Мобилно меню

Кои са балетните педагози на Варненската опера

Те са ядрото, благодарение на което Варненският балет жъне аплодисменти на три континента
Кои са балетните педагози на Варненската опера

В навечерието на Световния ден на балета 29 април 2024 г. Варненската опера отбелязва с благодарност балетните педагози, които развиват и надграждат постиженията в балетната трупа на оперния театър. Балетните педагози стоят зад всеки вълшебен танцов спектакъл и несъмнено те са ядрото, благодарение на което Варненският балет жъне аплодисменти на три континента.

Главният балетмайстор СЕРГЕЙ БОБРОВ от безкомпромисната школа на московския Болшой театър е творчески център и двигател на обновената балетна трупа на Варненската опера. Убеден е, че „Има големи и не толкова големи режисьори, затова има и големи и не толкова големи театри. Добър хореограф означава добър театър.“ Работата му като постановчик е подчинена на непрестанния му стремеж варненската трупа да става все по-успешна и все по-добра.

Хореографката СВЕТЛАНА ТОНШЕВА от Воронеж споделя ежедневието си с варненската трупа вече 8 години. Тя смята, че работата с млади артисти води до добър резултат „само ако равиваш способността си да мислиш конструктивно, да анализираш, да правиш изводи, да реализираш стратегия и безкрайно да работиш върху грешките си. Да излъжеш публиката е невъзможно – ако артистите са искрени и излизат на сцената с любов към зрителите в залата, успехът е гарантиран.“

НАТАЛИЯ МАТУС-МАРЧУК и съпругът ѝ АЛЕКСАНДЪР МАТУС-МАРЧУК от Москва работят с варненската трупа от близо 2 години, а преди това в продължение на 20 години са солисти в Руския академичен ансамбъл „Игор Моисеев“, където натрупват огромен опит. Наталия смята, че „е важна чистотата в танца, линията на кордебалета, но е особено важно артистите да разбират емоцията на това, което изпълняват. За нас като педагози е важно и да създадем у младите артисти доверие. Основните качества, за да станеш наистина добър балетист, са физически данни, трудолюбие и амбиция.“ За АЛЕКСАНДЪР МАТУС-МАРЧУК професията е потомствена. „Най-важното е да се репетира много, да се полага много труд. Балетът е тежък, в тази професия е нужна издръжливост. Трябва постоянно да мислиш какво и как танцуваш. Мислещият, разбиращият артист е добър артист“, казва той.

БАХИДЖАН СМАГУЛОВ от Казахстан, медалист от Международния балетен конкурс във Варна, е бил водещ балетен солист на Татарския и Казахския оперен театър. Любимият му балет е „Дон Кихот“, а танцът, който най-много харесва, е бялото адажио от „Лебедово езеро“. „Публиката по света приема много добре Балета на Варненската опера, защото спектаклите ни са на много високо ниво и винаги даваме максимума от себе си. Отличен кордебалет, добра актьорска игра, ярки, интересни солисти. По случай празника пожелавам на всички нас търпение, защото балетът е като раждането на дете – трябва да си търпелив, за да го гледаш как расте и се развива.“

НАТАЛИЯ БОБРОВА идва от Красноярск, за да стане балетна прима на Варненската опера. Като балетен педагог тя се старае да види във всеки артист индивидуалните му силни качества, за да подбере репертоар, който му подхожда. „Руската балетна школа акцентира върху емоциите, а западната школа е по-насочена към техниката. Не е интересно обаче да гледаш само техника, изпълнителят трябва да е артист. На публиката пожелавам, без значение какви спектакли посещава – балет, опера, театър – да обича изкуството, както го обичаме ние.“

МЕГАН РЕЙД, която е част от варненския балет от 5 години, първо като танцьор, а по-късно и като педагог, е родена в Лондон. За нея „сценичното присъствие е от особено значение, защото балетът разказва истории чрез танц“. Убедена е, че за варненската балетна трупа все повече ще се говори по цял свят, а предстоящата премиерна постановка на „Катарина, или Дъщерята на разбойника“ ще се нареди сред най-добрите заглавия на балетната компания.

