Мобилно меню

Обсъдиха мерки за преодоляване на енергийна, водна и транспортна бедност у нас

Необходимо е да се направи ясно разделение на нуждите от подкрепа за хората, за да не възниква социално напрежение, подчертаха от Икономическия и социален съвет
Обсъдиха мерки за преодоляване на енергийна, водна и транспортна бедност у нас

Икономическия и социален съвет на Република България прие становище на тема „Енергийна, водна и транспортна бедност – специфики при проявлението и мерки за преодоляването им“. Становището е разработено по собствена инициатива и разглежда необходимостта от въвеждането на различни дефиниции за категориите бедност – съответно енергийна, водна и транспортна.

В обсъждането на становището участваха заместник- министъра на труда и социалната политика Гинка Машова и Красимир Ненов, заместник-министър на енергетиката.

В становището на Съвета се посочва, че определянето на бедност означава лицето или домакинството да не може да поддържа определен стандарт. ИСС счита, че е необходимо да се направи ясно разделение на нуждите от подкрепа за хората, за да не възниква социално напрежение. ИСС отбелязва и факта, че у нас няма официални дефиниции за eнергийна, водна и транспортна бедност и счита, че България трябва да въведе национални механизми за подпомагане, както и да се предвидят законодателни мерки за приемането на официални определения. 

Съвета е на мнение, че при определяне на енергийната, водната и транспортната бедност в България за социално подпомагане е необходимо да се оформят три различни групи правоимащи, защото целите на подпомагане са различни - при енергийната бедност целта на подкрепата е за облекчен достъп до финансиране на програми за енергийна ефективност. В същото време при водното подпомагане е необходимо да се приложи осигуряване на базови жизнени нужди на най-уязвимите домакинства, за които цената е социално непоносима. Транспортното подпомагане от своя страна ще позволи икономическа активност на гражданите в условията на ръст на цените на горивата при въвеждането на такси за емисии в транспорта.

Заместник-министър Гинка Машова благодари за приноса на Икономическия и социален съвет  в търсенето на дългосрочни решения за осигуряването на жизненоважни потребности на хората от уязвимите групи.

„Това са сложни, комплексни и всеобхватни предизвикателства. Трайните решения за тях могат да бъдат открити и приложени в практиката само с координирани усилия и принос от ангажираните институции, социалните партньори и заинтересовани страни. Не трябва да забравяме, че по темата България има поети ангажименти по Плана за възстановяване и устойчивост, които трябва да бъдат изпълнени.  МТСП има готовност да организира среща, на която всички заинтересовани институции и партньори да обсъдим заедно препоръките на ИСС в детайли“ коментира още Машова.

„Имаме общо разбиране за важността да се внесе промяна в Закона за енергетиката” подчерта заместник- министъра на енергетиката Ненов. „Това, с което се ангажирам, е да бъдем активни да разработим ЗИД на Закона за енергетиката и ще разчитаме на вашия принос.“

По време на пленарната сесия, председателят на ИСС Зорница Русинова получи поздравителен адрес от името на МТСП.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър ИСС

Подменят близо 250 осветителни тела по Аспаруховия мост

Дейността ще отнеме около месец
Подменят близо 250 осветителни тела по Аспаруховия мост

Близо 250 осветителни тела по стълбовете на Аспаруховия мост ще бъдат подменени, за да се осигури оптималното осветление на съоръжението. Около 30 дни ще са необходими за подмяната на лампите с подходящи, след доставянето им. Очаква се до средата на следващата седмица дейността да бъде възложена на фирма-изпълнител. По предварителна оценка на експертите ремонтът ще струва около 150 000 лв. с ДДС. В район "Аспарухово" предстои да се възложи подмяна на осветление и на други обекти, както и на нови стълбове, според списъците, подготвени от районната администрация.

Ремонт ще бъде извършен и на 28 стълба за осветление по бул. "Сливница" – от  кръговото с бул. "Васил Левски" до спирка "Нептун". В момента се остойностяват кражбите, извършени от стълбовете по бул. "Васил Левски" в границите на район "Одесос". Там откраднатите кабели ще се заменят с алуминиеви. Практиката да се заменя видът кабели вече беше въведена на бул. "Владислав Варненчик", където кражбите се преустановиха след подмяната, посочват експерти.  В "Младост", под Автогарата, вече започна възстановяване на кабели, които също са били откраднати по време на изпълнението на проекта там.

"Подновяването на осветлението ще става поетапно съгласно приоритетите и наличния бюджет, като на първо място е предвидена подмяната на осветителни тела по Аспаруховия мост, както и предприемането на мерки срещу кражбите на кабели и посегателствата върху стълбовете", отбеляза кметът Благомир Коцев.

Наличният ресурс в бюджета е по около 270 000 лв. за всеки район, което не е достатъчно за всички обекти, но за най-приоритетните ще стигне, добави директорът на дирекция "Инженерна инфраструктура" Тихомир Тимов.

За да започне проектиране и да се заложат средства за финансиране на осветление на крайбрежната алея, която е с дължина около 3 километра, е необходимо учредяване на ограничени вещни права за линейни обекти от техническата инфраструктура от страна на Областна администрация към Община Варна, стана ясно още по време на работната среща за уличното осветление.

Проектът за улично осветление в целия кв. "Чайка" има разрешение за строеж и започва процедура по избор на изпълнител. По него предстои да се подменят 19,5 километра кабели, 1007 осветителни тела, 986 стоманени стълба и 30 ел. табла. Проектът се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост и е на стойност около 3 млн. лв., беше посочено още на срещата.

2024 © Варна е