Мобилно меню

Българският научноизследователски кораб отплава от Антарктида

Очаква се корабът "Св. св. Кирил и Методи" да пристигне във Варна след средата на април
Българският научноизследователски кораб отплава от Антарктида
517

Българският военен научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" от състава на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров", който осигурява 31-вата българска антарктическа експедиция, отплава от Южния залив на остров Ливингстън, където е разположена българската антарктическа база "Св. Климент Охридски". Той се отправи по обратния път към България в 01:30 часа на 5 март местно време (06:30 часа българско време).

Корабът качи на борда си последните 26 български антарктици, които извършиха подготовка по зазимяване на базата. Различна техника, оборудване и провизии бяха складирани, за да не бъдат изложени на суровите метеорологични условия в Антарктика по време на настъпващата зима там.

От остров Ливингстън корабът "Св. св. Кирил и Методий" се отправи към Пунта Аренас в Чили. Там ще остави екипа от българските антарктици, които ще се приберат в България със самолет. От чилийското пристанище корабът ще отплава обратно през Магелановия проток към Мар дел Плата в Аржентина. След преминаването си през Атлантика, Средиземно, Егейско, Мраморно и Черно море, „Св. св. Кирил и Методий“ ще пристигне във Варна след средата на април.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър ВВМУ "Н. Й. Вапцаров"

Варненския фестивал на науката започва на 24 октомври

Третото издание на проявата включва 90 събития и ще продължи до 27 октомври
Варненския фестивал на науката започва на 24 октомври

Третото издание на Варненския фестивал на науката ще се проведе от 24 до 27 октомври 2024 г. Програмата предлага 90 индивидуални събития – научни работилници, презентации, експерименти, прожекции на документални и игрални филми – всяко, адресирано към конкретна публика. Събитията ще се провеждат едновременно в няколко зали и пространства на Фестивалния и конгресен център

Варненският фестивал на науката цели да представи по достъпен и атрактивен начин актуалните теми, по които работят изследователи, технолози и иноватори в университетите и институтите във Варна и страната. Морската медицина, метеорологията, екосистемата и състоянието на морската среда по целия свят и в Черно море, алтернативните форми на живот, тайният живот на ледниците, космическите загадки, геномът на България – това са само част от темите, които публиката може да избере.

Събитията в първите два дни от фестивала (24 и 25 октомври) са посветени на безплатната училищна програма за организирани ученически групи. Създадени специално за ученическа публика, забавните и образователни събития представят атрактивно теми от учебния материал по различни предмети. Във филмовата програма са включени филми на National Geographic за дивата природа, както и документалният филм за живота на проф. Минко Балкански. Специално за младите хора във Варна гостува и научно-популярният театрален спектакъл „Дългият път към звездите“, който представя последните научни теории за произхода на Слънчевата система и живота във Вселената. Със своя спектакъл „Ресторант на края на Вселената“ участват и ученици от кръжоците по астрономия към НАОП "Николай Коперник" под ръководството на д-р Ева Божурова.

В основната програма са заложени събития за деца, семейна публика и възрастни, така че темите да бъдат привлекателни за хора на всякаква възраст. Целта на организаторите е да представят работата на варненските учени, технолози и иноватори. В презентациите участват представители на различни научни институти и университети – хидролози, метеоролози, еколози, вирусолози, химици, молекулярни биолози и др

Фестивалът се организира от Фондация "Красива наука" в партньорство с Министерството на образованието и науката и Община Варна. Входът е безплатен срещу пропуски, които се резервират предварително на сайта на фестивала hbeautifulscience.bg/v-programa.

2024 © Варна е