Мобилно меню

150 години от гибелта на Апостола на Свободата почетоха ученици от Североизточна България на събитие във Варна

Специален гост на форума беше вицепрезидентът Илияна Йотова
150 години от гибелта на Апостола на Свободата почетоха ученици от Североизточна България на събитие във Варна
502

Ученици от клубовете "Млади възрожденци" от Североизточна България почетоха 150 години от гибелта на Апостола на Свободата Васил Левски. Организатор на събитието, което се проведе в Първа езикова гимназия във Варна, бе Общобългарският комитет „Васил Левски“. На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на Варна Иван Портних, директорът на Първа ЕГ Ангел Митев, председателят на Общобългарският комитет „Васил Левски“ Васил Василев, председателят на комитет „Васил Левски за Варна“ Станка Димитрова, началникът на Регионалното управление по образование Ирена Радева, преподаватели по история и ученици.

„Поздравявам всички ученици, за които делото на Апостола е вдъхновяващо. Днес повече от всякога имаме нужда от обединение и няма нищо по-добро това да бъде около паметта за Апостола. Вярвам, че тази среща е добра платформа за дискусия за ролята на националните ни герои в опазването на културно-историческата памет," каза пред присъстващите кметът Иван Портних.

Илияна Йотова, която е патрон на инициативите на клубовете, част от Общобългарския комитет „Васил Левски“, поднесе специално приветствие към всички присъстващи.

„Благодаря ви, че учите децата на истинска любов към България, а не на кресливо патриотарство. Вие не само посявате семената на познанието, а възпитавате малки хора, които утре като големи ще развиват България. Възпитавате у тях самочувствието, че са българи, наследници на голяма и славна култура, на един народ, заченат от писменост, книжовност и духовност, че имат държава, създала и разпространила славянската цивилизация“, обърна се вицепрезидентът към преподавателите. Тя изтъкна колко трудна е мисията им в днешния глобален свят без граници.

„За да бъде успешен, човек трябва да знае корените си, своята идентичност и да се гордее с нея“, посочи Йотова.

Вицепрезидентът поздрави председателя на Общобългарския комитет „Васил Левски“ Васил Василев за всеотдайността и родолюбивата дейност. „За съжаление, малко управници знаят колко много правите за нашите деца. Дейността ви се нуждае от подкрепата на държавата“, заяви Илияна Йотова.

„Трябват ни просветени и грамотни управници, за които българското образование е най-важно“, подчерта вицепрезидентът.

Към учениците Йотова се обърна с думите:

"Гордейте се, че сте българи. Помнете величавата личност Левски, отдавна надскочил времето си. Идеите му за свобода, равенство, независим и равен с европейските народи български народ, са актуални повече от всякога. Ако го четем по-често, но не по задължение, и го разбираме, днес ще вземаме правилните решения. Запомнете завета му – каквото и да правиш, да се обещаеш на отечеството".

По-рано вицепрезидентът разговаря с ръководителите на клубовете „Млади възрожденци“ от Североизточна България. В разговора бяха обсъдени пропуските в учебниците по история, както и опитите за пренаписването на българската история.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна, Пресцентър президентство

Откриха изложба "Варна – 105 години курортен град"

Експозицията е подредена в Музея за нова история на Варна и може да бъде разгледана до края на септември
Откриха изложба "Варна – 105 години курортен град"

Изложба "Варна – 105 години курортен град" бе открита в Музея за нова история на Варна. Експозицията е подготвена от отделите "Нова история" и "Най-нова история" към Регионалния исторически музей – Варна и проследява развитието на Варна като морска дестинация от края на XIX век до 80-те години на XX век. По време на откриването беше прочетен оригиналният текст на прокламацията, с която през 1921 г. Варна е провъзгласена за "специален и свободен курортен град".

В приветствието си към гостите заместник-кметът Снежана Апостолова подчерта, че преди повече от век Варна е направила един от най-важните избори в своята модерна история, насочвайки развитието си към морето и туризма. След тежките години на войни и икономически трудности тогавашната варненска управа поглежда към морето не просто като към природна даденост, а като към бъдеще. Това е бил смел и далновиден избор. Още тогава амбицията е била Варна да се развива като модерен морски курорт, който да се нареди до известните европейски туристически градове, посочи Апостолова.

Тя отбеляза, че Морската градина, започнала своето развитие още в края на XIX век и свързана с имената на Михаил Колони и Антон Новак, е част от душата на Варна, а Морските бани, чието изграждане започва през 1925 година и които са открити през 1926 година, дават на града модерния облик на европейски морски курорт.

Историята на Варна не се изчерпва само с градския център и Морската градина. Тя живее и в курортите край града – "Св. св. Константин и Елена", "Златни пясъци", "Слънчев ден", "Ривиера", "Чайка" и всички туристически зони, които посрещат гости от България и света. Те са неразделна част от туристическата идентичност на Варна. Те носят нейното име, нейното гостоприемство и нейния образ пред света, каза още заместник-кметът.

Апостолова изрази признателност към всички хора, работещи в сферата на туризма, които с труда и професионализма си допринасят за добрия имидж на града и за развитието му като предпочитана туристическа дестинация. Преди 105 години Варна е имала смелостта да си представи бъдеще, по-голямо от своето настояще. Днес ние сме длъжни да направим същото. 105 години са повод за гордост, но и за амбиция, каза още Апостолова.

Сред най-ценните експонати в изложбата са оригиналната покана до цар Борис III за откриването на Морските бани през 1926 г., бански костюми и плажни аксесоари от 30-те години на миналия век, както и редки фотографии и пощенски картички, разкриващи облика на Варна като курортен град преди повече от век.

Посетителите имат възможност да разгледат още оригинални документи, рекламни материали, брошури и бюлетини, свързани с развитието на курортното дело и морелечението. Специално място в експозицията е отделено на курортните комплекси "Св. св. Константин и Елена" и "Златни пясъци", които през годините се утвърждават като символи на българския морски туризъм.

Експозицията ще бъде достъпна за посетители до края на месец септември.

По повод годишнината Община Варна направи дарение за фонда на музея от юбилейни книги, албуми и рекламни материали, свързани с историята на Варна като курортен град.

2026 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна