Мобилно меню

Концерт-спектакъл "3 март - дух и памет" организират във Варна

Инициативата е съвместна между Варненския свободен университет и Общината, ще се проведе на 3 март, от 17:30 часа, във ФКЦ, при вход свободен
Концерт-спектакъл "3 март - дух и памет" организират във Варна

Концерт-спектакълът "3 март – дух и памет" ще се проведе на 3 март 2025 г. в 17:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна. Събитието, организирано от Община Варна в партньорство с Варненския свободен университет "Черноризец Храбър", ще бъде празник, който ще докосне сърцата на всички присъстващи.

Концертът е с вход свободен!

На сцената на зала 1 на ФКЦ ще излязат представителните ансамбли, гайдарският оркестър и хорът при Средното училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски", и ансамбъл "Българи", както и певицата Силвия Георгиева. "Концертът "Дух и памет" акцентира върху значимостта на събитията от българската история, които ни карат да сме горди българи", коментира доц. д-р Ивайло Иванов, ръководител "Художествено-творческа дейност" на Варненския свободен университет.

По традиция концерт-спектаклите, посветени на Националния празник на страната ни във Варна, са дело на Академичния танцов театър на ВСУ "Черноризец Храбър", който е не само "перла в университетската корона" в обучението по изкуства, но и символ на съхранените български традиции и новаторския сценичен подход. И тази година студентите от специалност "Хореография" са подготвили вдъхновяващи моменти от българския фолклор, като ще вплетат в танца история, вярата и българския дух. 

Академичният танцов театър създава запомнящи се спектакли, привличащи интереса на публиката във Варна и страната. Той е творческа лаборатория за студентите по хореография, в която те усъвършенстват своите умения под ръководството на водещи преподаватели и професионалисти в областта на фолклорните танци. В рамките на обучението си студентите изучават традициите на различни етнографски области, усвояват стиловите особености на народните танци и се включват в реални сценични проекти. Професионалната подготовка им позволява да намерят място сред водещите български ансамбли и да създадат собствени творчески решения за съхранение и популяризиране на фолклорното изкуство. Академичният танцов театър на Варненския свободен университет е носител на престижни отличия, сред които Награда "Варна" и "Златна лира" на Съюза на българските музикални и танцови дейци. 

Обучението в специалност "Хореография" във ВСУ "Черноризец Храбър" се отличава с активното сътрудничество с едни от най-престижните фолклорни ансамбли в страната. Студентите работят с утвърдени хореографи и изпълнители, което им осигурява безценен практически опит и широки перспективи за професионално развитие. Близо 500 са възпитаниците на професионалното направление "Музикално и танцово изкуство" през последните 30 години, като интересът към специалността и обучението във Варненския свободен университет непрекъснато нараства. 90 на 100 от завършилите специалност "Хореография" се реализират професионално, голяма част от тях работят като ръководители или хореографи на ансамбли, клубове за народни танци, а други - като учители по български танци в средното образование, споделя доц. Иванов. 

Концерт-спектакълът "3 март – дух и памет" обещава да бъде празник на творчеството и вълнуващо емоционално преживяване, което ще припомни на всички присъстващи важните уроци на историята и неизменния дух на българската нация!

2025 © Варна е

Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Доброто висше образование е трудното, подчерта Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет в морската столица
Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Апелирам висшите училища да завишават изискванията си към студентите, защото доброто висше образование е трудното. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет във Варна. Това е поредната му среща по места с преподавателите от държавните висши училища.

„Държавата ще подкрепя всяка инициатива, която е насочена към повишаване на качеството и насърчаване на специалности, които подготвят експерти за приоритетните за страната ни сектори“, каза министър Вълчев. По думите му една от важните мерки, насочени към повишаване на изискванията в икономическите висши училища, е увеличаването на приема с математика за кандидат-студентите. „Вероятно в краткосрочен план това ще доведе до трудности за университетите, но ние сме готови да ги подкрепим допълнително“, посочи министърът и изрази увереност, че това е стъпка, която ще направи студентите от това направление още по-конкурентни на пазара на труда.

По думите му сериозен потенциал за привличане на повече чуждестранни студенти имат и икономическите и техническите висши училища в страната. „Ще подкрепяме усилията ви да бъдете по-разпознаваеми на световния пазар на висше образование и заедно ще променим програмата на МОН за популяризиране на висшите ни училища зад граница“, каза още министър Вълчев.

Тенденциите във висшето образование са положителни не само заради увеличаването на броя на чуждестранните студенти, подчерта Красимир Вълчев. Той отбеляза, че се увеличава научната дейност на университетите, броят на публикациите на преподавателите, международната дейност. Министърът акцентира, че все повече млади хора избират академичната кариера, което повишава конкуренцията и качеството.

Във Варна министър Вълчев проведе среща с учители и директори от региона в Техническия университет в града. В рамките на посещението си той участва и в Пролетната конференция на Съюза на математиците.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър МОН