Мобилно меню

За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

С дейността на центъра са ангажирани повече експерти - психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори
За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

366 деца и техните семейства са се възползвали за една година от услугите на Общностния център за деца и семейства – Варна. Дейностите са свързани с превенция на рисковете от изоставяне на деца, намаляване на детската бедност, здравно-социални консултации и др. В последните години работата на центъра е ориентирана не само към малцинствени общностни групи и същевременно са привлекли повече експерти – психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори.

Данните бяха отчетени от ръководителя на проекта Даниела Биячева във връзка с неговото приключване по програма "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. Общата стойност на проекта за периода 01.10.2023 г. - 01.10.2024 г. е 391 165,99 лв. След приключване на дейностите по проекта, от 01.10.2024 г. "Общностен център за деца и семейства" става специализирана социална услуга, финансирана от държавния бюджет. В нея ще продължи да работи екип от 16 специалисти, както и досега.

Проектът обхваща деца от 0 до 7-годишна възраст и техните семейства. В последната година от услугите за ранно детско развитие са подпомогнати 100 нуждаещи се деца и семейства. Те са включени в дейности за формиране и развитие на родителски умения, семейно консултиране и подкрепа, ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието.

Други 154 деца и техните семейства са се включили в дейности, свързани със здравна профилактика и превенция на болестите при децата, информираност за здравното обслужване и улесняване достъпа до здравни грижи, програми за превенция на ранните бракове и раждания, семейно планиране, подготовка за включване в образователната система.

Проектът реализира и нова услуга, която е уникална за страната – патронажна грижа за деца от 0 до 3 години. Тя включва посещение на акушер в дома на новородено дете и работа със семейството в продължение на 2-3 месеца. Основната цел е добиване на умения за грижа за новороденото, препоръки по отношение на хигиената и храненето, в т.ч.  насърчаване на кърменето. При необходимост и преценка на екипа от специалисти могат да бъдат направени консултации с педиатър, психолог, рехабилитатор, а след 3-годишна възраст детето може да бъде насочено към друга услуга за ранно детско развитие. За една година през патронажната грижа са преминали 112 деца и семейства.

2024 © Варна е / снимка: Общностен център за деца и семейства - Варна

Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Финансиране от общинския бюджет иска АГ болницата
Варненски болници кандидатстват за евросредства за нова апаратура

Две общински лечебни заведения във Варна ще кандидатстват за европейско финансиране за закупуване на модерна апаратура. Това стана ясно на последното заседание на Постоянната комисия "Здравеопазване" към местния парламент, на което бяха одобрени текстове на споразумения за партньорство между Община Варна и двете здравни заведения. Споразуменията са част от изискуемата документация за кандидатстване по Програма "Развитие на регионите" 2021 – 2027 г.

Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" е включена в проектното предложение "Варна – иновативен, образован, здравословен и съхранен град" по процедура "Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж", в което Община Варна е водещ партньор. Реализацията на проектното предложение включва закупуване и въвеждане в експлоатация на модерна медицинска апаратура, позволяваща навременна и адекватна диагностика на онкологични заболявания. Подобреното определяне на стадия на заболяването ще позволи оптимален план за лечение и индивидуализирана терапия. Проектът ще засили капацитета на местното здравеопазване и ще утвърди Варна като регионален център за онкологична диагностика и лечение.

По същата процедура кандидатства и "Диагностично-консултативен център V Варна – Света Екатерина", като лечебното заведение е водеща организация, а Община Варна – партньор. Проектното предложение "Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, зелена градска инфраструктура и съвременно оборудване в здравеопазването в ДКЦ 5 "Света Екатерина" предвижда обновяване на здравната инфраструктура чрез закупуване и доставка на открит ядрено-магнитен резонанс, на апаратура за диагностика на болести на сърдечно-съдовата система, както и на мобилен кабинет/линейка, оборудван за прегледи на трудно подвижни хора в отдалечени населени места. В проекта са включени и дейности за повишаване на енергийната ефективност и за изграждане на фотоволтаична инсталация за собствено потребление.

На последното заседание на комисията по здравеопазване към общинския съвет беше разгледано и писмо от проф. Емил Ковачев, управител на "Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф. д-р Димитър Стаматов – Варна", за залагане на финансови средства в проектобюджета на Община Варна за 2025 г. за нуждите на лечебното заведение. Сред приоритетите е повишаване на енергийната ефективност на сградата на болницата. Необходимо също е проектиране и изграждане на аварийно-евакуационна стълба, която е задължителна за лечебни заведения. Прогнозната стойност за тези дейности е близо 1,56 млн. лева.

АГ болницата има нужда също от централна стерилизационна база и осигуряване дейността на отделенията със стерилни материали и консумативи. Парно-вакуумният стерилизатор е на обща стойност 143 хил. лева.

Лечебното заведение през 2025 г. има и желание да реализира програма за консултации, диагностика и превенция при двойки с фертилни затруднения. Бюджетът на програмата е 25 хил. лева.

Общият размер на средствата, необходими на лечебното заведение за 2025 г., възлиза на малко над 1,7 млн. лева.

Съветниците дадоха съгласието си за осигуряването на финансирането от местната хазна и препратиха писмото към постоянната комисия по финанси и бюджет.

2025 © Варна е