Мобилно меню

142 години от създаването си отбеляза ВВМУ "Никола Й. Вапцаров"

Първото техническо училище в България е създадено на 9 януари 1881 г.
142 години от създаването си отбеляза ВВМУ "Никола Й. Вапцаров"

Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна отбеляза 142 години от създаването си. Първото техническо училище в България е създадено на 9 януари 1881 г., когато с Циркуляр №7/16 януари 1881 г. на Военното министерство на Княжество България се обявява, че се формира Морско училище. Основите на родното морско образование са положени в град Русе, а за инициатор на формирането му историята посочва капитан-лейтенант Александър Егорович Конкевич, „заведующ“ Флотилията и Морската част (официалното название на ВМС на България през ХІХ в.). 142 години по-късно ВВМУ е синоним на морското образование в България и е сред най-добрите морски университети в света.

В тържественото си слово, началникът на ВВМУ „Никола Й. Вапцаров“, флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров изрази гордостта си, че учебното заведение продължава заложените в миналото традиции и с всяка изминала година утвърждава ролята си на флагман на българското морско образование, безспорен лидер в Черноморския регион и Европа.

Положихме сериозни усилия при утвърждаването на новите си специализации и специалности „Кибероперации“, „Мехатроника“ и „Национална сигурност“. Нашата най-голяма гордост през последните години е съвместната програма между ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна, и Военномедицинска академия. Щастливи сме, че първият випуск вече е в шести курс, завърши академичното си обучение и в момента преминава системата от държавни стажове и държавни изпити

Началникът на ВВМУ изказа и своята благодарност към генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS, доктор хонорис кауза на ВВМУ, който присъства на церемонията. Сред официалните гости бяха още кметът на Варна Иван Портних, зам.-областният управител Симеон Костадинов, командирът на ВМС – контраадмирал Кирил Михайлов, и др.

Сред постиженията на флотската Алма матер през изтеклата година са и повишаването на позициите ѝ в националната рейтингова система, и ресертификационният одит от Министерството на земята, инфраструктурата и транспорта на Япония, който потвърди оценката за високото качество на образование, което получават възпитаниците на ВВМУ.

За Морско училище годината бе успешна и по отношение на ремонта, модернизацията и доставянето на допълнително оборудване за мисията на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“, с бордови номер 421 от състава на ВВМУ. За краткото време и въпреки трудностите, той бе подготвен и отплава навреме, за да осигури транспорта и логистиката на 31-вата българска експедиция до Антарктида.

По време на тържествената церемония по случай годишнината на флотската Алма матер, в знак на почит и признателност, бяха поднесени цветя на барелефите в Алеята на преподавателите. Като част от честванията на 142-годишнината, бе официално открита и нова зала в катедра „Мехатроника“ на ВВМУ. Наградени бяха и изявени военнослужещи, цивилни служители, курсанти и студенти.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър ВВМУ

Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Третото издание на форума се проведе от 24 до 27 октомври във Фестивалния и конгресен център в морската столица
Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Технически университет – Варна, участва като академичен партньор в третия варненски фестивал на науката, който се проведе в периода 24–27 октомври 2024 година. Университетът представи иновативни проекти и разработки на своя щанд, където посетителите имаха възможност да се запознаят с най-новите научни постижения на студентите и преподавателите. 

В първия ден на фестивала посетителите имаха възможността да видят демонстрация, представена от доц. д-р инж. Илиян Илиев от катедра "Автоматизация на производството". Той показа иновативен робот, обучен да следва линии, и подводен робот тип дрон за солена и сладка вода TUS-Mini ROV – устройство, което разширява границите на науката и технологиите в областта на подводните изследвания. Този робот има за цел да разкрие невидимия свят под водата, да изследва морските дълбини и да подпомогне опазването на околната среда, като част от усилията на ТУ-Варна в областта на морските технологии.

Освен това, д-р инж. Аспарух Атанасов, преподавател в Добруджанския технологичен колеж в гр. Добрич, катедра "Механика и машинни елементи", част от Технически университет – Варна, изнесе презентация на тема "Дроновете в помощ на земеделието". Той представи разработка на малък безпилотен летателен апарат (БПЛА), оборудван с мултиспектрални камери, които са в помощ на земеделските процеси.

Фестивалът беше открит от Антоанета Хинева, директор на дирекция "Образование и младежки дейности" в Община Варна, която присъства на събитието заедно с Виктор Иванов, студент от ТУ-Варна. Виктор Иванов имаше възможността да заеме ролята на "Мениджър за един ден" в рамките на инициативата, като допринесе за ангажирането на младите хора в сферата на образованието и науката.

2024 © Варна е / снимки: ТУ - Варна