Мобилно меню

Нов фургон за лечение и кастрации на кучетата получи приютът в Каменар

Той е дарен, а оборудването е със средства на Община Варна
Нов фургон за лечение и кастрации на кучетата получи приютът в Каменар

Приютът за безстопанствени кучета в село Каменар вече разполага с чисто нов фургон, който ще служи за операционно-манипулационни дейности и ще осигури възможност да се извършва качествено лечение и кастрации на кучетата. Той е дарение от доброжелатели, а със средства осигурени от бюджета на Община Варна започна поетапно закупуване на ветеринарномедицинска техника, необходима за неговото оборудване.

Във фургона са обособени операционна и манипулационна.

Разположени са и две операционни маси с хидравлични механизми, операционна лампа и дигитален микроскоп с вградена камера, шкаф за съхранение на лекарства и 2 мивки. В най-кратки срокове се очаква да пристигне най-важната за лечението на животните апаратура - два апарата за хематологичен и биохимичен анализ. "Това е изключително важна техника, която не само е жизненоважна за кучетата в приюта, но и гарантира бързината и високото качество на всички ветеринарномедицински дейности и процедури", подчерта директорът на приюта д-р Стоимен Стоименов.

"Във фургона ще бъде поставен и климатик, който да осигури комфорт за животните", допълни той.

В последните месеци се усеща спешна необходимост от още един ветеринарен лекар. Причината е, че само за последните 6 месеца в Приюта са кастрирани повече кучета, отколкото сумарно за последните три години. Статистиката показва, че за половин година са стерилизирани близо 250 бездомни животни, което е в пъти повече от предходните години - през 2020 г. са били 68 кучета, през 2021 г. – 142, а през 2022 г. – само 34. Този положителен резултат е постигнат без да се променя броят на работните места в Приюта или основният годишен бюджет. Липсата на специализиран персонал обаче се усеща все по-осезаемо. "Нещата се случват, защото има общи воля и желание за промяна, но за да подобрим още темповете и качеството на работа е необходимо да преструктурираме персонала в полза на лекарския състав и гледачите на кучета", посочва д-р Стоименов.

"Ръководството на Приюта и доброволците са обединени в усилията си да помогнат на бездомните кучета в града и да им осигурят хуманно отношение и добра жизнена среда", подчерта Стоименов. По думите му центърът е посещаван от много доброволци и те се включват активно в грижите за обитателите там. Провеждат се и редовни срещи с участието на всички страни - администрация, доброволци и екипа на Приюта, на които се обсъждат мерките за развитие, възможностите за изграждане на нов дом за обитателите, следят се ефективните европейски практики в тази сфера.От Приюта отправят специална молба към гражданите да не оставят битов отпадък в близост до казаните за смет, защото безстопанствените животни в града се струпват около такива места в късните часове на денонощието и е възможно възникването на инциденти и формирането на глутници кучета, търсещи препитание.  

Екипът напомня, че разчита и на подкрепата и толерантността на местните хора, защото в с. Каменар има десетки прекрасни, но изоставени кученца, които очакват с надежда своите осиновители.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

С поредица спортни събития: Варна отбелязва Световния ден на бежанеца

Инициативите в морската столица ще преминат под мотото "Спортът обединява"
С поредица спортни събития: Варна отбелязва Световния ден на бежанеца

По повод Световния ден на бежанеца – 20 юни, във Варна ще бъдат организирани поредица спортни събития, носещи послание за приобщаване. Инициативата е на общинската дирекция Спорт, в партньорство със сдружение ЕНЕРДЖИ. 

Целта на проявите, включени в програмата, е да съберат на едно място хора, потърсили убежище и закрила в България и представители на местната градска общност, за да спортуват заедно в дух на солидарност, взаимно уважение и подкрепа. 

Инициативата ще премине под мотото "Спортът обединява" и има за задача да насърчи приобщаването на бежански деца и родители и да им предостави възможност да се включат в разнообразни спортни занимания, опирайки се на универсалния език на разбирателството и обединението. 

Планираните дейности включват:

  • 20 юни (петък) от 18:00 ч. - Ветроходство за деца на Морска гара – Варна, пред хангара на ВК "Синева", където ще се проведат демонстрации от млади ветроходци и кратка разходка с лодка в акваторията на Варненския залив; 
  • 21 юни (събота) от 12:30 ч. - Карате демонстрации в залата на МСК "Владислав Варненчик", където е предвидено да бъдат представени ката и кумите от български и украински състезатели от Централен полицейски карате джуджицу клуб; 
  • 22 юни (неделя) от 08:45 ч. Лекоатлетически крос в Морската градина, където е организирано парково бягане на 2,5 и 5 км с участието на деца и родители, със съдействието на Irun.
2025 © Варна е / снимка: UNHCR/Shawkat Alharfoush