Мобилно меню

Eлектронно издаване на билети във влак въвежда БДЖ

Така клиентите на БДЖ ще могат да се снабдяват с билети за влак за пътуване и с прекачване във възелни гари в цялата страна
Eлектронно издаване на билети във влак въвежда БДЖ
720

 

"БДЖ - Пътнически превози" въведе експериментално електронно издаване на билети във влак от превозния персонал чрез PDA устройства. В момента услугата се извършва пробно с функционалност единствено по направленията София - Враца - Видин и София - Враца - Лом.

По време на тестовия период ще бъдат отстранени всички нередности, свързани с мобилната връзка и други възникнали грешки по време на работата на устройствата. След оптимизиране на неточностите поетапно ще бъде увеличен броя на влаковете и маршрутите, по които ще се предлага тази услуга с повече функционалности и възможност за предлагане на повече търговски оферти. Така клиентите на БДЖ ще могат да се снабдяват с билети за влак за пътуване и с прекачване във възелни гари в цялата страна.

Електронното издаване на билети във влака чрез PDA устройства значително улеснява процеса за превозния персонал, тъй като билета се отпечатва автоматично само с натискането на няколко бутона от менюто на устройството и вече не е необходимо да бъдат попълвани бланки на ръка, което отнема повече време и е свързано с редица неудобства в работата на служителите.

PDA устройствата са свързани централизирано с билетоиздаващата система, което автоматично подобрява отчетността чрез предоставяне на данни в реално време директно в системата за извършените продажби. Чрез устройствата продажбите се извършват съгласно Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.

Въвеждането на електронно издаване на билети във влак чрез PDA устройства е част от мерките за подобряване и надграждане на функционалностите на билетоиздаващата система и разширяване на интегрираната автоматизирана система, което ще улесни клиентите при закупуване на билети чрез осигуряване на повече възможности и ще подобри отчетността в дружеството.

2024 © Варна е

Според проект: Електрически катамаран свързва централната част на Варна и Аспарухово

Очакванията са инициативата да допринесе за намаляване на автомобилния трафик, ограничаване на вредните емисии, по-добро използване на пристанищната инфраструктура и подобряване на свързаността между различните части на морската столица
Според проект: Електрически катамаран свързва централната част на Варна и Аспарухово

Общинският съвет даде съгласието си Община Варна да кандидатства като водещ партньор с проектното предложение "ODESSOS BLUE WAY" по Европейската градска инициатива – инструмент, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие на ЕС. Проектът предвижда създаването на т.нар. "воден байпас", който да свърже централната градска част и район "Аспарухово" посредством електрически катамаран.

Транспортната връзка ще използва съществуващата пристанищна инфраструктура.

Според вносителя реализацията на "ODESSOS BLUE WAY" ще допринесе за намаляване на автомобилния трафик, ограничаване на вредните емисии, по-добро използване на пристанищната инфраструктура и подобряване на свързаността между различните части на Варна.

Очаква се инициативата да засили и туристическата привлекателност на Варна.

Прогнозният бюджет на проектното предложение е почти 2,5 млн. евро. До 80% от допустимите разходи ще бъдат финансирани чрез Европейския фонд за регионално развитие, а останалите малко над 495 хил. евро са собствен принос. Общинският съвет даде съгласието си при одобрение на проекта средствата за съфинансиране да бъдат осигурени от бюджета на Варна в периода 2027–2029 г.

Проектното предложение трябва да бъде подадено до 15 юни 2026 г., а

предвиденият срок за изпълнение е до две години.

Местният парламент даде съгласие също Община Варна да се включи като партньор в международен проект по програма URBACT IV, насочен прилагането на природосъобразни решения в крайбрежни градски среди. Предложението е свързано с усилията за адаптация към климатичните промени, подобряване на градската среда и ограничаване на замърсяването на Черно море.

Проектът "Устойчиво управление на градския отток и прилагане на природосъобразни решения (NBS) в крайбрежни градски среди" се реализира по покана на Метрополия Ница Лазурен бряг във Франция, която ще бъде водещ партньор в международната мрежа. Варна е поканена като представител на Черноморския регион.

В проекта ще участват крайбрежни и речни градове и територии от Франция, Португалия, Словения, Гърция, Естония, Черна гора и България. Основната цел е създаването на транснационална мрежа, която да разработи общ наръчник с действия за устойчиво управление на дъждовните води и намаляване на морското замърсяване.

Сред предвидените мерки са премахване на водонепропускливи настилки, изграждане на дъждовни градини и озеленени площи за задържане на вода, създаване на инфилтрационни канали и биоканали, както и внедряване на устойчиви дренажни системи за улици и обществени пространства. Идеята е тези решения да бъдат разработвани съвместно с научни организации, образователни институции и други заинтересовани страни.

Максималният общ бюджет на тематичната мрежа по програмата URBACT IV е до 1 млн. евро. За Община Варна е предвидено финансиране до 150 хил. евро. От тях 80% са безвъзмездна помощ от Европейския фонд за регионално развитие, 15% са национално съфинансиране от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, а 5% са собствен принос на общината. Финансовото участие на Варна може да достигне до 7 500 евро.

Ако проектът бъде одобрен, изпълнението му ще продължи 30 месеца, като стартът е планиран за ноември 2026 година.

2026 © Варна е