Мобилно меню

Варненската очна болница ще обслужва денонощно спешни случаи по празниците

Сред най-честите причини за увеличаването на очните травми в края на годината е използването на пиротехника
Варненската очна болница ще обслужва денонощно спешни случаи по празниците

По празниците варненската университетска специализирана очна болница ще обслужва денонощно спешни случаи. Опитът на специалистите показва, че някои от най-тежките случаи на очни наранявания в годината са по време на рождественските и новогодишните празници. При травма, засягаща окото и околоочната област, намесата на специалист-офталмолог е наложителна.

Най-честите причини за увеличаването на очните травми в края на годината са използването на пиротехника, извършване на домашни ремонти или работа в градината, обобщават офталмолозите от очна болница. Потърпевшите идват с перфоративни или контузионни травми.

Сред най-нелепите случаи са нараняванията от изхвърчала тапа за шампанско.

Най-опасните и тежки травми са тези, причинени от фойерверки.

Тези наранявания са изключително сложни за обработка. При тях освен повърхностни разкъсвания на клепачите, може да има и нарушаване на целостта на очната ябълка, с попадане на множество чужди тела. Подобни инциденти са много опасни и водят до неблагоприятни последици за потърпевшите с риск от загуба на зрение.

Варненската университетска специализирана болница по очни болести за активно лечение е единствената в североизточна България, в която безотказно се приемат спешни случаи, при които е необходима хирургична обработка след очни травми или увреждания при химически изгаряния, уточни нейният управител проф. д-р Зорница Златарова.

За да не се стига до подобни ситуации, лекарите по очни болести съветват да се избягва употребата на пиротехнически средства, а при дейности, криещи опасност от попадане на чуждо тяло в окото или работа с химически агенти, да се използват предпазни очила. Това важи и за домашните ремонти, при почистване или дейности на открито, които могат да наранят очите. Не на последно място специалистите напомнят по празниците възрастните да не оставят децата без надзор.

2024 © Варна е / снимка: Медицински университет - Варна

2135 нови пациенти с онкологични заболявания са регистрирани в СБАЛОЗ - Варна 

Най-често срещан е ракът на храносмилателния тракт, на второ място са случаите на кожни карциноми
2135 нови пациенти с онкологични заболявания са регистрирани в СБАЛОЗ - Варна 

4 февруари е Световен ден за борба с рака. 2025-а година е първата от 3-годишната кампания на Съюза за международен контрол на рака с тема: "Уникални и единни / United By Unique". Тя се съсредоточава върху грижата, насочена към хората, поставянето им във фокуса на здравеопазването, а техните истории - в центъра на дискусията.

"През изминалата година новорегистрираните пациенти в "Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания д-р Марко А. Марков – Варна" ЕООД са 2135. Анализите на последните четири години показват, че цифрата е относително константна и това е добрата новина. "Лошата" е, че все още не се наблюдава тенденция на намаляване на този брой", коментира управителят на дружеството проф. д-р Георги Кобаков

Продължава и поддържането на висока заболеваемост на рака на храносмилателния тракт. Както и през последните три години той държи първата позиция в класацията за най-често срещаната диагноза (522 случая) като доминиращ е ракът на дебелото черво – 190 пациенти. На второ място по най-голям брой новооткрити случаи са кожните карциноми с 347 новооткрити случая през 2024 година. Ракът на млечната жлеза е трети – 290 от новорегистрираните. 

Преминалите през стационара на СБАЛОЗ – Варна са 9020. През 2024-та година са извършени 1662 операции, като 1335 от тях са в Хирургичното отделение на болницата, а 327 – в отделението по гинекология.

Екипът на СБАЛОЗ – Варна ще продължи да е съпричастен на кампаниите на Съюза за международен контрол на рака. 

Зад кампанията "Уникални и единни", която започва на 4 февруари 2025 година и ще бъде актуална в следващите три години, стои посланието "Лекувайте човека, а не само болестта". Целта ѝ е постигането на ориентиран към хората подход в здравеопазването, който напълно да интегрира уникалните нужди на всеки индивид със състрадание и съпричастност. Идеята е, че само така може да бъдат постигнати най-добри здравни резултати.

"Хората, живеещи с рак, се чувстват безпомощни в непозната и объркваща здравна система и в същото време – в емоционална вихрушка от страх и отчаяние, което поставя допълнителни препятствия по пътя към здравето", отбелязва психологът на СБАЛОЗ – Варна Гергана Иванова. От дългогодишния си опит в работата с пациенти с онкологична диагноза и техните близки, тя е категорична, че няма "лек" етап от протичането на лечението. От шока от получаването на диагнозата, през нейното отричане и често отказ от лечение, до чувството за зависимост от другите и вината пред близките, ангажирани с логистиката около лечението на болния, пациентът действително преминава не само през физическо, но и през дълбоко душевно страдание. Гергана Иванова приветства стремежа на кампанията за постигането на здравна система, ориентирана към хората и базирана на холистичния, мултидисциплинарен подход към лечението на пациентите. "Това би бил огромен скок в развитието на системата на здравеопазването в полза на пациента и аз съм сигурна, че ще се положат усилия в тази посока", подчерта психологът на СБАЛОЗ – Варна. 

"Нашето лечебно заведение ще продължи да поддържа високия стандарт в грижата и лечението на пациентите, защото здравето не е кампания, а всекидневна отговорност за всеки от нас", категоричен е и проф. д-р Георги Кобаков.

Световният ден за борба с рака се отбелязва от 2000-та година с цел да припомня поне веднъж в годината на хората по света да бъдат внимателни и да не пропускат профилактичните си прегледи, защото най-добрите шансове за пълно излекуване от рак са когато е хванат в ранен стадий. Датата е избрана с подписването на Парижката харта след световната конференция за борба с рака на 4 февруари 2000 година.

2025 © Варна е