Мобилно меню

Мирослав Боршош: Туристическият бранш отдавна чака еврото у нас

Министърът на туризма подчерта, че въвеждането на еврото ще повиши доверието към дестинация България и ще направи по-лесни и предвидими пътуванията на гости от различни части на света
Мирослав Боршош: Туристическият бранш отдавна чака еврото у нас
561

Националната информационна кампания за въвеждането на еврото в България стартира с проява в Бургас. Форумът е първи от поредица събития в страната, посветени на процеса по присъединяване към еврозоната. В него участие взеха министър-председателят Росен Желязков, вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, министърът на финансите Теменужка Петкова, министърът на туризма Мирослав Боршош, министърът на енергетиката Жечо Станков, кметът на Бургас Димитър Николов, управителят на Българската народна банка Димитър Радев, както и Йорданка Чобанова – ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.

Министърът на туризма Мирослав Боршош обяви пълната готовност на сектора за европейската валута.

Пред представители на местната власт, туристическия бизнес и граждани той подчерта, че бизнесът отдавна чака еврото у нас.

„Ние от Министерството на туризма проведохме редица срещи с бранша и изчистихме ключови въпроси още преди старта на кампанията. „Единството е сила“ – това е мотото на кампанията и ние сме тук, за да отговаряме честно на въпросите: защо, как и кога ще се случи този процес“, заяви Боршош.

Той очерта и основните ползи за сектора: повече стабилност и доверие в дестинацията, по-силен международен имидж на България като модерна и интегрирана европейска държава, предимства за бизнеса чрез намаляване на разходите и рисковете, по-лесни и предвидими пътувания за туристите, както и по-благоприятна среда за устойчиви инвестиции.

Министерството на туризма вече организира ключови форуми и дискусии, сред които Националната конференция „Българският туризъм и присъединяването към Еврозоната“, международната дискусия „Бъдещето на туризма в България и Европа“, както и работни срещи с БНБ, Министерството на икономиката, КЗП и туристическите организации.

2025 © Варна е / снимки: Министерство на туризма

Маршрути за туристи с двигателни затруднения предлагат във Варна

Безплатните карти ще се предлагат от 1 юли в Туристическия информационен център срещу Катедралата
Маршрути за туристи с двигателни затруднения предлагат във Варна

От 1 юли в Туристическия информационен център на Община Варна ще бъдат на разположение безплатни карти на маршрута "Варна за всички" - специализиран туристически тур, създаден за хора с двигателни затруднения. 

Маршрутът обхваща централната градска част и е съобразен с възможностите за безопасно и удобно придвижване на хора с двигателни затруднения. В картите са обозначени основните културни, исторически и архитектурни обекти по трасето, както и информация, улесняваща достъпа до тях.

Безплатните пешеходни турове "Варна за всички" се организират съвместно от Община Варна и Съюза на екскурзоводите в България и се провеждат всяка първа сряда на месеца. До края на 2026 г.

предстоят още четири обиколки – на 1 юли, 5 август, 2 септември и 6 декември.

Последният тур за годината ще бъде посветен на Международния ден на хората с увреждания, който се отбелязва на 3 декември.

Участието в обиколките е безплатно.

Началният час е 10:30 ч., а сборният пункт е пред Туристическия информационен център (Козирката).

Освен маршрута в централната част на града, е разработен и разширен достъпен туристически маршрут, който включва обекти в Морската градина. За него се изисква предварителна заявка и се заплаща, поради което не е част от регулярната програма.

График и подробна информация за пешеходните турове може да намерите ТУК 

2026 © Варна е