Мобилно меню

Най-добрият съвременен Фалстаф - Кирил Манолов, ще пее в Летния театър на Варна

Държавната опера в морския град представя премиера на Вердиевата творба по повод 210 години от рождението на именития композитор – на 29 юли, от 21 часа
Най-добрият съвременен Фалстаф - Кирил Манолов, ще пее в Летния театър на Варна

ФАЛСТАФ е едно от заглавията, с които Държавна опера - Варна отбелязва 210 години от рождението на Верди през 2023 година. Премиера на операта "Фалстаф" ще бъде представена пред зрителите на "Опера в летния театър", на 29 юли, от 21 часа.

Джузепе Верди пише операта „Фалстаф“ по Шекспировата комедия „Веселите уиндзорки“, когато е на почти 80-годишна възраст. Това е последната опера, написана от великия композитор.

Верди подарява на публиката оперен сюжет, изпълнен със свеж хумор и ласкава ирония към главния герой, чрез която, според критиците, великият композитор се смее на себе си.

„След като убих толкова много герои, накрая имам право да се посмея!“

В операта „Фалстаф“ се преплитат две драматургични линии - романтичната любов на младите Нанета и Фентон и комичната история около образа на сър Джон Фалстаф.

Този образ е поверен на най-добрия съвременен Фалстаф, световноизвестния баритон Кирил Манолов, който ще зарадва публиката в Летния театър на Варна.

"Фалстаф" е "черешката на тортата" на операта. Това е философия, мисъл за живота, вкарана в музика и текст. Запалих се по тази опера още в ранна възраст, след един запис на Караян. Колкото повече слушаш „Фалстаф“, толкова повече те грабва и откриваш нови неща. Гениално написана от Верди, от Бойто и от Шекспир. Пял съм я над сто пъти в поне 17–18 постановки. Трябва да си наистина добър певец, пеенето е много трудно, но трябва и да си много добър актьор и комик.“

В ролята на Мисис Куикли ще се превъплъти Мариана Пенчева.

„Това е опера не само за певци с хубави гласове, но и с изключително добри актьорски заложби, защото в нея рядко се разчита на арии, но ансамбълът и сглобката между нас е страшно важна. Опера, в която всички трябва да се съобразяваме един с друг. Пяла съм във „Фалстаф“ с най-големите имена като Жозе ван Дам, Брин Терфел и самия Ренато Брузон, неведнъж и с Кирил Манолов.“

Режисьор на актуалната трактовка на „Фалстаф“ за Държавна опера – Варна е Нина Найденова.

„Фалстаф“ е една гигантска крачка в друго пространство, уникална музика, която сама по себе си е шега, и едно послание, че животът ни може да бъде по-усмихнат, ако просто използваме тази формула. Верди и комедия са най-прекрасното съчетание, което можем да предложим на публиката в днешно време. Изключително сложно е да правиш комедия, защото първо трябва да се надсмееш на собствените си недъзи, за да можеш да отправиш този критичен поглед така, че хем да говори и да изпраща послания, хем да може да усмихне всички. Надсмиваме се над егото, над онова, което губи мярка. Всеки трябва да може да покаже собствените си недостатъци, да ги признае пред света и да върви напред. Непосредствената близост между публика и изпълнители в едно такова пространство като сцената на Летния театър е много по-голяма и много по възторжена. Вече е традиция с Варненската опера да правим заедно концепции, смели планове и да поставяме доказали се, но трудни заглавия, като обединяваме усилия, за да ги покажем на колкото се може повече публика.“

Диригент ще е Григор Паликаров.

„Драматургията и музикалната фактура в тази опера са доста сложни. Нина Найденова е поставила операта много музикално, с пълно съобразяване на трудността за изпълнителите и за оркестъра, така че режисьорските задачи, колкото са интересни и впечатляващи, толкова са съобразени с музиката. Верди прави един много голям мост между първите си опери и последната. Дълго време критикуват Верди, че оркестърът му представлява една голяма китара, с която се съпровождат певците, т.е. че не е достатъчно добре развит. Верди пише „Фалстаф“ в епоха, когато започват да творят по-младите композитори като Леонкавало, Маскали, Пучини. Усеща се неговото желание да надрасне това, което е писал, да не изостава, не да бъде просто модерен, а да бъде в съзвучие с времето. „Фалстаф“ драматургично и архитектонично е изграден по един съвършен начин – една опера, в която не се маха нито една нота, не се правят съкращения. Щастлив съм, че имам възможността да работя с певци на световно ниво в постановка, която е само в помощ на Вердиевата драматургия и сама по себе си е много красива и интересна. Летният театър във Варна е естествен декор и тази уникална зеленина ще се върже много добре със сценографията и режисурата. Бих поканил всеки, който още не си е купил билет, да го направи максимално бързо – ще е нещо, което си струва.“

Хореограф е Анна Пампулова.

