На второ плаване до Антарктика отплава корабът "Св. Св. Кирил и Методий"
Българският военен научноизследователски кораб (НИК) 421 – "Св. св. Кирил и Методий", от състава на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ започна своето второ плаване до Антарктика. Задачата на експедицията е осигуряване на условия за реализирането на десет научни проекта, които вече излизат извън пределите на българската база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън. Освен научните изследвания, които ще обезпечи, НИК 421 ще превози и близо 70 тона материали за строителството на новата лаборатория в района на българската база, съобщават от пресцентъра на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров".
Новоизбраният кмет на Варна – Благомир Коцев, както и неговият предшественик – Иван Портних, областният управител – Андрияна Андреева, командирът на ВМС – контраадмирал Кирил Михайлов, представители на държавната власт, общественици и много други официални гости уважиха церемонията по изпращането на кораба, който потегли от Морска гара – Варна. Началникът на Морско училище – флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, пожела успешно плаване на членовете на екипажа, а на семействата им – търпение. Председателят на Българския антарктически институт – проф. Христо Пимпирев, получи флага на Военноморските сили на България, който да бъде развят на Ледения континент.
Преди да отплава, НИК 421 бе посетен и от стотина деца – възпитаници на основно училище "Св. св. Кирил и Методий". Те разгледаха кораба, а на командира му – капитан II ранг Николай Данаилов, подариха бутилка с послание, което той да отнесе на Южния полюс.
Пет месеца ще продължи втората полярна експедиция на първия български военен научноизследователски кораб. Първото пристанище, в което ще има престой, е Картахена. До испанското пристанище ще плават и курсанти от Морско училище, които ще отрабоят своята плавателна практика. Оттам НИК 421 ще се отправи към Южна Америка, където ще посети пристанища в Чили, Бразилия и Аржентина. След преминаване на пролива Дрейк, ще достигне и до остров Ливингстън.