Мобилно меню

142 години от създаването си отбеляза ВВМУ "Никола Й. Вапцаров"

Първото техническо училище в България е създадено на 9 януари 1881 г.
142 години от създаването си отбеляза ВВМУ "Никола Й. Вапцаров"
571

Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна отбеляза 142 години от създаването си. Първото техническо училище в България е създадено на 9 януари 1881 г., когато с Циркуляр №7/16 януари 1881 г. на Военното министерство на Княжество България се обявява, че се формира Морско училище. Основите на родното морско образование са положени в град Русе, а за инициатор на формирането му историята посочва капитан-лейтенант Александър Егорович Конкевич, „заведующ“ Флотилията и Морската част (официалното название на ВМС на България през ХІХ в.). 142 години по-късно ВВМУ е синоним на морското образование в България и е сред най-добрите морски университети в света.

В тържественото си слово, началникът на ВВМУ „Никола Й. Вапцаров“, флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров изрази гордостта си, че учебното заведение продължава заложените в миналото традиции и с всяка изминала година утвърждава ролята си на флагман на българското морско образование, безспорен лидер в Черноморския регион и Европа.

Положихме сериозни усилия при утвърждаването на новите си специализации и специалности „Кибероперации“, „Мехатроника“ и „Национална сигурност“. Нашата най-голяма гордост през последните години е съвместната програма между ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна, и Военномедицинска академия. Щастливи сме, че първият випуск вече е в шести курс, завърши академичното си обучение и в момента преминава системата от държавни стажове и държавни изпити

Началникът на ВВМУ изказа и своята благодарност към генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS, доктор хонорис кауза на ВВМУ, който присъства на церемонията. Сред официалните гости бяха още кметът на Варна Иван Портних, зам.-областният управител Симеон Костадинов, командирът на ВМС – контраадмирал Кирил Михайлов, и др.

Сред постиженията на флотската Алма матер през изтеклата година са и повишаването на позициите ѝ в националната рейтингова система, и ресертификационният одит от Министерството на земята, инфраструктурата и транспорта на Япония, който потвърди оценката за високото качество на образование, което получават възпитаниците на ВВМУ.

За Морско училище годината бе успешна и по отношение на ремонта, модернизацията и доставянето на допълнително оборудване за мисията на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“, с бордови номер 421 от състава на ВВМУ. За краткото време и въпреки трудностите, той бе подготвен и отплава навреме, за да осигури транспорта и логистиката на 31-вата българска експедиция до Антарктида.

По време на тържествената церемония по случай годишнината на флотската Алма матер, в знак на почит и признателност, бяха поднесени цветя на барелефите в Алеята на преподавателите. Като част от честванията на 142-годишнината, бе официално открита и нова зала в катедра „Мехатроника“ на ВВМУ. Наградени бяха и изявени военнослужещи, цивилни служители, курсанти и студенти.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър ВВМУ

Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Доброто висше образование е трудното, подчерта Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет в морската столица
Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Апелирам висшите училища да завишават изискванията си към студентите, защото доброто висше образование е трудното. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет във Варна. Това е поредната му среща по места с преподавателите от държавните висши училища.

„Държавата ще подкрепя всяка инициатива, която е насочена към повишаване на качеството и насърчаване на специалности, които подготвят експерти за приоритетните за страната ни сектори“, каза министър Вълчев. По думите му една от важните мерки, насочени към повишаване на изискванията в икономическите висши училища, е увеличаването на приема с математика за кандидат-студентите. „Вероятно в краткосрочен план това ще доведе до трудности за университетите, но ние сме готови да ги подкрепим допълнително“, посочи министърът и изрази увереност, че това е стъпка, която ще направи студентите от това направление още по-конкурентни на пазара на труда.

По думите му сериозен потенциал за привличане на повече чуждестранни студенти имат и икономическите и техническите висши училища в страната. „Ще подкрепяме усилията ви да бъдете по-разпознаваеми на световния пазар на висше образование и заедно ще променим програмата на МОН за популяризиране на висшите ни училища зад граница“, каза още министър Вълчев.

Тенденциите във висшето образование са положителни не само заради увеличаването на броя на чуждестранните студенти, подчерта Красимир Вълчев. Той отбеляза, че се увеличава научната дейност на университетите, броят на публикациите на преподавателите, международната дейност. Министърът акцентира, че все повече млади хора избират академичната кариера, което повишава конкуренцията и качеството.

Във Варна министър Вълчев проведе среща с учители и директори от региона в Техническия университет в града. В рамките на посещението си той участва и в Пролетната конференция на Съюза на математиците.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър МОН