Мобилно меню

Обсъдиха мерки за преодоляване на енергийна, водна и транспортна бедност у нас

Необходимо е да се направи ясно разделение на нуждите от подкрепа за хората, за да не възниква социално напрежение, подчертаха от Икономическия и социален съвет
Обсъдиха мерки за преодоляване на енергийна, водна и транспортна бедност у нас

Икономическия и социален съвет на Република България прие становище на тема „Енергийна, водна и транспортна бедност – специфики при проявлението и мерки за преодоляването им“. Становището е разработено по собствена инициатива и разглежда необходимостта от въвеждането на различни дефиниции за категориите бедност – съответно енергийна, водна и транспортна.

В обсъждането на становището участваха заместник- министъра на труда и социалната политика Гинка Машова и Красимир Ненов, заместник-министър на енергетиката.

В становището на Съвета се посочва, че определянето на бедност означава лицето или домакинството да не може да поддържа определен стандарт. ИСС счита, че е необходимо да се направи ясно разделение на нуждите от подкрепа за хората, за да не възниква социално напрежение. ИСС отбелязва и факта, че у нас няма официални дефиниции за eнергийна, водна и транспортна бедност и счита, че България трябва да въведе национални механизми за подпомагане, както и да се предвидят законодателни мерки за приемането на официални определения. 

Съвета е на мнение, че при определяне на енергийната, водната и транспортната бедност в България за социално подпомагане е необходимо да се оформят три различни групи правоимащи, защото целите на подпомагане са различни - при енергийната бедност целта на подкрепата е за облекчен достъп до финансиране на програми за енергийна ефективност. В същото време при водното подпомагане е необходимо да се приложи осигуряване на базови жизнени нужди на най-уязвимите домакинства, за които цената е социално непоносима. Транспортното подпомагане от своя страна ще позволи икономическа активност на гражданите в условията на ръст на цените на горивата при въвеждането на такси за емисии в транспорта.

Заместник-министър Гинка Машова благодари за приноса на Икономическия и социален съвет  в търсенето на дългосрочни решения за осигуряването на жизненоважни потребности на хората от уязвимите групи.

„Това са сложни, комплексни и всеобхватни предизвикателства. Трайните решения за тях могат да бъдат открити и приложени в практиката само с координирани усилия и принос от ангажираните институции, социалните партньори и заинтересовани страни. Не трябва да забравяме, че по темата България има поети ангажименти по Плана за възстановяване и устойчивост, които трябва да бъдат изпълнени.  МТСП има готовност да организира среща, на която всички заинтересовани институции и партньори да обсъдим заедно препоръките на ИСС в детайли“ коментира още Машова.

„Имаме общо разбиране за важността да се внесе промяна в Закона за енергетиката” подчерта заместник- министъра на енергетиката Ненов. „Това, с което се ангажирам, е да бъдем активни да разработим ЗИД на Закона за енергетиката и ще разчитаме на вашия принос.“

По време на пленарната сесия, председателят на ИСС Зорница Русинова получи поздравителен адрес от името на МТСП.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър ИСС

В разгара на есенно-зимния сезон: Общината търси кой да ремонтира заслоните на спирките във Варна

Оферти от кандидатите се приемат до 6 януари 2025 година
В разгара на есенно-зимния сезон: Общината търси кой да ремонтира заслоните на спирките във Варна

Община Варна обяви обществена поръчка за текущо възстановяване, поддържане и абонаментно почистване на спирките във Варна. Дейностите ще се осъществяват в две направления.

Първото от тях е за възстановяването на спирките и техническото им поддържане, като се включват дейности като ремонт на покриви, подмяна на корозирали елементи, ремонт на пейки, подмяна на стъклодържачи, подмяна на счупени стъкла (триплекс) или плексиглас на навеси, боядисване и други.

Второто направление включва дейности по цялостно почистване и поддържане на

441 спиркозаслона в града.

Дейностите ще се извършват по график, изготвен от изпълнителя и одобрен от Община Варна.

Предвижда се изпълнителят да осъществява еднократно месечно почистване на общо 151 спирки, разположени по най-натоварените булеварди – "В. Левски", "Вл. Варненчик", "Цар Освободител", "Съборни", "Осми приморски полк", "Христо Ботев", "Княз Борис I", "Приморски", "Сливница" и други. За останалите 290 спиркозаслона, изпълнителят се ангажира да извърши еднократно встъпително почистване, след което дейностите за всеки обект ще стават по заявка на Община Варна.

Предвидено е ръчно или машинно почистване на спирките, както и съществуващите към тях рекламно–информационни елементи (РИЕ), устройства за издаване и зареждане на превозни документи, както и отстраняване на нерегламентирано разлепени плакати, афиши и съобщения, и почистване от графити или други специфични зацапвания.

Стойността на поръчката и за двете позиции е в размер на 350 000 лева и със срок на изпълнение от 1 година.

Оферти от кандидатите се приемат до 6 януари 2025 година.

2024 © Варна е