Мобилно меню

Нов фургон за лечение и кастрации на кучетата получи приютът в Каменар

Той е дарен, а оборудването е със средства на Община Варна
Нов фургон за лечение и кастрации на кучетата получи приютът в Каменар
682

Приютът за безстопанствени кучета в село Каменар вече разполага с чисто нов фургон, който ще служи за операционно-манипулационни дейности и ще осигури възможност да се извършва качествено лечение и кастрации на кучетата. Той е дарение от доброжелатели, а със средства осигурени от бюджета на Община Варна започна поетапно закупуване на ветеринарномедицинска техника, необходима за неговото оборудване.

Във фургона са обособени операционна и манипулационна.

Разположени са и две операционни маси с хидравлични механизми, операционна лампа и дигитален микроскоп с вградена камера, шкаф за съхранение на лекарства и 2 мивки. В най-кратки срокове се очаква да пристигне най-важната за лечението на животните апаратура - два апарата за хематологичен и биохимичен анализ. "Това е изключително важна техника, която не само е жизненоважна за кучетата в приюта, но и гарантира бързината и високото качество на всички ветеринарномедицински дейности и процедури", подчерта директорът на приюта д-р Стоимен Стоименов.

"Във фургона ще бъде поставен и климатик, който да осигури комфорт за животните", допълни той.

В последните месеци се усеща спешна необходимост от още един ветеринарен лекар. Причината е, че само за последните 6 месеца в Приюта са кастрирани повече кучета, отколкото сумарно за последните три години. Статистиката показва, че за половин година са стерилизирани близо 250 бездомни животни, което е в пъти повече от предходните години - през 2020 г. са били 68 кучета, през 2021 г. – 142, а през 2022 г. – само 34. Този положителен резултат е постигнат без да се променя броят на работните места в Приюта или основният годишен бюджет. Липсата на специализиран персонал обаче се усеща все по-осезаемо. "Нещата се случват, защото има общи воля и желание за промяна, но за да подобрим още темповете и качеството на работа е необходимо да преструктурираме персонала в полза на лекарския състав и гледачите на кучета", посочва д-р Стоименов.

"Ръководството на Приюта и доброволците са обединени в усилията си да помогнат на бездомните кучета в града и да им осигурят хуманно отношение и добра жизнена среда", подчерта Стоименов. По думите му центърът е посещаван от много доброволци и те се включват активно в грижите за обитателите там. Провеждат се и редовни срещи с участието на всички страни - администрация, доброволци и екипа на Приюта, на които се обсъждат мерките за развитие, възможностите за изграждане на нов дом за обитателите, следят се ефективните европейски практики в тази сфера.От Приюта отправят специална молба към гражданите да не оставят битов отпадък в близост до казаните за смет, защото безстопанствените животни в града се струпват около такива места в късните часове на денонощието и е възможно възникването на инциденти и формирането на глутници кучета, търсещи препитание.  

Екипът напомня, че разчита и на подкрепата и толерантността на местните хора, защото в с. Каменар има десетки прекрасни, но изоставени кученца, които очакват с надежда своите осиновители.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Със специално събитие във Варна отбелязаха Световния ден на бежанците

Отличени бяха творби, получени в рамките на инициативата "Варна помни"
Със специално събитие във Варна отбелязаха Световния ден на бежанците

Представители на държавни и местни институции, международни организации и граждани отдадоха заслужено признание на хората и организациите, които ежедневно работят за подкрепата, интеграцията и социалното включване на бежанци и мигранти. Сдружение "Енерджи" съвместно с Община Варна организира инициативата "Варна помни: град на култури и преселения" под мотото #UntilEveryoneIsSafe. Събитието пред сцена "Раковина" в Морската градина бе по повод 20 юни - Световния ден на бежанците, мигрантите и принудително разселените лица, отбелязван от Организацията на обединените нации, както и във връзка със 75-годишнината от приемането на Конвенцията за статута на бежанците (Женевска конвенция от 1951 г.). 

Събитието бе открито от заместник-кмета Снежана Апостолова, която отбеляза, че Варна е град с хилядолетна история и през вековете е приютявала хора в нужда от различни националности. Ние следваме тези стъпки и в бъдеще ще продължим да помагаме на хората, които се нуждаят от помощ и подкрепа, каза Апостолова. От своя страна организаторите от Сдружение "Енерджи" отбелязаха, че Община Варна е първата община в България, която е включила в годишния си събитиен календар Световния ден на бежанците и е приела каузата в тяхна подкрепа като част от социалната политика на града.

Сред официалните гости на събитието бяха още Бюлент Пекер – заместник-представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците, Петър Радушев – председател на БЧК - Варна, доц. д-р Ирина Тодорова от Технически университет – Варна, д-р Ванухи Аракелян – съдия в Апелативен съд - Варна и Димитринка Георгиева – директор на СУ "Любен Каравелов" в кв. "Аспарухово". Събитието събра представители на арменската, иранската, сирийската и украинската общност, които са намерили своя дом във Варна. Сред присъстващите бяха и десетки деца, родени тук, които не познават друг дом освен Варна. 

Отличени бяха институциите и организациите, които имат значителен принос към интеграцията и социалното включване на уязвимите групи, сред които наред с Община Варна са още ВКБООН България (UNHCR Bulgaria), Международната организация по миграция – България (IOM Bulgaria) – Варна, Дирекция "Социално подпомагане" – Варна, Български Червен кръст – Варна, Фондация за достъп до права ФАР, Каритас Русе – Варна, Сдружение "Хипофиза", СУ "Любен Каравелов" – Варна. 

В рамките на инициативата "Варна помни" гражданите на Варна имаха възможност да изпращат онлайн свои семейни истории, архивни снимки, спомени и детски рисунки, свързани с преселване, търсене на нов дом и живот във Варна. Получени са 88 творби – 48 детски рисунки, 22 есета, 12 архивни снимки и 6 творби в категория "Други". Зад всяка рисунка, снимка или разказ стои лична история – за напуснат дом, за спасение, за надежда и за нов живот, отбелязват организаторите. 

Част от най-вдъхновяващите материали бяха представени на събитието пред сцена "Раковина". Своите лични истории споделиха Ванухи Аракалеян от арменската общност, Мохамад Алосман от сирийската общност, Хюсеинзадех Гашти Алиреза Реза от иранската общност и представители на украинската общност. Всеки от тях разказа своята история за пътя към България, трудностите на новото начало и надеждата, която са открили във Варна. 

Отличени бяха победителите в отделните категории на конкурса: 

  • Есе - деца: Симеон Колев (11 г.)
  • Есе - възрастни: Анна Галач (47 г.)
  • Рисунка: Арина Мартюшенко (14 г.)
  • Рисунка: Тараном  Гашти Хосеинзадех Алиреза (12 г.)
  • Рисунка: Агния Щишман (6 г.)
  • Песен: Валентина Козак (80 г.)

Специални награди бяха осигурени от Върховния комисариат на ООН за бежанците, а всяко дете, участвало в конкурса, получи сертификат и подарък. Всички материали ще бъдат включени в публичен дигитален каталог, който ще съхрани тези истории като част от паметта на града и ще ги направи достъпни за бъдещите поколения. Инициативата има за цел да насочи общественото внимание към историческата памет на Варна като град, формиран от различни култури и човешки съдби.

2026 © Варна е / снимки: Сдружение "Енерджи"