Мобилно меню

35 години от създаването си отбеляза варненското училище "Стоян Михайловски"

Вярвам, че заедно ще продължим да развиваме каузата "Варна - град на знанието", отбеляза кметът Иван Портних, който беше специален гост на празника
35 години от създаването си отбеляза варненското училище "Стоян Михайловски"
916

Основно училище "Стоян Михайловски" отбеляза 35 години от създаването си на 24 март. Гости на тържеството бяха кметът на Варна Иван Портних, районният кмет на "Вл. Варненчик" Николай Костадинов, директорът на Регионалното управление по образование Ирена Радева, учители и родители. Кметът отправи специално поздравление по случай празника.

Поздравявам всички бивши и настоящи преподаватели, които в продължение на десетилетия са работили и работят всеотдайно за авторитета на училището. Високо оценявам постигнатите резултати в сферите на българския език и литературата, математиката, изобразителното изкуство и спорта. Доказателство за това са многобройните награди и грамоти на възпитаници на училище "Стоян Михайловски", с които се гордеем! На всички пожелавам здраве, вдъхновение и много успехи! Вярвам, че заедно ще продължим да развиваме каузата "Варна - град на знанието"!

По време на тържествената церемония директорът на училището Ангел Киряков прочете едно от стихотворенията на Стоян Михайловски – "Напред" и пожела на учениците да изпълняват заръките на автора, който е и патрон на училището.  

Празничната програма продължи и в класните стаи, като всеки клас бе организирал различни инициативи. В коридорите на училището бяха подредени изложби с най-добрите творби от конкурса за макети "Аз обичам България", за рисунки, за писма на английски език и други. Четвъртокласниците представиха постановката "Благовещение", която подариха на своето училище в навечерието на празника.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

От 28 юни до 3 юли: Варна приема Европейска олимпиада по география

Морската столица има петима представители в националния отбор
От 28 юни до 3 юли: Варна приема Европейска олимпиада по география

Варна ще бъде домакин на XII Европейска олимпиада по география (EGEO 2026). Престижният научен форум ще се проведе от 28 юни до 3 юли със съдействието на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" и Община Варна.

Престижният форум ще събере на едно място най-добрите ученици от 14 държави. Освен традиционните европейски участници, олимпиадата разширява своя географски обхват, като сред поканените са и силни национални отбори с доказани традиции в науката от страни като Казахстан, Армения и Азербайджан.

Програмата на събитието е изключително интензивна и предизвикателна. В рамките на пет дни състезателите ще премерят сили в три основни кръга: Писмен (теоретичен) тест; Мултимедиен тест, както и Теренна работа (Fieldwork) – практическа фаза, в която учениците ще прилагат картографски и изследователски умения на терен.

Отборът на България се състои от единадесет ученици - четири в малката възрастова група и седем в голямата. Варна има петима представители в националния отбор: Тея Спирова, Лев Беленький, Огнян Добрев и Делян-Слав Мирев от IX клас и Звездемир Пенев - XII клас (МГ "Д-р Петър Берон ").

Официалната церемония по откриването ще се състои на 28 юни (неделя), а победителите и носителите на медалите ще бъдат обявени на тържествено закриване на 2 юли (четвъртък). Събитието се организира с подкрепата на Министерството на образованието и науката (МОН), Регионалното управление на образованието – Варна и Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Домакинството на престижния форум се осъществява с финансовата и организационна подкрепата на Община Варна.

2026 © Варна е