Мобилно меню

Във връзка с кризата на Белодробната болница: Канят министъра на здравеопазването във Варна

Болницата не е общинска и въпреки че няма законов ангажимент, вече 13-14 години Община Варна подпомага здравното заведение
Във връзка с кризата на Белодробната болница: Канят министъра на здравеопазването във Варна

В търсене на държавническо решение за изход от кризата с Белодробната болница във Варна, областният управител доцент Андрияна Андреева покани на работна среща всички страни, заинтересовани от намиране на изход от тежкото финансово и материално състояние на здравното заведение. В дискусията, която има за цел да предложи възможности, варианти за функционирането на болницата в бъдеще взеха участие доцент д-р Христо Ганчев управител на “СБАЛПФЗ-Варна” ЕООД (Специализирана болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания) във Варна, председателят на Общинския съвет – Тодор Балабанов, Коста Базитов – заместник кмет на Община Варна, Проф. д-р Силва Андонова - директор лечебно-диагностична дейност в УМБАЛ „Св.Марина“, както и представители на РЗИ – във Варна, съобщават от пресцентъра на областната управа.

Доцент Христо Ганчев представи отчет за актуалните задължения на болницата към настоящия момент – 190 000 лв. към НАП, дългове към Община Варна, свързани с изхранването на настанените за лечение 18 лежащо болни от туберкулоза

Проф. д-р Силва Андонова, подчерта, че пред УМБАЛ "Св. Марина" не стои въпросът с присъединяване на белодробната болница към структурите на университетската болница. УМБАЛ "Св. Марина" има идеен проект за реконструкция на Инфекциозната клиника във Варна на стойност 47 млн. лв и в него не е включена белодробната болница. Промяната на един такъв проект би отнела още време и нови финансови средства.

Председателят на Общинския съвет Тодор Балабанов и заместник кметът с ресор здравеопазване Коста Базитов припомниха, че държавата продължава да бездейства, въпреки усилията, положени през миналата година проблемът на белодробната болница да влезе в полезрението на Министерството на здравеопазването.

"Болницата не е общинска и въпреки че няма законов ангажимент, вече 13-14 години Община Варна подпомага здравното заведение, като общата сума, която е осигурила общината за покриване на задълженията за последните 10 години, вече е 4,5 млн. лева“.

Решението около което всички участници в срещата се обединиха е да поканят на среща във Варна министъра на здравеопазването проф. Христо Хинков, за да го запознаят с проблемите на здравното заведение и да му предложат варианти за излизане от кризата с функционирането му.

Те са категорични, че държавата трябва да има грижата за социално-значимо заболяване от световен мащаб каквото е туберкулозата, и е редно да завиши финансирането на белодробната болница, която обслужва пациенти от няколко области в Северна България. Като алтернатива на това решение Община Варна предлага закриването ѝ, за което има взето два пъти решение на Общински съвет, а 18-те пациенти, които се лекуват там да бъдат изпратени в специализирани здравни заведения от съседни райони.

2023 © Варна е

За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

С дейността на центъра са ангажирани повече експерти - психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори
За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

366 деца и техните семейства са се възползвали за една година от услугите на Общностния център за деца и семейства – Варна. Дейностите са свързани с превенция на рисковете от изоставяне на деца, намаляване на детската бедност, здравно-социални консултации и др. В последните години работата на центъра е ориентирана не само към малцинствени общностни групи и същевременно са привлекли повече експерти – психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори.

Данните бяха отчетени от ръководителя на проекта Даниела Биячева във връзка с неговото приключване по програма "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. Общата стойност на проекта за периода 01.10.2023 г. - 01.10.2024 г. е 391 165,99 лв. След приключване на дейностите по проекта, от 01.10.2024 г. "Общностен център за деца и семейства" става специализирана социална услуга, финансирана от държавния бюджет. В нея ще продължи да работи екип от 16 специалисти, както и досега.

Проектът обхваща деца от 0 до 7-годишна възраст и техните семейства. В последната година от услугите за ранно детско развитие са подпомогнати 100 нуждаещи се деца и семейства. Те са включени в дейности за формиране и развитие на родителски умения, семейно консултиране и подкрепа, ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието.

Други 154 деца и техните семейства са се включили в дейности, свързани със здравна профилактика и превенция на болестите при децата, информираност за здравното обслужване и улесняване достъпа до здравни грижи, програми за превенция на ранните бракове и раждания, семейно планиране, подготовка за включване в образователната система.

Проектът реализира и нова услуга, която е уникална за страната – патронажна грижа за деца от 0 до 3 години. Тя включва посещение на акушер в дома на новородено дете и работа със семейството в продължение на 2-3 месеца. Основната цел е добиване на умения за грижа за новороденото, препоръки по отношение на хигиената и храненето, в т.ч.  насърчаване на кърменето. При необходимост и преценка на екипа от специалисти могат да бъдат направени консултации с педиатър, психолог, рехабилитатор, а след 3-годишна възраст детето може да бъде насочено към друга услуга за ранно детско развитие. За една година през патронажната грижа са преминали 112 деца и семейства.

2024 © Варна е / снимка: Общностен център за деца и семейства - Варна