2024 © Варна е / снимки: Държавна опера - Варна

Фестивал “Танцови маршрути” ще се проведе във Варна

Събитието започва на 10 ноември, когато ще се проведат четири различни артистични събития
Фестивал “Танцови маршрути” ще се проведе във Варна

Фестивалът за съвременен танц “Танцови маршрути” се завръща през ноември във Варна с втора част на своята програма. Събитието започва на 10-и, когато ще се проведат четири различни артистични събития.

На 10 ноември от 10:00 ч., в Юнашки салон ще се проведе Танцов уъркшоп с Коста Каракашян - 100% Authentic Movement. Уъркшопът ще се състои от задачи за импровизация, дискусия и работа в група и записване на финално видео, като всеки участник ще получи индивидуална обратна връзка от хореографа. Събитието е подходящо за участници с всякакъв предишен опит и танцов стил.

На 10 ноември от 17:30 ч., в NICOTEA - склад за култура,  ще се проведе лекцията на Елена Маринова - "Неограничените възможности на танцовото тяло // Laban research". Лекцията ще ни потопи в принципите на Labanotation (Movement Notation System). Гостите ще се  гмурнат в неограничените възможности за развитие на движенчески материал, провокирани от семпли избори, които твърде “логични”, остават неизследвани в нашите танцови тела. Лабанотацията е система за анализ и запис на човешкото движение. Тя е разработена от австро-унгарския хореограф и танцьор Рудолф фон Лабан.

На 10 ноември от 19:00 ч., в Behemoth - creative hub & bar ще се проведе Silent Technicians -  имърсив моноспектакъл на режисьора и хореограф Коста Каракашян с участието на Емилия Тончева в колаборация със словенския поет Сергей Харламов. Създаден по време на фестивала Leap Off Page на фондация „Елизабет Костова“, който обединява писатели и танцови артисти, спектакълът трансформира стихотворение на Харламов в имърсив преживяване, което отвежда публиката на пътешествие из изоставените пространства на призрачен театър. По време на представлението зрителите се запознават отблизо с четири образа от тихото минало на театъра – техника, пияницата, актрисата и божеството.

На 10 ноември от  20:30 ч., на сцената на The Center със "Синдром на отсъстващия" - съвременна танцова миниатюра. “Синдром на отсъстващия” е танцова творба за избора, разглеждаща търсенето на вътрешния Бог, автентичността на човека. Творба за зависимостта във връзките. Момент, в който липсата на чуваемост се извежда на всеослушание. Автор на хореографията е Елена Маринова, а на сцената ще видим танцовите артисти Цветина Матова и Велизар Груев  (Head Under Water Dance Company).

Програмата продължава на 13-и ноември от 19:00ч., където на новооткритата Сцена Филиал ще се изиграе танцовият спектакъл "Послания" на Varna Dance Theater с хореографи Карина Илиева и Силвия Христова. Този спектакъл вече няколко пъти пълни залите в страната, а освен това има варненски корени. Спектакълът е изграден върху житейската философия и стиховете на известния варненски поет Никола Илиев (1946—2002), автор на редица стихосбирки и председател на Сдружение на писателите – Варна от 1997 г. до 2001 г.

Финалът на „Танцови маршрути” тази година ще бъде поставен на 14-и ноември от 19:00ч. на Сцена Филиал с танцовия пърформанс BEHIND YOU. Солов танцов пърформанс за връзката между съзнателните и безсъзнателните ни опити. Спомените се сливат и разделят, търсейки пътя си към съзнанието. Пърформансът е по идея и хореография на Филип Миланов в изпълнение на Петя Колева-Вучов.

Информация за записване и билети на сайта на фестивала danceroutes.eu.

2024 © Варна е