Мобилно меню

Вицепрезидентът откри 20-ия Международен фестивал на червенокръстките и здравни филми във Варна

Възкресението на човещината е по-силно от всяка криза, заяви Илияна Йотова
Вицепрезидентът откри 20-ия Международен фестивал на червенокръстките и здравни филми във Варна

Международният фестивал на червенокръстките и здравни филми е бялата лястовица в свят, който напоследък е в доста тъмни одежди. Фестивалът ни дава светлина и надежда, проповядва стойностните неща в живота – мир, приятелство, любов, състрадание. Показва ни, че възкресението на човешкото е по-силно от всяка криза.

С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова откри във Варна 20-ия Международен фестивал на червенокръстките и здравни филми, който за поредна година се провежда под нейния патронаж. Йотова благодари за всеотдайността на организаторите от Българския червен кръст и Медицински университет – Варна.

27 филма от 15 държави участват в тазгодишната програма.

„Фестивалът на червенокръстките и здравни филми показва по-добрата диагноза за нашето общество – не сме загубили човешкото в себе си. И още нещо много важно – имаме отношение към културата, въпреки че за някои днес тя е луксозна политика. Културата и духовността са спасявали българския народ в най-тежките времена“, изтъкна вицепрезидентът.

В приветствието си Илияна Йотова цитира думи на Станислав Стратиев, по чийто сценарий е първият излъчен на фестивала филм „Равновесие“.

„В един от своите последни текстове той пише: Поискайте си живота! Не оставяйте други да живеят вместо вас. Да мислят вместо вас. Да решават вместо вас... Да ви казват какво е най-доброто за вас и какво – най-лошото... Какво е България и какво – народ...“, заяви вицепрезидентът.

2023 © Варна е / снимки: Международен фестивал на червенокръстките и здравни филми

Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Финансиране от общинския бюджет иска АГ болницата
Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Две общински лечебни заведения във Варна ще кандидатстват за европейско финансиране за закупуване на модерна апаратура. Това стана ясно на последното заседание на Постоянната комисия "Здравеопазване" към местния парламент, на което бяха одобрени текстове на споразумения за партньорство между Община Варна и двете здравни заведения. Споразуменията са част от изискуемата документация за кандидатстване по Програма "Развитие на регионите" 2021 – 2027 г.

Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" е включена в проектното предложение "Варна – иновативен, образован, здравословен и съхранен град" по процедура "Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж", в което Община Варна е водещ партньор. Реализацията на проектното предложение включва закупуване и въвеждане в експлоатация на модерна медицинска апаратура, позволяваща навременна и адекватна диагностика на онкологични заболявания. Подобреното определяне на стадия на заболяването ще позволи оптимален план за лечение и индивидуализирана терапия. Проектът ще засили капацитета на местното здравеопазване и ще утвърди Варна като регионален център за онкологична диагностика и лечение.

По същата процедура кандидатства и "Диагностично-консултативен център V Варна – Света Екатерина", като лечебното заведение е водеща организация, а Община Варна – партньор. Проектното предложение "Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, зелена градска инфраструктура и съвременно оборудване в здравеопазването в ДКЦ 5 "Света Екатерина" предвижда обновяване на здравната инфраструктура чрез закупуване и доставка на открит ядрено-магнитен резонанс, на апаратура за диагностика на болести на сърдечно-съдовата система, както и на мобилен кабинет/линейка, оборудван за прегледи на трудно подвижни хора в отдалечени населени места. В проекта са включени и дейности за повишаване на енергийната ефективност и за изграждане на фотоволтаична инсталация за собствено потребление.

На последното заседание на комисията по здравеопазване към общинския съвет беше разгледано и писмо от проф. Емил Ковачев, управител на "Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф. д-р Димитър Стаматов – Варна", за залагане на финансови средства в проектобюджета на Община Варна за 2025 г. за нуждите на лечебното заведение. Сред приоритетите е повишаване на енергийната ефективност на сградата на болницата. Необходимо също е проектиране и изграждане на аварийно-евакуационна стълба, която е задължителна за лечебни заведения. Прогнозната стойност за тези дейности е близо 1,56 млн. лева.

АГ болницата има нужда също от централна стерилизационна база и осигуряване дейността на отделенията със стерилни материали и консумативи. Парно-вакуумният стерилизатор е на обща стойност 143 хил. лева.

Лечебното заведение през 2025 г. има и желание да реализира програма за консултации, диагностика и превенция при двойки с фертилни затруднения. Бюджетът на програмата е 25 хил. лева.

Общият размер на средствата, необходими на лечебното заведение за 2025 г., възлиза на малко над 1,7 млн. лева.

Съветниците дадоха съгласието си за осигуряването на финансирането от местната хазна и препратиха писмото към постоянната комисия по финанси и бюджет.

2025 © Варна е