Мобилно меню

Научноизследователският кораб "Св. СВ. Кирил и Методий" акостира на Морска гара - Варна

Екипажът бе удостоен с почетния знак на Президента на Република България
Научноизследователският кораб "Св. СВ. Кирил и Методий" акостира на Морска гара - Варна
706

След 127 дни плаване до българската база на остров Ливингстън и обратно първият български военен научноизследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий" акостира на Морската гара във Варна.

В официалната церемония по посрещането му участваха президентът Румен Радев, кметът на Варна Иван Портних, началникът на отбраната Емил Ефтимов, министрите на отбраната и на образованието, областният управител Марио Смърков, началникът на ВВМУ флотилен адмирал проф. Боян Медникаров, командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, проф. Христо Пимпирев, много граждани.

По време на церемонията екипажът на научноизследователския кораб бе удостоен с почетния знак на Президента на Република България.

Корабът "Св. св. Кирил и Методий" е собственост на консорциум, чиито членове са Висшето военноморско училище, Софийският университет "Св. Климент Охридски" и Българският антарктически институт. Тържественият акт по издигането на военноморския флаг и присвояването на име на НИК 421 бе проведен на 27 юли 2021 г.

Преди първата полярна мисия на кораба той бе ремонтиран, модернизиран и дооборудван във Варна. На 27 декември 2022 г. "Св. св. Кирил и Методий" отплава от Морска гара – Варна, като така бе поставено началото на 31-вата българска антарктическа експедиция до полярната база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън, Южни Шетландски острови. Корабът бе натоварен със строителни материали и оборудване, които бяха необходими за изграждането на лаборатория, като част от българската база.

На 4 февруари 2023 г. НИК 421 пусна котва в пристанището в Мар дел Плата, Аржентина, където на борда се качи екипът полярници, изследователи и логистици. След това корабът започна последния си преход до Ливингстън, като премина успешно протока Дрейк. Той достигна своята дестинация през 49-ия ден от плаването си. Изследователските и строителните дейности на родните полярници продължиха 24 дни.

На 6 март 2023 г. корабът „Св. св. Кирил и Методий“  пое по обратния път към родината и акостира на Морска гара - Варна на 2 май. 31-вата българска антарктическа експедиция е първата, при която родните учени достигнаха до полярната база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън на борда на собствен кораб, който не само осъществява мисии до ледения континент, но и помага на учени от други държави.

"България застана отново на морската карта на света. Ние сме една много уважавана нация сред полярните държави, а полярните държави са всичките най-велики и богати страни в света", коментира пред журналисти във Варна ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев.

По време на плаването на борда на кораба "Св. св. Кирил и Методий" са се провели и първите български научни изследвания в Южния океан.

"В тази експедиция ние свършихме толкова работа - както в науката, така и в логистиката, колкото за три експедиции, ако бяхме карали по стария стопаджийски начин - да се молим на някой да ни вземе и да ни закара до там", подчерта проф. Пимпирев.

Припомняме, че по време на експедицията до Антарктида екипажът на кораба участва и в спасителна операция на учени от испанската база, чиято лодка аварирала по време на буря.

"Командирското ми решение беше да отида с кораба, тъй като времето не позволяваше да се изпрати лодка и щях да рискувам да изгубя личен състав от моя екипаж. Затова подходих с кораба", разказа за важната акция кап. II ранг Николай Данаилов, командир на НИК "Св. Св. Кирил и Методий".

След завръщането си в България екипажът на кораба "Св. Св. Кирил и Методий" ще получи заслужена почивка, но подготовката за новата експедиция вече е в ход и се очаква през ноември корабът отново да поеме към ледения континент, отбелязва БНТ.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Варненския фестивал на науката започва на 24 октомври

Третото издание на проявата включва 90 събития и ще продължи до 27 октомври
Варненския фестивал на науката започва на 24 октомври

Третото издание на Варненския фестивал на науката ще се проведе от 24 до 27 октомври 2024 г. Програмата предлага 90 индивидуални събития – научни работилници, презентации, експерименти, прожекции на документални и игрални филми – всяко, адресирано към конкретна публика. Събитията ще се провеждат едновременно в няколко зали и пространства на Фестивалния и конгресен център

Варненският фестивал на науката цели да представи по достъпен и атрактивен начин актуалните теми, по които работят изследователи, технолози и иноватори в университетите и институтите във Варна и страната. Морската медицина, метеорологията, екосистемата и състоянието на морската среда по целия свят и в Черно море, алтернативните форми на живот, тайният живот на ледниците, космическите загадки, геномът на България – това са само част от темите, които публиката може да избере.

Събитията в първите два дни от фестивала (24 и 25 октомври) са посветени на безплатната училищна програма за организирани ученически групи. Създадени специално за ученическа публика, забавните и образователни събития представят атрактивно теми от учебния материал по различни предмети. Във филмовата програма са включени филми на National Geographic за дивата природа, както и документалният филм за живота на проф. Минко Балкански. Специално за младите хора във Варна гостува и научно-популярният театрален спектакъл „Дългият път към звездите“, който представя последните научни теории за произхода на Слънчевата система и живота във Вселената. Със своя спектакъл „Ресторант на края на Вселената“ участват и ученици от кръжоците по астрономия към НАОП "Николай Коперник" под ръководството на д-р Ева Божурова.

В основната програма са заложени събития за деца, семейна публика и възрастни, така че темите да бъдат привлекателни за хора на всякаква възраст. Целта на организаторите е да представят работата на варненските учени, технолози и иноватори. В презентациите участват представители на различни научни институти и университети – хидролози, метеоролози, еколози, вирусолози, химици, молекулярни биолози и др

Фестивалът се организира от Фондация "Красива наука" в партньорство с Министерството на образованието и науката и Община Варна. Входът е безплатен срещу пропуски, които се резервират предварително на сайта на фестивала hbeautifulscience.bg/v-programa.

2024 © Варна е