Мобилно меню

Обсъдиха мерки за преодоляване на енергийна, водна и транспортна бедност у нас

Необходимо е да се направи ясно разделение на нуждите от подкрепа за хората, за да не възниква социално напрежение, подчертаха от Икономическия и социален съвет
Обсъдиха мерки за преодоляване на енергийна, водна и транспортна бедност у нас

Икономическия и социален съвет на Република България прие становище на тема „Енергийна, водна и транспортна бедност – специфики при проявлението и мерки за преодоляването им“. Становището е разработено по собствена инициатива и разглежда необходимостта от въвеждането на различни дефиниции за категориите бедност – съответно енергийна, водна и транспортна.

В обсъждането на становището участваха заместник- министъра на труда и социалната политика Гинка Машова и Красимир Ненов, заместник-министър на енергетиката.

В становището на Съвета се посочва, че определянето на бедност означава лицето или домакинството да не може да поддържа определен стандарт. ИСС счита, че е необходимо да се направи ясно разделение на нуждите от подкрепа за хората, за да не възниква социално напрежение. ИСС отбелязва и факта, че у нас няма официални дефиниции за eнергийна, водна и транспортна бедност и счита, че България трябва да въведе национални механизми за подпомагане, както и да се предвидят законодателни мерки за приемането на официални определения. 

Съвета е на мнение, че при определяне на енергийната, водната и транспортната бедност в България за социално подпомагане е необходимо да се оформят три различни групи правоимащи, защото целите на подпомагане са различни - при енергийната бедност целта на подкрепата е за облекчен достъп до финансиране на програми за енергийна ефективност. В същото време при водното подпомагане е необходимо да се приложи осигуряване на базови жизнени нужди на най-уязвимите домакинства, за които цената е социално непоносима. Транспортното подпомагане от своя страна ще позволи икономическа активност на гражданите в условията на ръст на цените на горивата при въвеждането на такси за емисии в транспорта.

Заместник-министър Гинка Машова благодари за приноса на Икономическия и социален съвет  в търсенето на дългосрочни решения за осигуряването на жизненоважни потребности на хората от уязвимите групи.

„Това са сложни, комплексни и всеобхватни предизвикателства. Трайните решения за тях могат да бъдат открити и приложени в практиката само с координирани усилия и принос от ангажираните институции, социалните партньори и заинтересовани страни. Не трябва да забравяме, че по темата България има поети ангажименти по Плана за възстановяване и устойчивост, които трябва да бъдат изпълнени.  МТСП има готовност да организира среща, на която всички заинтересовани институции и партньори да обсъдим заедно препоръките на ИСС в детайли“ коментира още Машова.

„Имаме общо разбиране за важността да се внесе промяна в Закона за енергетиката” подчерта заместник- министъра на енергетиката Ненов. „Това, с което се ангажирам, е да бъдем активни да разработим ЗИД на Закона за енергетиката и ще разчитаме на вашия принос.“

По време на пленарната сесия, председателят на ИСС Зорница Русинова получи поздравителен адрес от името на МТСП.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър ИСС

Обмислят създаването на зоополиция във Варна

Подготвя се и сайт, на който гражданите да подават сигнали за прояви на жестокост и нехуманно отношение към животни
Обмислят създаването на зоополиция във Варна

Създаването на зоополиция във Варна, която да осъществяват контрол върху посегателствата над бездомни животни, беше обсъдено на последното заседание на комисията по обществен ред, сигурност и безопасност на движението, която функционира в рамките на варненския общински съвет. Предложението получи подкрепата на членовете на комисията и на общинската администрация, но всички се обединиха около мнението, че е необходимо да се прецизират детайлите около изпълнението му.

Предложението включва създаването за зоопатрули, които да се състоят от доброволци или общински служители от Дирекция "Управление на сигурността и контрол на обществения ред".

"Идеята е чудесна, но е необходимо е да намерим правилната правна форма това да се случи, особено от хора, които са лично ангажирани с тази дейност и я намират за свое призвание", отбеляза заместник-кметът Христо Рафаилов.

Той обясни, че Общинска полиция има само охранителни функции и когато се установи жестокост, която е вече в формулирана в Наказателния кодекс, мерките на Общинска полиция нямат никаква стойност. Тя единствено може да охранява мястото на престъплението, посочи Рафаилов.

Христо Рафаилов заяви, че се подготвя сайт, на който да се подават сигнали за прояви на жестокост и нехуманно отношение към животни.

Според него този начин за сезиране на компетентните органи е по-надежден от специализирана телефонна линия и дава възможност за проследяване на сигнала. Освен това на интернет страницата може да се публикува информация как да действаме в подобни ситуации, коментира още заместник-кметът.

По думите му има ръст на кастрациите на бездомни животни. Подобрени са и условията в приюта в с. Каменар, каза още Рафаилов.

2025 © Варна е