Мобилно меню

Набират кандидати за приемни семейства във Варна

Вижте на какви критерии трябва да отговарят кандидатите за приемни родители
Набират кандидати за приемни семейства във Варна

Община Варна съвместно с Агенцията за социално подпомагане започват кампания за набиране на приемни семейства под надслов „Стани приемен родител, дари обич на дете“.

От страна на Община Варна кампанията се провежда по инициатива на заместник-кмета по социалните въпроси и здравеопазването Снежана Апостолова

Приемната грижа е временна мярка за закрила на дете.

Тя е поемане на отговорност за живота, здравето и възпитанието на детето, без придобиване на родителски права. Приемният родител трябва да е добре информиран какво представлява тя, за да е сигурен в решението си и в собствените си възможности. Той трябва да прояви любов, търпение и толерантност към детето, за което е отделил време и място в живота си, обясняват експертите.

Основна цел на кампанията е да се подкрепи процесът на деинституционализация на деца, настанени в специализирани институции и на деца в риск от изоставяне. Дейностите по кампанията включват набиране, оценяване и утвърждаване на кандидатите за приемни семейства, обучение и  взаимно адаптиране, а впоследствие и настаняване и отглеждане на дете в приемно семейство, както и осигуряване на подкрепа и наблюдение от социалните работници. 

Кандидатите за приемни родители трябва да отговарят на следните критерии:

  • Да са пълнолетни лица в добро здраве и с достатъчно време и желание да се грижат за едно или повече деца;
  • Да притежават минимум образователен ценз – основно образование;  
  • Да не са осъждани с влязла в сила присъда или срещу тях да е образувано наказателно производство, което не е завършило;
  • Да не са поставени под запрещение;
  • Да не са с ограничени или отнети родителски права;
  • Да могат да осигурят подходящи материални условия за  отглеждането и възпитанието на дете;
  • Да могат да осигурят на детето лично пространство в жилището си;
  • Да не страдат от СПИН и болести по чл.61, ал.1 и чл.146, ал.1 от Закона за здравето;
  • Да бъдат готови да си партнират със социалните работници от различни институции в процеса на оценяване и след настаняването на детето.

При избора на приемни родители от значение е и нагласата на останалите членове на семейството. Кандидатите за професионално приемно семейство получават базово обучение по утвърдена програма от Министерството на труда и социалната политика. Периодът за утвърждаване на кандидат-приемен родител включва: проучване и оценката на кандидатите за приемно семейство в рамките на 4 до 6 календарни месеца от датата на подаденото заявление по местоживеене, както и обучение. За дейността е предвидено месечно финансово възнаграждение.

Лицето, което желае да стане приемен родител, подава „Заявление за полагане на приемна грижа“ по образец до доставчика  – Община Варна. Заявлението се адресира до кмета на Община Варна, а документите се подават в информационния център или деловодството на общината. 

Когато кандидатът е от друго населено място, подава заявление по образец до кмета на съответната община по местоживеене. Необходимо условие е общината да бъде партньор по проект „Повишаване на капацитета на служителите на Агенцията за социално подпомагане във връзка с модернизиране на системите за социална закрила“, Компонент 1. 

За повече информация: Снежана Борисова – началник на Областния екип за приемна грижа -  0889 305 556.

2024 © Варна е

Административният съд във Варна отхвърли жалбите срещу премахването на павилиони в района на Колхозния пазар

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд
Административният съд във Варна отхвърли жалбите срещу премахването на павилиони в района на Колхозния пазар

Административен съд – Варна отхвърли исканията на "Пазари" ЕАД за спиране на допуснатото по силата на закона предварително изпълнение по издадени заповеди на кмета на Община Варна, с които бе наредено премахването на повече от 40 преместваеми обекти, намиращи се в района на Колхозен пазар.

Като съобразиха доводите и твърденията на жалбоподателя, както и приложените доказателства, съдебните състави отхвърлиха исканията за спиране на изпълнението на заповедите за неоснователни, съобщават от пресцентъра на съдебната институция. 

Съдът счита, че от приложените към исканията за спиране доказателства и от изложените доводи не могат да бъдат обосновани изводите, че от предварителното изпълнение на заповедите, за искателя е налице реална опасност от причиняването на значителни и/или труднопоправими вреди, които да са противопоставими на обществения интерес, защитаван от закона. 

Сред аргументите на съдебните състави е посочено още, че твърденията на дружеството за потенциални имуществени вреди от изпълняването на процесните заповеди не са доказани, нито като вероятност на настъпване, нито като размер. Съдът приема, че се касае за преместваеми обекти по смисъла, които е възможно да бъдат демонтирани. 

Определенията подлежат на обжалване пред Върховния административен съд, в 7-дневен срок от съобщаването им на страните.

2024 © Варна е