Мобилно меню

Научноизследователският кораб "Св. СВ. Кирил и Методий" акостира на Морска гара - Варна

Екипажът бе удостоен с почетния знак на Президента на Република България
Научноизследователският кораб "Св. СВ. Кирил и Методий" акостира на Морска гара - Варна
827

След 127 дни плаване до българската база на остров Ливингстън и обратно първият български военен научноизследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий" акостира на Морската гара във Варна.

В официалната церемония по посрещането му участваха президентът Румен Радев, кметът на Варна Иван Портних, началникът на отбраната Емил Ефтимов, министрите на отбраната и на образованието, областният управител Марио Смърков, началникът на ВВМУ флотилен адмирал проф. Боян Медникаров, командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, проф. Христо Пимпирев, много граждани.

По време на церемонията екипажът на научноизследователския кораб бе удостоен с почетния знак на Президента на Република България.

Корабът "Св. св. Кирил и Методий" е собственост на консорциум, чиито членове са Висшето военноморско училище, Софийският университет "Св. Климент Охридски" и Българският антарктически институт. Тържественият акт по издигането на военноморския флаг и присвояването на име на НИК 421 бе проведен на 27 юли 2021 г.

Преди първата полярна мисия на кораба той бе ремонтиран, модернизиран и дооборудван във Варна. На 27 декември 2022 г. "Св. св. Кирил и Методий" отплава от Морска гара – Варна, като така бе поставено началото на 31-вата българска антарктическа експедиция до полярната база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън, Южни Шетландски острови. Корабът бе натоварен със строителни материали и оборудване, които бяха необходими за изграждането на лаборатория, като част от българската база.

На 4 февруари 2023 г. НИК 421 пусна котва в пристанището в Мар дел Плата, Аржентина, където на борда се качи екипът полярници, изследователи и логистици. След това корабът започна последния си преход до Ливингстън, като премина успешно протока Дрейк. Той достигна своята дестинация през 49-ия ден от плаването си. Изследователските и строителните дейности на родните полярници продължиха 24 дни.

На 6 март 2023 г. корабът „Св. св. Кирил и Методий“  пое по обратния път към родината и акостира на Морска гара - Варна на 2 май. 31-вата българска антарктическа експедиция е първата, при която родните учени достигнаха до полярната база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън на борда на собствен кораб, който не само осъществява мисии до ледения континент, но и помага на учени от други държави.

"България застана отново на морската карта на света. Ние сме една много уважавана нация сред полярните държави, а полярните държави са всичките най-велики и богати страни в света", коментира пред журналисти във Варна ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев.

По време на плаването на борда на кораба "Св. св. Кирил и Методий" са се провели и първите български научни изследвания в Южния океан.

"В тази експедиция ние свършихме толкова работа - както в науката, така и в логистиката, колкото за три експедиции, ако бяхме карали по стария стопаджийски начин - да се молим на някой да ни вземе и да ни закара до там", подчерта проф. Пимпирев.

Припомняме, че по време на експедицията до Антарктида екипажът на кораба участва и в спасителна операция на учени от испанската база, чиято лодка аварирала по време на буря.

"Командирското ми решение беше да отида с кораба, тъй като времето не позволяваше да се изпрати лодка и щях да рискувам да изгубя личен състав от моя екипаж. Затова подходих с кораба", разказа за важната акция кап. II ранг Николай Данаилов, командир на НИК "Св. Св. Кирил и Методий".

След завръщането си в България екипажът на кораба "Св. Св. Кирил и Методий" ще получи заслужена почивка, но подготовката за новата експедиция вече е в ход и се очаква през ноември корабът отново да поеме към ледения континент, отбелязва БНТ.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Научноизследователският кораб се завърна от третото си плаване до Антарктида

Плаването продължи 5 месеца
Научноизследователският кораб се завърна от третото си плаване до Антарктида

С тържествен военен ритуал на Морската гара във Варна бе посрещнат българския научноизследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий" с бордови номер 421 от състава на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров". Той се завърна от третото си плаване до българската база "Св. Климент Охридски" на о. Ливингстън в Антарктида. Корабът осигуряваше Тридесет и третата българска антарктическа експедиция. Той се завърна във Варна след 155-дневна мисия и 45 дни престой на ледения континент.  

На празничното събитие присъстваха кметът на Варна – Благомир Коцев, съветникът на президента по военната сигурност – вицеадмирал Митко Петев, областният управител на Варна – проф. Андрияна Андреева, командирът на ВМС – контраадмирал Кирил Михайлов, ръководителят на Българската научно-изследователска мисия проф. Христо Пимпирев и др. Екипажът получи поздравления от официалните гости и от началника на Морско училище – флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов.

При стъпването си на родна земя командирът на третото полярно плаване кап. II ранг Радко Муевски докладва мисията за изпълнена. Под негово командване на кораба "Св. Св. Кирил и Методий"

плаваха 34 души, сред които четири дами и двама румънски курсанти. 

"С тази поредна мисия вие доказахте, че сте подготвени и можете да носите отговорността, поставена на плещите ви. Първото плаване беше тежка задача за всички ни, защото се отправихте към непознатото. По време на втората мисия трябваше да затвърдим постигнатите успехи, но днес смело мога да кажа, че вече имате придобити трайни способности и умения и ние се гордеем, че прославяте българския военен флот". С тези думи командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов посреща екипажа на военния кораб.  

По време на пътуването част от младите курсанти в състава плаваха до испанския град Картахена, след което се прибраха във Варна, други четирима, сред които две жени, отплаваха за дългосрочна практика. Те пътуваха на борда на кораба чак до остров Ливингстън, където се включиха в 33-тата Българска полярна експедиция. Част от задачите на пътуването до ледения континент тази година бе обновяването на вътрешното обзавеждане и доокомплектоването на българската изследователска база "Св. Климент Охридски".  

За третата си антарктическа мисия корабът плава с нова лаборатория  "ЕндуроСат" на борда. По време на пътуването в лабораторията се приемаха, обработваха и анализираха космически данни, събрани от системи за наблюдение на земната и водната повърхност на Земята от Космоса. Новата придобивка предостави на екипажа възможности за наблюдение на корабния трафик, замърсяванията и позволи проследяване на хидрометеорологичната обстановка. 

В 33-тата Българска полярна експедиция участваха 37 учени, сред които специалисти от Гърция и от Обединените арабски емирства. За първи път тази година в експедицията се включиха учени-орнитолози, със задачата да изследват разнообразието на видовете птици по време на пътуването, престоя в базата на о-в Ливингстън и обратно. В научната експедиция се включиха още сеизмолози и специалист от Института по подводна археология

НИК 421 "Св. Св. Кирил и Методий" вече 3 години е част от военния състав на Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров".

Плавателният съд е първият в историята на морското плаване военен боен кораб, който плава до ледените води на Антарктика.

Участвал е вече в три успешни изследователски експедиции на о-в Ливингстън.  

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна