Мобилно меню

Ляв кандидат спечели президентските избори в Ирландия 

Катрин Конъли е смятана за проевропейски политик, тя осъди руската инвазия в Украйна
Ляв кандидат спечели президентските избори в Ирландия 

Лявата независима кандидатка Катрин Конъли бе обявена за победител на президентските избори в Ирландия, след като единствената ѝ съперничка – представителката на центристката партия "Фина Гейл" Хедър Хъмфрис – призна поражението си, съобщи Франс прес.

"Катрин ще бъде президент на всички ирландци. Тя ще бъде и мой президент", каза Хъмфрис пред ирландската обществена телевизия.

Конъли бе поздравена и от вицепремиера на Ирландия Саймън Харис, който също е член на "Фина Гейл" – партия, стълб на управляващата коалиция. 

Бивша адвокатка и депутат, Конъли беше подкрепена от основните опозиционни партии, включително Зелените и националистите от "Шин Фейн". В предизборната си кампания тя се обяви против увеличаването на военните разходи и защити военния неутралитет на Ирландия, която е партньор, но не и член на НАТО.

Избраната за президент Конъли осъди руската инвазия в Украйна. "Никога не бих се колебала. Неутрална страна като нашата трябва да осъди злоупотребата със сила от всеки – както от Русия, така и от Америка", заяви тя.

Катрин Конъли е смятана за проевропейски политик, макар че след вота за Брекзит през 2016 г. направи някои двусмислени коментари. Тя също така изразява пропалестински позиции, отбелязва АФП.

Твърдите ѝ възгледи по въпроси като външната политика, жилищното настаняване, правата на работниците и ограниченията на военните разходи може да доведат до напрежение с правителствената коалиция, доминирана от двете основни дeсноцентристки партии – "Фина Фойл" и "Фина Гейл".

Авторът на коментарни статии във в. "Айриш таймс" Пат Лийхи пише, че изборният ден "е бил катастрофален" за управляващите партии. Според него начинът, по който Конъли ще изгради отношенията си с правителството, което тя критикува, ще предизвика нова политическа несигурност и вероятен конфликт в ирландската политика.

2025 © Варна е / източник: БНТ

Варненката DARA е първият български изпълнител в престижната класация на Billboard

Bangaranga влезе в седмичната класация Global 200
Варненката DARA е първият български изпълнител в престижната класация на Billboard

Победителката от "Евровизия" DARA стана първият български изпълнител, влязъл в престижната музикална класация на Billboard. Нейната песен "Bangaranga" влезе в седмичната класация Global 200, в която намират място най-слушаните в интернет парчета.

DARA е поставена на 90-о място сред най-популярните за изминалата седмица изпълнители в над 200 територии по целия свят, включително Съединените щати. 

Изпълнението на песента Bangaranga на финала на конкурса „Евровизия“, с което DARA спечели във Виена, надмина 14 милиона гледания в официалния канал на песенния конкурс в YouTube. Хитът Bangaranga е на първо място в класацията Топ 50 на Spotify за България.

Bangaranga заема №1 в плейлиста за България на Apple Music.

Музиката и текстът на Bangaranga са дело на Анн Джудит Уик, Кристиан Торсеа, Дарина Йотова (Дара) и Димитрис Контопулос.

2026 © Варна е / източник: bTV
Още по темата: Bangaranga Класация Billboard DARA
Още по темата: Bangaranga Класация Billboard DARA