„Фалстаф“ е третото заглавие, по което работя през този сезон във Варненска опера след „Калас и Онасис“ и „Хитрата лисичка“. Тъй като почеркът е съвременен, беше много важно да се избегнат щампите на класическото оперно поведение и да раздвижим нещата. Цели композиции са специално разработени по определен начин чисто хореографски, за да може по-лесно да се възприеме тази експресия. Има деликатно присъствие на балет, вписан е вътре през пластиките и в последната сцена, в която балет и хор са в едно общо дихание, обща магия. За мен като хореограф е много важно в тази постановка да има истинност в поведението и в същото време елегантност.“

 

ФАЛСТАФ

Опера от Джузепе Верди

Диригент постановчик Григор Паликаров; Режисьор Нина Найденова; Сценография и костюми Елена Иванова; Хореографски дизайн Анна Пампулова; Диригент на хора Надежда МакКюн

Действащи лица и изпълнители: СЪР ДЖОН ФАЛСТАФ - Кирил Манолов; ФОРД - Свилен Николов; ФЕНТЪН – Рейналдо Дроз; ДОКТОР КАЮС – Александър Баранов; БАРДОЛФ – Момчил Караиванов; ПИСТОЛ – Гео Чобанов; АЛИС ФОРД – Ирина Жекова; НАНЕТА – Мария Павлова; МИСИС КУИКЛИ - Мариана Пенчева; МЕГ ПЕЙДЖ – Силвия Ангелова; Оркестър, хор и балет на  Държавна опера Варна

2023 © Варна е

За първи път в България: Анна и Димитър Фурнаджиеви представят творби от Дора Пеячевич

Изявата ще е в Концертното студио на Радио Варна на 28 ноември, от 19 часа
За първи път в България: Анна и Димитър Фурнаджиеви представят творби от Дора Пеячевич

Интересен концерт за ценители на музиката във Варна подготвят Анна Фурнаджиева - концертмайстор на оркестъра на Варненската опера и Димитър Фурнаджиев - пианист и корепетитор в оперния театър. На 28 ноември, от 19 часа, в Концертното студио на Радио Варна семейство Фурнаджиеви, въпреки че отдавна са заедно, за пръв път излизат заедно на сцена

Поводът да се случи това, е забележителен. Анна и Димитър Фурнаджиеви ще изпълнят за пръв път в България произведения за цигулка и пиано от Дора Пеячевич (1885-1923), първата композиторка на Хърватия и едно от известните имена в европейската музика от края на XIX и началото на XX век. Родена в хърватското благородническо семейство Пеячевичи, тя е продължител на знаменитата възрожденска българска католическа фамилия от Чипровци, принудена да напусне България след Чипровското въстание през 1688 година. Дора Пеячевич е дъщеря на Теодор Пеячевич, носител на аристократичната титла "бан на Хърватия, Славония и Далмация", и на унгарската баронеса Елизабета Вай де Вайя. 

Посветила се от ранни години на музиката, завършила музика и композиция в Дрезден и Мюнхен, тя се нарежда сред първите жени - композитори в Европа. Създава камерна, солистична и оркестрова музика, която следва големите музикални модели на времето, композира  оригинални творби за пиано, цигулка и пиано, както и солови песни.

"Забравени след ранната ѝ кончина, през последните 20 години творбите на Дора Пеячевич все по-често са част от хърватския музикален живот. Ролята ѝ в хърватската музика от онова време е преоткрита и Дора Пеячевич е призната за автор на първата модерна симфония, носител на европейската хармонична мисъл в хърватската музика и един от най-смелите композитори в европейската камерна и концертна музика. Без съмнение, Дора Пеячевич е най-изявената жена - композитор от края на XIX и началото на XX век. Неслучайно Едуард Григ и Клод Дебюси се възхищават от нейното творчество", пише в научната си студия за Дора Пеячевич проф. д-р Тодор Петров, познат и с други свои изследвания в областта на музикалната история.

В своя концерт, под наслов "Романтична музика от композиторка с български корени", Анна и Димитър Фурнаджиеви ще изпълнят в Концертното студио на Радио Варна за пръв път в България "Романс", "Славянска соната за цигулка и пиано", "Елегия" и "Пролетна соната за цигулка и пиано" от Дора Пеячевич. 

2024 © Варна е