Мобилно меню

Ново решение на кмета: Онлайн обучение в понеделник

Коцев изпратил официално искане до МОН
Ново решение на кмета: Онлайн обучение в понеделник
875

Решение за преминаване в онлайн режим на обучение на училищата във Варна в понеделник, 20 ноември, обяви кметът Благомир Коцев. Изпратил официално искане до МОН за преминаване в режим на обучение в електронна среда от разстояние на територията на община Варна, като предложеният режим трябва да засяга както класните, така и извънкласните дейности.

"Условията в града са опасни за децата. Тяхното придвижване до училище и престоят им там крият рискове за здравето им. В същото време е важно учебният процес да не бъде прекъсван. Затова смятам, че най-доброто решение за града е понеделник, 20 ноември да остане учебен, но само в онлайн режим."

Коцев изтъква, че взел решение след анализ и консултации с кризисния щаб и МОН.

"Решението ми е взето въз основа на представена информация за нанесените щети на образователната инфраструктура, във връзка с обявеното бедствено положение и с оглед разчистването на подстъпите към училищата и необходимостта от инспекция на щетите."

Предложението за онлайн обучение засяга всички училища на територията на община Варна на 20 ноември 2023 г., а четирите училища с увредена инфраструктура – I ОУ „Св. Княз Борис I”, ОУ „Васил Друмев“, ОУ „Константин Арабаджиев“ и Професионална гимназия по текстил и моден дизайн – допълнително на 21 ноември. и 22 ноември 2023 г.

Решението за преминаване в онлайн режим на обучение е потвърдено устно и ще бъде обявено официално от МОН до броени часове, уточнява Коцев.

Припомняме, че аварийните екипи на ЕНЕРГО-ПРО работят активно по отстраняване на авариите по електропреносната мрежа, но много населени места все още остават без ток.

2023 © Варна е

От 28 юни до 3 юли: Варна приема Европейска олимпиада по география

Морската столица има петима представители в националния отбор
От 28 юни до 3 юли: Варна приема Европейска олимпиада по география

Варна ще бъде домакин на XII Европейска олимпиада по география (EGEO 2026). Престижният научен форум ще се проведе от 28 юни до 3 юли със съдействието на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" и Община Варна.

Престижният форум ще събере на едно място най-добрите ученици от 14 държави. Освен традиционните европейски участници, олимпиадата разширява своя географски обхват, като сред поканените са и силни национални отбори с доказани традиции в науката от страни като Казахстан, Армения и Азербайджан.

Програмата на събитието е изключително интензивна и предизвикателна. В рамките на пет дни състезателите ще премерят сили в три основни кръга: Писмен (теоретичен) тест; Мултимедиен тест, както и Теренна работа (Fieldwork) – практическа фаза, в която учениците ще прилагат картографски и изследователски умения на терен.

Отборът на България се състои от единадесет ученици - четири в малката възрастова група и седем в голямата. Варна има петима представители в националния отбор: Тея Спирова, Лев Беленький, Огнян Добрев и Делян-Слав Мирев от IX клас и Звездемир Пенев - XII клас (МГ "Д-р Петър Берон ").

Официалната церемония по откриването ще се състои на 28 юни (неделя), а победителите и носителите на медалите ще бъдат обявени на тържествено закриване на 2 юли (четвъртък). Събитието се организира с подкрепата на Министерството на образованието и науката (МОН), Регионалното управление на образованието – Варна и Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Домакинството на престижния форум се осъществява с финансовата и организационна подкрепата на Община Варна.

2026 © Варна е