Мобилно меню

42-рото издание на филмовия фестивал "Златна роза" се провежда във Варна

За голямата награда тази година се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и 5 сериала
42-рото издание на филмовия фестивал "Златна роза" се провежда във Варна

До 26 септември Варна е домакин на 42-рото издание на филмовия фестивал "Златна роза". За голямата награда тази година се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и 5 сериала. В извънконкурсната програма са включени други над 20 филма.

С прожекция на филма "Последната дума" на Бинка Желязкова беше отбелязана нейната 80-годишнина.

По традиция организаторите на фестивала са предвидили и разнообразни съпътстващи събития – лекции, дискусии, обучения, голяма част от които са насочени към младата публика.

Домакин на "Златна роза" е Фестивалният и конгресен център във Варна.

Организатор на събитието е Националният филмов център, съвместно с Министерството на културата и община Варна.

Специален гост на фестивала е Цветана Манева – лице на изданието тази година.

Визията на фестивала, тази година, използва кадър от филма „Трудна любов“ – 1974 г., където актрисата участва и си партнира с Иван Андонов, който е и режисьор на филма. Фотосите са предоставени на фестивала от Националната Филмотека, партньор на фестивала, а снимката е дело на Крум Костов.

През 2024-а година Цветана Манева отпразнува 80-годишния си юбилей

Председател на журито за пълнометражен филм е писателят и сценарист Захари Карабашлиев. В състава на журито са: Яна Титова (актриса, режисьор и носител на „Златна роза“ за 2024 г. за филма си "Диада", Стефан Командарев (режисьор и носител на "Златна роза" за 2024 г. за филма "Уроците на Блага"), Ада Саломон от Румъния (продуцент на повече от 60 филма), Атина Карталу – Адуку от Гърция (директор на Гръцкия национален филмов център).

Журито за късометражен филм се оглавява от кинокритика Савина Петкова, а в състава му влизат още Стефан Ганов (режисьор, носител на „Златна роза“ за късометражен филм за 2024 г. за филма си "Тихо в снега") и Иван Крал (директор на Сръбския национален филмов център).

За първи път тази година ще бъде присъдена специална "Награда на Филмаутор за млади автори до 35 години". Наградата има за цел да отличи и насърчи младите автори, както и да подчертае нуждата от градивна колаборация в създаването на аудиовизуални произведения. Филмаутор вярва, че поощряването на млади творци ще им даде шанс за още по-смели и креативни крачки във филмовото поприще и ще фокусира вниманието им към текущи въпроси относно авторските права. Отличеният филм ще бъде избран от членовете на Управителния съвет на Филмаутор, а наградата ще бъде връчена от председателя на УС на сдружението – Станислав Тодоров-Роги.

Цялата програма за 42-рото издание на филмовия фестивал "Златна роза" вижте ТУК.

2024 © Варна е / снимки: Фестивал "Златна роза"

"НОЩНО КИНО" открива сезона с прожекция посветена на Йордан Радичков

На 22 ноември ще бъдат представени късометражни филми и анимации по негови емблематични разкази или оригинални сценарии, създадени в сътрудничество с някои от най-големите имена в българското кино
"НОЩНО КИНО" открива сезона с прожекция посветена на Йордан Радичков

"НОЩНО КИНО" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение, предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство.

В петък, 22-ри ноември, в зала 5 на Фестивален и конгресен център, "НОЩНО КИНО" открива сезона със специална прожекция, посветена на 95-годишнината от рождението на писателя и сценарист Йордан Радичков, чиито произведения неизменно вълнуват зрители и читатели от различни поколения. Ще бъдат представени късометражни филми и анимации по негови емблематични разкази или оригинални сценарии, сътворени в сътрудничество с някои от най-големите имена в българското кино.

През годините Радичков работи с творци като Киркор Азарян, Христо Христов, Георги Дюлгеров и др., а по негови мотиви продължават да се създават филми с висока художествена стойност като дебютния "Януари" (2021) на реж. Андрей Паунов. Късометражната програма този петък включва някои от по-рядко показваните: "Опашката" (1963) на режисьора Доньо Донев, "Ако цветовете бяха сиви" (1969) на Роман Мейцов, "Хляб" (1972) на Наум Шопов, както и "Суматоха" (1987) на Иван Танкушев.

До края на годината, под формата на прожекции с дискусии на живо, зрителите ще имат възможността да се срещнат с утвърдени имена в съвременното българско кино, както и с филми, отличени на някои от последните български и европейски фестивали. 

 Билети - онлайн и на касите на Фестивален и Конгресен Център, Варна

2024 © Варна е