Мобилно меню

Министър Весела Лечева отличи скиора Алберт Попов

Състезателят благодари на министерството на младежта и спорта, на федерацията по ски, на треньора и семейството си за подкрепата: Създадохме страхотен екип и постигнахме успехи, за които само бяхме мечтали, отбеляза Алберт Попов
Министър Весела Лечева отличи скиора Алберт Попов
666

Министърът на младежта и спорта Весела Лечева награди с плакети скиора Алберт Попов и неговия треньор Ивайло Борисов. След 39-годишна пауза Попов стана вторият българин след Петър Попангелов, който се класира на почетната стълбичка в старт от Световната купа в алпийските ски, както ВАРНА Е ви информира.

Лечева се срещна със скиора и неговия екип, веднага след завръщането им от Палисейдс Тахо, САЩ. Министърът подари на Алберт Попов мартеница и му пожела много здраве и успехи.

"От името на Министерството на младежта и спорта искам да изразя нашата радост и гордост от постигнатия успех. Не сме изненадани от това класиране, защото упоритият труд рано или късно се възнаграждава. В световната ранглиста в слалома има 5600 състезатели, което още веднъж показва значимостта на успеха. Поздравявам треньора на Алберт за усилията, които полага, за професионализма в подготовката, както и Българската федерация по ски, която работи на много високо ниво от години"

Весела Лечева се спря и на 2015-а година, когато Алберт Попов претърпя тежка автомобилна катастрофа.

"Благодарности към майката на Алберт – Мартина Попова, с която се запознах, защото родителската подкрепа е много важна. Алберт Попов показа, че има много силен дух, след като премина през едно от най-тежките житейски изпитания. Успя да излезе още по-силен".  

По време на срещата Алберт Попов и треньорът му Ивайло Борисов разкриха, че са много щастливи от мястото на подиума, защото то е награда за усилията и тренировките в последните години. След Световното първенство в Куршевел, Франция, където Попов не завърши, е имало момент на колебание, но това чувство бързо е било преодоляно.

„Благодаря на Министерството на младежта и спорта, на федерацията по ски, на треньора и моите родители затова, че създадохме един страхотен екип, който работи. Постигнахме успехи, за които само сме мечтали. Горд съм и много радостен от това, което постигнахме. Тази победа е за всички нас"

Треньорът на Алберт, Ивайло Борисов подчерта, че успехът идва в правилния момент, за който двамата са се подготвяли от години. Борисов допълни, че е щастлив, че точно Весела Лечева ги награждава, защото като спортист от световна величина тя може да оцени най-добре тяхното постижение.

Президентът на федерацията Цеко Минев обърна внимание върху факта колко важно е да бъде разработена програма за обучение на треньори, така че стотиците деца, които ще се запалят по ските след световния пробив на Алберт Попов, да получат шанс за добра подготовка.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър ММС

Завърши ремонтът на Спортен комплекс Локомотив във Варна

Спортните клубове вече подновиха тренировъчния процес в модернизираните зали
Завърши ремонтът на Спортен комплекс Локомотив във Варна

Строително-ремонтните дейности в Спортен комплекс "Локомотив" във Варна завършиха и комплексът е готов отново да посрещне спортните клубове, състезателите и младите таланти на града. Модернизираната база предлага по-добри условия за тренировки, по-висока енергийна ефективност и значително по-сигурна и функционална спортна среда.

Обновяването включва трите основни спортни обекта в комплекса - закрития лекоатлетически комплекс, спортна зала "Димитър Нушев" и залата за модерен петобой. Дейностите са реализирани със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, като Община Варна осигури и допълнително финансиране за редица важни подобрения извън първоначалния обхват на проекта.

Оглед на обновената база направи кметът на Варна Благомир Коцев, заедно с директора на ОП "Спорт - Варна" Юрджан Ахмед

"Спортен комплекс "Локомотив" е цялостно обновен. Днес виждаме модерна база с нови инсталации, подобрена климатизация, мерки за енергийна ефективност и значително по-добри условия за подготовка. Отстранени са течовете по покрива, подменена е дограмата, обновени са залите и е създадена много по-комфортна среда за нашите спортисти", заяви кметът. По думите му инвестициите в обществената инфраструктура, включително и спортната, са сред ключовите приоритети на Община Варна.

"Спортът възпитава дисциплина, постоянство и характер. Инвестициите в спортна база са инвестиции в младите хора и в бъдещето на града. Продължаваме да работим по обновяването и на други спортни обекти във Варна," допълни кметът.

Директорът на ОП "Спорт - Варна" Юрджан Ахмет също подчерта значението на обновяването за спортната общност.

"От днес спортните клубове започват поетапно да се завръщат в комплекса по предварително изготвен график. Вярвам, че с този ремонт създаваме много по-добри условия за подготовка и развитие на варненските спортисти", коментира Ахмет. По думите в капиталовата програма на ОП "Спорт - Варна" е заложено и обновяването на настилката в спортна зала "Димитър Нушев", където тренират баскетболните клубове. 

Ремонтът на спортните бази обхвана всички ключови зони на комплекса и разрешава дългогодишни проблеми, свързани както с техническото състояние на базата, така и с условията за подготовка на спортистите. Сред основните дейности беше цялостното саниране на сградите чрез полагане на нова топлоизолация по фасадите и покривите. Изпълнена е и нова хидроизолация, с което са отстранени проблеми с течове и компрометирани участъци по покривните конструкции.
Напълно подменено е осветлението във всички зали с нови енергоспестяващи LED системи, които осигуряват по-добра осветеност на тренировъчните пространства и по-ниски експлоатационни разходи. Към всяка от сградите са изградени фотоволтаични системи за собствено потребление, които ще подпомогнат на електрозахранването на комплекса и ще допринесат за значително намаляване на разходите.
Съществена част от ремонта е и подмяната на дограмата в закрития лекоатлетически комплекс заедно с компрометираните метални носещи конструкции. Това беше дългогодишен проблем за базата, който пораждаше притеснения за безопасността при неблагоприятни атмосферни условия, посочи Ахмед. 

Извършена е сериозна модернизация на отоплителните, вентилационните и климатичните системи. В лекоатлетическата зала са изградени изцяло нови, а в спортна зала "Димитър Нушев" системата е значително подобрена, което осигурява много по-добра тренировъчна база за младите спортисти. Паралелно с техническите подобрения е извършено и цялостно вътрешно обновяване на спортните зали, тренировъчните пространства, съблекалните, помощните помещения и треньорските стаи. 

В закрития лекоатлетически комплекс са изградени и допълнителни санитарни помещения. Специално внимание е отделено и на безопасността и достъпността, чрез изграждане на мълниезащитна инсталация, въведени противопожарни мерки и осигурена достъпна платформа за хора в неравностойно положение.

След изпълнението на всички дейности сградите достигат клас на енергопотребление "А", като е постигнато минимум 30% спестяване на първична енергия за всеки от обектите.

2026 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна