Мобилно меню

30 години специалност "Изящни изкуства" отбелязва с изложба НУИ "Добри Христов"

Експозицията включва творби на водещи преподаватели по изобразително изкуство в училището
30 години специалност "Изящни изкуства" отбелязва с изложба НУИ "Добри Христов"
663

Осем преподаватели в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" ще представят свои творби живопис, графика, скулптура, рисунка и фотография по време на изложбата, с която се отбелязва 30-годишният юбилей на специалността "Изящни изкуства" в училището. Експозицията ще бъде открита в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" на 6 април от 18:30 часа.

Изложбата включва творби на осем художници-преподаватели. С живопис участват Красен Бербенков, Васил Пенчев, Цветомира Георгиева и Светлан Стефанов, който показва и цианотипия, с рисунка се представя Миряна Койнова, с графика Георги Кенаров и Йоана Калудова, със скулптура Надежда Антова.

Красен Бербенков, ръководител на специалността "Изящни изкуства" е преподавател в НУИ "Добри Христов" още от създаването ѝ преди 30 години:

"Всеки от нас, преподавателите, показва сега в Градската художествена галерия на Варна нови творби, създадени в последната година. Винаги сме се старали това, което обясняваме в училище, в учебните часове, да намери своето естествено продължение в творческата изява на учителите. В тези наши изложби възпитаниците ни могат да се срещнат поотделно с всеки, да видят какво твори и да го съпоставят с това, което им говори през учебната година. Това ни дава увереност, че по някакъв начин този кръг от познание и творческа работа с материал ще бъде завършен".

Заместник директорът на училището Йорданка Манева разказва историята на създаването на художествените специалности в НУИ "Добри Христов" в интервю за Нина Локмаджиева.

"Началото е поставено през 1992 г. Осъзнавайки необходимостта от въвеждането на нови специалности, в които да се обучават младите таланти на Варна, тогавашното ръководство на училището, в лицето на директора Марко Добрев, прави постъпки пред Министерство на културата и успява да доведе нещата до успешен край.

На 15 септември 1992 г. училището отваря врати за първите ученици в новата специалност "Изобразително изкуство" в VIII клас. Специалните предмети, които се изучават, са рисуване, живопис, скулптура и композиция. От следващата учебна година са въведени предметите графика, пластична анатомия, перспектива, история на изкуството, естетика и декорация. Обучението е съпроводено от ентусиазма на учителите, както и от дарения за обзавеждане на ателиетата. През годините се създават традиции в преподаването на специалните предмети живопис, графика и скулптура, които спомагат за успешното развитие на специалността „Изящни изкуства“.

Професионализмът на учителите - известни варненски художници – тези, които са преподавали в училището и тези, които в момента преподават, е в основата на този успех. Годишните изложби стават лицето на специалността и част от културния живот на град Варна.
Интересът към специалността от страна на желаещите да учат изящни изкуства расте с всяка изминала година. Следващият директор Христо Дипчиков също проявява далновидност и откликна на обществения интерес към специализирано обучение по изобразително изкуство в прогимназиалните класове, като разкрива през 2012 година специалност Изобразително изкуство за ученици от V до VII клас. Още един печеливш ход е разкриването през същата година и на специалността „Рекламна графика“ от професионално направление Дизайн. От 2019 г. под ръководството на настоящия директор Румяна Петрова, художествените специалности се развиват, отговаряйки на съвременните изисквания за образование в областта на изкуството.

За 30 години са завършили 481 възпитаници на училището - по професия „Художник-изящни изкуства“ - 435, а по професия "Дизайнер" - 46. Още от самото начало, постиженията на учениците са оценявани високо на организираните от Министерството на културата ежегодни национални конкурси, както и на международни конкурси. Доказателство за това са многобройните спечелени награди и едногодишни стипендии за дарование. Голяма част от завършилите се реализират повече от успешно в различни сфери на изкуствата у нас и в чужбина".

2023 © Варна е

Комикс среща и ателие посветени на Акира Торияма ще се проведе във Варна

Поводът е 70 години от рождението на автора на една от най-популярните манги в света – Dragon Ball
Комикс среща и ателие посветени на Акира Торияма ще се проведе във Варна

Поредната тема в поредицата събития по инициатива на Комикс ателие "Град и посоки" с водещ Елена Владова е творчеството на световноизвестния манга илюстратор Акира Торияма. Събитието на 13 април е предназначено за всички любители на мангата, дори и да не рисуват комикси. Акира Торияма е автор на една от най-популярните манги в света – Dragon Ball. На 5 април се навършиха 70 години от рождението му.

Въпреки че приживе Акира Торияма се държи далеч от светския шум и избягва медийни изяви, той е вдъхновил много други автори, не само в Япония. Отворената среща е посветена на неговия живот и творчество, което има почитатели на различни възрасти.

Началото е от 15:00 часа на 13 април. Първият половин час е отворен за всички. Родителите могат да присъстват заедно с децата си. След това ще се проведе творческо комикс ателие.

Програма
15:00 – 15:30 ч. - отворена комикс среща (вход свободен)
15:30 – 17:00 ч. – комикс ателие

Мястото на двете събития е ул. “Архимандрит Филарет” 10.

За информация и записване - Елена Владова: 0888 540 388.

За бъдещи инициативи в областта на комикса може да се следи сайта www.comics-varna.com или прилежащите му социални мрежи.

2025 © Варна е