен град" по процедура "Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж", в което Община Варна е водещ партньор. Реализацията на проектното предложение включва закупуване и въвеждане в експлоатация на модерна медицинска апаратура, позволяваща навременна и адекватна диагностика на онкологични заболявания. Подобреното определяне на стадия на заболяването ще позволи оптимален план за лечение и индивидуализирана терапия. Проектът ще засили капацитета на местното здравеопазване и ще утвърди Варна като регионален център за онкологична диагностика и лечение.

По същата процедура кандидатства и "Диагностично-консултативен център V Варна – Света Екатерина", като лечебното заведение е водеща организация, а Община Варна – партньор. Проектното предложение "Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, зелена градска инфраструктура и съвременно оборудване в здравеопазването в ДКЦ 5 "Света Екатерина" предвижда обновяване на здравната инфраструктура чрез закупуване и доставка на открит ядрено-магнитен резонанс, на апаратура за диагностика на болести на сърдечно-съдовата система, както и на мобилен кабинет/линейка, оборудван за прегледи на трудно подвижни хора в отдалечени населени места. В проекта са включени и дейности за повишаване на енергийната ефективност и за изграждане на фотоволтаична инсталация за собствено потребление.

На последното заседание на комисията по здравеопазване към общинския съвет беше разгледано и писмо от проф. Емил Ковачев, управител на "Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф. д-р Димитър Стаматов – Варна", за залагане на финансови средства в проектобюджета на Община Варна за 2025 г. за нуждите на лечебното заведение. Сред приоритетите е повишаване на енергийната ефективност на сградата на болницата. Необходимо също е проектиране и изграждане на аварийно-евакуационна стълба, която е задължителна за лечебни заведения. Прогнозната стойност за тези дейности е близо 1,56 млн. лева.

АГ болницата има нужда също от централна стерилизационна база и осигуряване дейността на отделенията със стерилни материали и консумативи. Парно-вакуумният стерилизатор е на обща стойност 143 хил. лева.

Лечебното заведение през 2025 г. има и желание да реализира програма за консултации, диагностика и превенция при двойки с фертилни затруднения. Бюджетът на програмата е 25 хил. лева.

Общият размер на средствата, необходими на лечебното заведение за 2025 г., възлиза на малко над 1,7 млн. лева.

Съветниците дадоха съгласието си за осигуряването на финансирането от местната хазна и препратиха писмото към постоянната комисия по финанси и бюджет.

2025 © Варна е