Мобилно меню

Финални акценти в програмата на МТФ Варненско лято

Грандиозен завършек на 32-рото издание на фестивала ще постави спектакълът "Чаплин пианисимо", с участието на сина на Чарли Чаплин - Юджийн
Финални акценти в програмата на МТФ Варненско лято

На две последни събития в програмата на тазгодишното 32-ро издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято" ще се насладят ценителите в морската столица на 14 и 15 юни.

На 14 юни от 19 часа, в Радио Варна своя рецитал на пиано, озаглавен "Шопен, живот в изгнание", ще изнесе Силвен Моризе. Събитието е част от програмата Интермецо, в която образно си подават ръка Международният театрален и Международният музикален фестивал, които носят името "Варненско лято".

В рецитала е представен парижкият период на Фредерик Шопен, белязан от принудителното му изселване от Полша, което подчертава плодотворната му работа през тези години на промени. Докато Шопен намира убежище в Париж, далеч от родната си земя, той композира някои от най-емблематичните си произведения, изразяващи както неговия музикален гений, така и дълбокото му чувство на загуба и носталгия.

Рециталът започва с Балада оп. 23 в сол минор, първата от неговите балади – форма, която Шопен усъвършенства, за да трансформира музикалния разказ. Композирано след пристигането му в Париж, това завладяващо произведение съчетава драматичен лиризъм и технически иновации, отразявайки мъката и надеждата на творец в изгнание.

Чрез завладяващи валсове и интроспективни ноктюрни Шопен улавя същността на романтичния дух на епохата, като същевременно влива в композициите си меланхолични нотки, специфични за опита му като изгнаник. Вечерта включва и мазурки, които прославят неговото полско наследство и полонези, които резонират с духа на съпротива и национална гордост.

Това емоционално представяне на репертоара на Шопен дава представа за борбата му да запази своята артистична идентичност далеч от дома. Това е празник на устойчивостта и красотата, родени от сърцето на един от най-великите композитори за пиано на всички времена.

Роденият през 1982 година Силвен Моризе започва да свири на пиано на 9-годишна възраст в Безансон, където по-късно в консерваторията получава първите си награди по пиано, акомпанимент и камерна музика. През 2003 г. постъпва в Парижката висша музикална консерватория, като същевременно учи и във Висшето училище по звукозапис. От 2009 г. работи основно като оркестрант за кино и симфонична музика. Автор е на саундтрака на редица филми. Редовно изнася и концерти.

На 15 юни от 19:30 часа ще бъде поставен грандиозен завършек на 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято" със спектакъла "Чаплин пианисимо". В него участие ще вземе синът на Чарли Чаплин - Юджийн, който е и внук на американския драматург Юджийн О’Нийл. В спектакъла се представя животът на Чарли Чаплин, чрез неговата филмова музика.  

"Модерни времена", "Великият диктатор", "Хлапето", "Треска за злато", "Светлините на рампата", "Циркът"… Легендарните филми на Чарли Чаплин, превърнали се в епоха в киното, не биха били така въздействащи без музиката, която ги съпровожда. А тя е композирана от самия Чаплин! За оригиналната си музика към филма "Светлините на рампата" той дори получава награда "Оскар".

От сцената Юджийн Чаплин въвежда зрителите в историята на музикалните композиции, разказва лични спомени и анекдоти, свързани с кинематографичното наследство на баща си, и откроява значението на музиката в неговите филми. За да се потопим в тяхната атмосфера, под звуците на двата рояла се прожектират знакови сцени от филмите и живота на една от най-забележителните личности в киното на ХХ век.

За да отдадат почит на големия кино творец, Жан-Паскал Бентюс и Силвен Моризе създават концерт с най-известните филмови композиции на Чаплин под формата на сюити за два рояла. В света на киното двамата музиканти са познати като едни от най-добрите оркестратори и автори на аранжименти. Когато свирят, публиката има усещането, че слуша цял оркестър.

"Чаплин пианисимо" е на английски език и при представянето си във Фестивалния и конгресен център във Варна ще бъде придружен със субтитри на български език. В края на спектакъла зрителите са поканени на среща-разговор с тримата изпълнители.

2024 © Варна е / снимки: Viafest

На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Изявата на 11 декември ще е първа по рода си в България
На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Във Варна ще е първият концерт с оркестър на Светлин Русев с тристагодишната цигулка Страдивариус, която Българската държава му връчи в края на октомври. На специална церемония на 31 октомври министърът на културата Найден Тодоров повери на виртуозния цигулар инструмента – реликва, създаден преди три века, на който доскоро свиреше Минчо Минчев.

Концертът ще е на 11 декември от 19 часа, в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна.

Необикновената история на цигулката започва през 1716 г., когато е изработена от Антонио Страдивари, но е известна и с името "Барон Витгенщайн", защото дълги години е собственост на легендарната фамилия, втора по богатство след Ротшилд. С идването си на власт Хитлер започва системно да ограбва културни артефакти и произведения на изкуството. За да спаси цигулката от нацистите, Паул Витгенщайн тайно я изнася от дома си във Виена и я пренася нелегално в Швейцария през 1938 г. След време тя попада в Лондон, после в Ню Йорк. На нея свири концертмайсторът на Нюйоркската филхармония Джон Кориляно старши.

През 1977 г. Българската държава купува инструмента специално за Минчо Минчев.

От ноември тази година на цигулката свири Светлин Русев, а във Варна, на първия си за България концерт с оркестър с безценния инструмент, той ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър № 1 (ла минор) на Дмитрий Шостакович. Варненският оркестър ще бъде дирижиран от маестро Григор Паликаров. Концертът е част от цикъла "Петите симфонии" и в неговата програма ще прозвучи Пета симфония на Сергей Прокофиев.

2024 © Варна е