Мобилно меню

Георги Господинов спечели награда "Букър" с романа "Времеубежище" 

За първи път български автор получава едно от най-престижните международни отличия за литература
Георги Господинов спечели награда "Букър" с романа "Времеубежище" 

Романът на Георги Господинов "Времеубежище" спечели международната награда за литература "Букър". Господинов е първият български автор, номиниран и впоследствие спечелил наградата, информира БНТ.

"Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел, стигна до краткия списък от 6 номинации за отличието "Букър", което е едно от най-престижните в литературата.

"За мен е чест да бъда тук. Благодаря на фондация "Букър" за подкрепата тази книга да бъде преведена. Благодаря на журито, че оцени роман, разказващ за спомените от миналото и глобализацията на носталгията. Благодаря и на всички останали номинирани - книгите ви са чудесни. Огромно благодаря и на преводача Анджела Родел, която изгради на английски език тази клиника на миналото", каза Георги Господинов след награждаването.

Авторът благодари и на българското си издателство "Жанет 45", което, по думите му, се е престрашило да публикува книгата в първия месец на ковид пандемията.

Георги Господинов посочи, че печели наградата навръх 24 май - деня на българската азбука и славянската книжовност.

"Честит празник, честито чудо на езика", каза той на български език пред публиката.

Във "Времеубежище" са използвани много чудесни метафори, но една от тях е за критичната липса на смисъл в света, отбеляза преводачът Анджела Родел.

"С тазгодишния кратък списък фондация "Букър" се бори точно с тази липса - натиска нови бутони, намира неочаквани извори на смисъл, нови светове и думи. Благодаря на журито, че избра нас сред всички останали чудесни книги", каза още тя.

Наградата "Букър" се връчва от 1969 г. насам за роман, написан на английски език. С нея са отличени автори като Салман Рушди и Маргарет Атууд.

"Радостта заради книга е чиста радост", обобщи в профила си в социалните мрежи писателят Георги Господинов, след като романът му  "Времеубежище" спечели наградата "Букър".

“Написах тази книга с трийсетте букви на кирилица. Благодаря на всички, които вярваха в нея! Благодаря на читателите си, с които сме заедно от години. Беше и е дълъг път. Благодаря на писателите преди мен, от които съм се учил! На българските писатели за всичко изстрадано и написано. За радостта, която видях в България след обявяването на наградата снощи. Радостта заради книга е чиста радост. Благодаря ви! Възможно е! Иска ми се това да отвори вратата към българската култура и да ни даде кураж”, написа още Господинов.

Футболната ни легенда Христо Стоичков също не скри радостта си от признанието на българския писател. Той отбеляза, че това е “...още една "Златна топка" за България”.

2023 © Варна е / снимка: Фейсбук The Booker Prizes

Актьорът Димитър Маринов представя две книги във Варна

Той е първият български актьор, качил се на сцената на Оскарите, за филма с негово участие "Зелената книга", който спечели наградата за най-добър филм
Актьорът Димитър Маринов представя две книги във Варна

На 12 май (понеделник) 2025 г. от 18 часа Регионална библиотека "Пенчо Славейков" посреща актьора Димитър Маринов, който ще представи двете си книги "Към сцената" и "Към екрана". Пред варненската публика авторът ще сподели за своя професионален и житейски опит, защото, както пише в мотото на двете му книги:

"За да си добър актьор, трябва да станеш по-добър човек".

Срещата е част от националното турне на Димитър Маринов, в рамките на което той ще обиколи 21 града в страната. Събитието е инициирано от Дирекция "Образование и младежки дейности" към Община Варна и е с вход свободен.

Димитър Маринов е първият български актьор, качил се на сцената на Оскарите, след като филмът с негово участие "Зелената книга" спечели наградата за най-добър филм през 2019 г. Негов първи учител по актьорско майсторство още в ученическите му години е Невена Коканова. Завършва НАТФИЗ в класа на проф. Крикор Азарян. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател в Америка по актьорско майсторство.

 

2025 © Варна е